O autorze
Reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych oraz realizatorka programów telewizyjnych. Inicjatorka i autorka od roku 2008 cyklicznego programu telewizyjnego, pt. „Szma Israel” prezentującego historię, tradycje, teraźniejszość Żydów w Polsce. Od 1996 wykładowca na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi, do roku 2000 asystentka profesora Wojciecha Jerzego Hasa. Prezes Zarządu Fundacji Kultury Polskiej i Dialogu Międzykulturowego. Organizatorka Festiwalu Sztuki Filmów Jidysz, współpracuje z Steven Spielberg Film and Video Archive. Interesuje się biografią Edwarda Stachura, posiada unikalne materiały. Znawczyni filmu jidysz, żydowskiego.

Lubelski cadyk

macewa Widzącego z Lublina
Lublin, moje rodzinne miasto, hotel Europa należał przed Wojną do rodziny. Wracam zawsze kiedy źle, kiedy potrzebuję wzmocnienia, gdzie przyjaciele. I gdzie Stary Cmentarz a na nim macewa/ohel Chojze zwanego Widzącym, cadyka, który urodził się w niedalekim Józefowie Biłgorajskim w 1745 roku. Odszedł ( dnia miesiąca Aw 1815 roku.


Otwieram kłódkę furtki cmentarza, zamykam ją za sobą. kamienne schody zarośnięte drobnymi margerytkami, rumiankiem, wspaniały zapach, ciepły, pudrowy, łagodny. Przez tę sferę zapachu jak błogosławieństwa, przechodze i oto przede mną ohel. Niezwykły cadyk, niezwykła postać.

Jaakow Icchak ha-Lewi Horowic (hebr. יעקב יצחק הורוביץ), znany także jako Lubliner, cadyk, jeden z duchowych przywódców ruchu chasydzkiego zwany Ha-Choze mi-Lublin czyli Widzącym, Jasnowidzącym z Lublina.

Mały Jakub Icchak jako dziecko odznaczał się poważnym usposobieniem, sięgał po święte księgi i spędzał czas na modlitwach. Nauki pobierał u wielu znakomitych rabinów - w Sieniawie u rabbiego Szmelke studiował Talmud, potem uczył się w Leżajsku u słynnego rabbiego Elimelecha, potem przebywał w Łańcucie.

Został zaręczony z córką krasnobrodzkiego szynkarza i przymuszony przez ojca do ślubu. Zaraz po ceremonii zaślubin uciekł od żony i gości i wyruszył na wędrówkę po dworach chasydzkich (dwór chasydzki to wspólnota, którą tworzą cadyk i jego uczniowie). Wiadomo, że przebywał na dworze u Samuela Szmelke Horowica z Nikolsburga, Dow Bera z Międzyrzecza i Lewiego Icchaka ben Meira z Berdyczowa. Największy wpływ na Widzącego wywarł ostatni z jego nauczycieli – Elimelech z Leżajska.ciąg dalszy za chwilkę
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Samiec podszyty lękiem. Prawda o tym, czego boją się polscy faceci
Volkswagen 0 0Ciężarówka jak pociąg? Dzięki tej "elektrycznej" autostradzie nie jest to już science fiction
POLECAMY 0 0Franek Sterczewski zdradza plan na działanie w Sejmie. I opowiada, jak wyglądał "chrzest" w TVP
0 0Tak odpowiedziała na zaproszenie Dudy. Reakcja europosłanki PO zwróciła uwagę bułgarskiej prawniczki