O autorze
Hanna Gronkiewicz-Waltz urodziła się 4 listopada 1952 r. w Warszawie. W 1975 r. ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. W tym samym roku podjęła pracę jako pracownik naukowy UW. W 1981 r. obroniła pracę doktorską pt.: „Rola ministra przemysłowego w zarządzaniu gospodarką państwową” i uzyskała tytuł doktora nauk prawnych. W 1989 r. była ekspertem Sejmu i Senatu w zakresie prawa administracyjnego, gospodarczego i bankowego. W 1993 r. otrzymała tytuł doktora habilitowanego na podstawie swojej książki pt.: „Bank Centralny - od gospodarki planowej do rynkowej”.

Od 6 marca 1992 r. do 31 grudnia 2000 r. była prezesem Narodowego Banku Polskiego. W czasie pełnienia funkcji prezesa NBP umocniła niezależność Banku Centralnego, uporządkowała system bankowy, przeprowadziła denominację złotego oraz jego upłynnienie. W latach 2001-2005 była wiceprezesem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Od września 2005 r. była posłem na Sejm RP oraz przewodniczącą Komisji Skarbu Państwa.Od czerwca 2006 r. pełni funkcję wiceprzewodniczącej Platformy Obywatelskiej, a od października 2013 r. szefuje także mazowieckiej PO.

Po raz pierwszy na stanowisko Prezydenta m.st. Warszawy została wybrana 26 listopada 2006 r. 21 listopada 2010 r. Hanna Gronkiewicz-Waltz w walce o reelekcję zdobyła 53,67 proc. głosów następnie objęła urząd Prezydenta m.st. Warszawy po raz drugi. 30 listopada 2014 r. została wybrana na trzecią kadencję.

W latach 2012-2014 pełniła funkcję przewodniczącej EUROCITIES, organizacji zrzeszającej ponad 140 największych miast Europy.

Od 2000 r. jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Warszawskiego. 12 listopada 2013 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał jej tytuł naukowy profesora nauk prawnych. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Prawa i Administracji, jest także kierownikiem Zakładu Prawa Administracyjnego, Prawa Gospodarczego i Prawa Bankowego. Brała udział w wielu międzynarodowych konferencjach. Jest autorką ponad 40 publikacji naukowych, w tym podręczników i monografii. Wypromowała 16 doktorów nauk prawnych.

Facebook

Czy tym razem rząd wybuduje 3 miliony mieszkań?

Premier Beata Szydło ogłosiła pierwszy kompleksowy program mieszkaniowy w Polsce. Przyznała tym samym, że program „3 miliony mieszkań” przedstawiony w 2006 roku przez Jarosława Kaczyńskiego był fikcją. Premier Szydło wykazała się niezwykłą odwagą wypominając tę słynną obietnicę swojemu politycznemu kierownikowi. Nie jest to pierwszy taki program. Po raz pierwszy w 1991 roku Adam Glapiński próbował budować mieszkania na wynajem. W zasadzie oprócz rozdawnictwa gruntów deweloperom nie osiągnięto celu. Jak do tej pory jedyny skuteczny program mieszkań na wynajem (mieszkania komunalne, mieszkania socjalne) realizują samorządy.


Od 2007 roku wybudowaliśmy w Warszawie ponad 3000 mieszkań komunalnych, ponad 500 w ramach TBS i ponad 7000 mieszkań wyodrębniliśmy jako mieszkania socjalne. To trzy razy tyle, ile w latach 1992-2006 przygotowały poprzednie władze Warszawy. Obecnie w toku są kolejne inwestycje mieszkaniowe na ponad 3 000 lokali oraz szeroki program remontów mieszkań w ramach rewitalizacji Pragi. Za mojej kadencji jako prezydenta Warszawy wyremontowaliśmy ponad 13000 pustostanów. Rocznie remontujemy ich około 1700. To są realne działania samorządów, które na co dzień pomagają mieszkańcom rozwiązywać ich problemy. Warszawa za mojej prezydentury pomogła ponad 15000 rodzin. Dlatego programowi mieszkaniowemu dla Polaków mogę tylko kibicować, ale niestety nie znamy jego szczegółów. Z zainteresowaniem będę przyglądała się planom rządu i sposobom ich realizacji, ale dzisiaj mamy jedynie zapowiedź bez żadnych konkretów. Te wszystkie szczegóły jak zapowiedział rząd poznamy najwcześniej pod koniec roku.
Zagadką są dla mnie słowa ministra Kazimierza Smolińskiego, że rząd nie wyda na ten program ani złotówki z budżetu. A zapowiedź takich instrumentów finansowych jak obligacje, sprzedaż gruntów czy powstawanie spółek celowych brzmi tajemniczo. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że PKP jest zadłużone to trudne do zrozumienia jest pozbawiane ich majątku w postaci gruntów. Program ten, choć dzisiaj ogłoszony(prawdopodobnie w celu przykrycia strajku pielęgniarek w Centrum Zdrowia Dziecka) będzie być może konkretem dopiero pod koniec roku.

Jeśli pierwsze budowy ruszą na początku 2018 roku, to pierwsze mieszkania zobaczymy za 5 lat, czyli praktycznie już po obecnej kadencji PiS i będzie to z pewnością kiełbasą wyborczą na kolejną kampanię. Mam nadzieję, że rząd swoje plany będzie konsultował z samorządami, bo jak inaczej wyobraża sobie wybudowanie kilkunastu tysięcy mieszkań np. na warszawskich Odolanach bez zapewnienia infrastruktury transportowej, społecznej czy zapewnienia odpowiedniej ilości terenów zielonych. Jesteśmy gotowi do współpracy i ciekawi przedstawionych rozwiązań. Mam nadzieję, że jest to rzeczywisty program mieszkaniowy, a nie program wyborczy, ale o tym przekonamy się niestety za kilka lat.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Staram się z moimi kolegami". Czyli po czym widać, że Duda już prowadzi kampanię prezydencką
0 0Czeska komisarz wpędzi rząd PiS w kłopoty. Padła zapowiedź ws. mediów publicznych
DADHERO.PL 0 0Seks byłby dużo fajniejszy, gdyby faceci o tym pamiętali. 10 rzeczy, które obniżają kobietom libido
0 0FBI z dostępem do polskiej chmury. Wrażliwe dane rodzimych firm mogą być zagrożone
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Masz "powyborczego doła" po zwycięstwie PiS? Psycholożka radzi, co trzeba zrobić
0 0"Kimże ty jesteś?". Niebywale chamski wpis Beaty Mazurek na Twitterze

MAMADU

0 0Rodzicielska wpadka prezesa PSL? Panie Władysławie, czas posłuchać internautów!
0 0Jakie wesele – takie małżeństwo? Od tej rzeczy zależy, jak długo będziecie razem

POLECAMY

KINO 0 0Widziałem ostatni film Piotra Woźniak-Staraka. Aż trudno uwierzyć, że to polska produkcja
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
SPOŁECZEŃSTWO 0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
0 0Ambasada w Szwecji Nobla dla Tokarczuk prawie nie dostrzegła. Spec od żużla zajmuje się tam kulturą