O autorze
Odczarowujemy mit ekologów oszołomów, którzy rzekomo lubują się w przykuwaniu do drzew, zajadają korzonkami i chcą cofnąć naszą rozwijającą się cywilizację do epoki kamienia łupanego. Niestrudzenie staramy się pokazywać, że w kampaniach na rzecz ochrony przyrody i człowieka, który jest jej częścią, liczą się przede wszystkim uzasadnione naukowo argumenty, determinacja i odwaga.
Czekamy na dzień, kiedy w Polsce do głosu dojdzie dojrzałe społeczeństwo obywatelskie, a Polki i Polacy przestaną wbijać sobie do głowy, że "się nie da".

Minister Szyszko chce, by elektrownie dalej truły

Fot. Grzegorz Broniatowski
Minister środowiska Jan Szyszko staje po stronie brudnego przemysłu, a nie obywateli, zaskarżając przepisy, które mają chronić nasze środowisko i zdrowie. Na dodatek szuka sprawiedliwości przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, którego decyzje sam od paru miesięcy bezprecedensowo lekceważy – komentuje Marek Józefiak z Greenpeace.


Kiedy pod koniec lipca br. Komisja Europejska przyjęła decyzję wdrażającą tzw. konkluzje BAT, które zaostrzają normy dla zanieczyszczeń emitowanych przez elektrownie węglowe, zegar dla starych elektrowni zaczął tykać. Nowe przepisy to szansa na pozbycie się z europejskiego i polskiego krajobrazu największych węglowych trucicieli, odpowiedzialnych za tysiące przedwczesnych zgonów wśród obywateli. Tymczasem niespodziewanie w obronie interesów energetyki węglowej pod koniec października stanął Jan Szyszko, który według naszych informacji wciąż jest ministrem środowiska, a nie, jak mogłoby się zdawać, jakiegoś nowo powstałego resortu promocji węgla.

Poziom absurdu tej sytuacji rośnie, gdy dodamy do tego, że do stałej narracji naszego rządu należy mityczny czysty węgiel. Używanie tego oksymoronu przez rządzących jest kolosalnym nadużyciem. Możemy zmniejszać ilość zanieczyszczeń ze spalania węgla – i o to właśnie chodzi w konkluzjach BAT – ale nie jesteśmy w stanie sprawić, by elektrownie węglowe nie emitowały ogromnych ilości gazów cieplarnianych, które zmieniają nam klimat i przyczyniają się do większej liczby katastrof naturalnych, takich jak orkany, które ostatnio nawiedzają Polskę.

Dlatego swoistym kuriozum jest to, że gdy pojawia się realna szansa na zmniejszenie ogromnego negatywnego oddziaływania sektora energetycznego, minister Szyszko nie staje w obronie obywateli, a przemysłu. "W opinii Ministerstwa Środowiska dostosowanie polskich przedsiębiorstw, w krótkim okresie (4 lata), do restrykcyjnych wymogów konkluzji BAT będzie wymagało bardzo wysokich nakładów finansowych" – konkluduje swój komunikat o zaskarżeniu konkluzji BAT Ministerstwo Środowiska. Jednak zapomina dodać, że emisje z polskich elektrowni powodują przedwczesne zgony blisko 6 tysięcy osób i 127 tysięcy ataków astmy u dzieci rocznie. Nie wspomina też, że o spodziewanej zmianie przepisów sektor wiedział od dawna. Co więcej, mógł i powinien był się na nią przygotować.


Konkluzje BAT wypracowywano przez sześć lat, w żmudnym procesie z udziałem przedstawicieli państw członkowskich, świata nauki i organizacji pozarządowych. Polski sektor energetyczny był z gruntu przeciwny zaostrzaniu przepisów emisyjnych, co wyraźnie można było odczuć w stanowisku polskiego rządu. Jednak oficjalnemu zaniepokojeniu nowymi regulacjami nie towarzyszyło realistyczne, biznesowe podejście do problemu, czyli przygotowanie się na zmiany. Dominowało i najwyraźniej nadal dominuje podejście: jakoś to będzie.

Jakoś musi być, bo i do tej pory jakoś było. Połowa polskich elektrowni otrzymała od rządu odstępstwa od uprzednio obowiązujących unijnych regulacji dotyczących emisji zanieczyszczeń. Widać jak na dłoni, że ten sektor ma szczególne względy u polskich polityków.

Można by się rozmarzyć, że uprzywilejowaną pozycję sektora energetycznego będzie próbował ograniczyć minister środowiska – przecież taka jego rola, reprezentować społeczeństwo, które chce oddychać czystszym powietrzem. Tyle marzenia, a rzeczywistość jest taka, że ministrem środowiska w 2017 roku jest Jan Szyszko.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko
0 0Modest Amaro otwiera kolejną restaurację. “To będzie coś unikalnego”
INNPoland 0 0Lodowe księżyce i wiatr słoneczny. Człowiek w kosmosie to nic przy tych misjach
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Twardy zawodnik" rezygnuje z prawyborów w PO. Kidawa-Błońska nie ma już rywali
0 0Co tak naprawdę obiecał Morawiecki? Rząd dzielnie zajmie się problemami, które sam stworzył
DADHERO.PL 0 0"Dziwne spojrzenia, złośliwe komentarze..." Tak wygląda życie ojców samotnie wychowujących dzieci
0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Negatywne komentarze na Allegro się opłacają. Za ich usunięcie płacą nawet 80 zł
TYLKO W NATEMAT 0 0"Żenujące". Były sołtys Rytla nie ukrywa, co myśli o reportażu Superwizjera o Beacie Szydło
0 0Afera podkarpacka. Zatrzymano byłych funkcjonariuszy CBŚP i CBA