O autorze
W korponowomowie "web publisher & creative consultant", okazjonalnie dziennikarka. Mieszkała w Bracelonie, Meksyku i Ljubljanie. Od roku na dobre osiadła na Mokotowie. Absolwentka warszawskiej Akademii Fotografii, Wydziału Nauk Politycznych i Społecznych Universidad Nacional Autónoma de México i Instytutu Kultury Polskiej UW. Obecnie doktorantka skupiona na semiologii miasta i procesach gentryfikacji. Prywatnie tu.

Polski sukces na Sundance

W konkursie głównym Sundance Film Festival 2016 nagrodzone zostały dwa polskie filmy. Film Marczaka ''Wszystkie nieprzespane noce'' - najlepsza reżyseria, ''Córki Dancingu'' Smoczyńskiej - wyróżnione specjalną nagrodą jury za niepowtarzalną wizję artystyczną i design.

"Wszystkie nieprzespane noce" polsko-brytyjskiej prodkcji na tegorocznym Festiwalu miały swoją premierę. Michał Marczak, reżyser, opowiada w swoim filmie o stołecznym życiu dwóch dwudziestolatków. Życie to wypełnione papierosowym dymem i klubowymi bitami odsłania intymny portret młodych Polaków.

Zwiastun tu.

"Córki dancingu"
Agnieszki Smoczyńskiej natomiast, to surrealistyczna opowieść o dwóch syrenach pracujących w tytułowym dancingu."Oto najodważniejszy i najbardziej zwariowany polski debiut od czasu "Eukaliptusa" Marcina Krzyształowicza z 2001 roku. Tam, w "pierwszym polskim westernie erotycznym" rodzimi aktorzy mówili łamaną angielszczyzną, ścieżkę dialogową czytał legendarny lektor Jan Suzin, a reżyser bawił się kinem z bezczelnością nad Wisłą niespotykaną. U Agnieszki Smoczyńskiej jest podobnie – filmowa erudycja i miłość do kina idzie w parze z artystyczną odwagą, a fantazja i wyczucie stylu przysłania pojawiające się raz po raz warsztatowe pęknięci" - recenzuje film Bartosz Staszczyszyn dla Culture.pl

Sundance Festival to największy na świecie festiwal kina niezależnego. Odbywa się nieprzerwanie od 1978 r. Na festiwalu, który rozpoczął się 21 stycznia, pokazano ok. 120 filmów i dokumentów niezależnych twórców. Poruszały one m.in. problem aborcji, dostępu do broni palnej w USA czy homoseksualizmu.


Źródła: PAP, Culture.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Pisał o "tęczowej zarazie". Stał się męczennikiem na prawicy
0 0Dlaczego wierzę Jarosławowi Kaczyńskiemu