O autorze
Posłanka na Sejm RP VIII i IX kadencji. Ekonomistka i politolożka z kilkunastoletnim doświadczeniem w zarządzaniu biznesem. Szczęśliwa mama dwóch córek, mężatka.

Propagandy sukcesu ciąg dalszy ...

Mimo nieustannej propagandy sukcesu twarde dane pokazują jednoznacznie, dwa lata rządów PiS to dwa lata bardzo niskiego poziomu inwestycji w Polsce. W dobie dobrej koniunktury gospodarczej w Europie inwestorzy wciąż omijają nasz kraj. Słabo wypadamy też w zakresie wyniku budżetu państwa, aż 12 krajów Unii Europejskiej wypracowało w roku ubiegłym nadwyżkę a 8 kolejnych ma niższy od nas deficyt. Dobra sytuacja finansów publicznych to kolejne kłamstwo, którym jesteśmy karmieni. Wpływy do budżetu rosną, ale koszty także. Tymczasem według najnowszego raportu ONZ znaleźliśmy się w gronie państw najbardziej zagrożonych wyludnieniem i powinniśmy o się nad tym poważnie zastanowić.


Inwestycje dalej w dołku
Według wstępnych szacunków GUS, nakłady na środki trwałe w ostatnim kwartale 2017 roku miały wzrosnąć aż o 11,3% rok do roku. W tym tygodniu okazało się, że wzrost ostatniego kwartału stopniał o połowę i w rezultacie wyniósł 5,4%. Była to największa korekta nakładów inwestycyjnych w historii zbierania danych. Bazując na wstępnych danych PiS ogłosił sukces: inwestycje wróciły do Polski! Na temat korekty danych i ostatecznego ich poziomu zarówno politycy partii rządzącej, jak i kontrolowane przez nich media publiczne, milczą.

Ostatecznie w całym roku inwestycje urosły o zaledwie 3,4%. Zaledwie, bo biorąc pod uwagę, że odbijały się od dna roku 2016 to wynik naprawdę słaby. Stopa inwestycji prywatnych i firmowych jest najniższa od 15 lat. Inwestycje rządowe i samorządowe nie pociągnęły ani inwestycji realizowanych przez przedsiębiorców prywatnych, ani spółki skarbu państwa, ani nas samych.

Powodów marazmu inwestycyjnego jest zapewne wiele, do głównych niewątpliwie należą ograniczone zaufanie do rządzących i brak rąk do pracy. Po co przedsiębiorca ma tworzyć nowe miejsca pracy, jak już obecnie ma problem ze znalezieniem pracownika a dziś aż 60% średnich i dużych przedsiębiorstw deklaruje takie trudności. Obniżenie wieku emerytalnego problem ten pogłębiło, brak przemyślanej polityki migracyjnej nie pomaga go rozwiązać.


Ministerstwo Finansów obniża perspektywy
Ten rok będzie inny! Mam deja vu bo to samo słyszałam rok temu, pobożne życzenie rządzących. Ma być lepiej, ale Ministerstwo Finansów obniżyło perspektywy. Według ogłoszonego dwa lata temu Planu Morawieckiego na koniec tej dekady mięliśmy mieć stopę inwestycji na poziomie 25%, według ostatnich prognoz będzie niewiele ponad 20%. Boom gospodarczy zamiast na rozwój przeznaczymy na konsumpcję …. i generowanie dalszego długu.

Nadwyżki nie ma i nie będzie
Jak to jest z nadwyżką budżetową już pisałam: nie ma i nie będzie. Deficyt zanotowaliśmy w roku ubiegłym i zanotujemy w obecnym, choć połowa Europy w dobie dobrej koniunktury oszczędza na trudniejsze czasy.

Europa na plusie
W ubiegłym roku aż 12 krajów Unii Europejskiej zanotowało nadwyżkę budżetową. Najwięcej, bo aż 4% oszczędności wygenerowała Malta. W gronie oszczędzających znalazły się różne kraje, zarówno takie jak Niemcy, Szwecja czy Luksemburg, jak i Litwa, Chorwacja, Bułgaria czy Grecja. Polska uplasowała się na 21 pozycji z wynikiem poniżej unijnej średniej. Niby powinniśmy się cieszyć, bo deficyt miał być wyższy, ale świat pokazuje, że to naprawdę dobre czasy do generowania nadwyżki a zadłużają się tylko nieodpowiedzialni populiści. Europa oszczędza by zmniejszać zadłużenie zaciągnięte w czasach kryzysu, ale też z uwagi na trudne czasy, które nadchodzą, czasy problemów demograficznych.

Polska w gronie państw najbardziej zagrożonych wyludnieniem
Populacje państw Europy Środkowo-Wschodniej będą się kurczyć w dramatycznym tempie. Wśród państw najbardziej zagrożonych wyludnieniem jest Polska. Według najnowszego raportu ONZ w 2050 roku Polaków ma być 32 miliony, czyli 6 mln mniej niż obecnie a to oznacza, że ubędzie nam w tym czasie 15% obywateli. Analizy GUS tendencję tę potwierdzają. Problem nie jest tak odległy jakby się wydawało, już w 2030 roku, Polaków będzie mniej o 2 mln i naprawdę to ostatni czas by poważnie o tym pomyśleć.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
SKANDAL PODCZAS NOCNYCH GŁOSOWAŃ
DAD:HERO 0 0Wyniósł się z rodziną na środek Bałtyku. Jak polskiemu blogerowi żyje się na dalekiej Północy?
0 0Szara, zmęczona skóra pozbawiona blasku? Są na to sposoby
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Znów muszę bronić Polski". Patryk Jaki w swoim żywiole, sprawdziliśmy jego aktywność w PE
0 0Zniszczony dowód? To niewiarygodne, co podkomisja Macierewicza zrobiła z Tu-154M nr 102
POLECAMY 0 0Uczeń jak mistrz. Oto poseł, który zastąpił Piotrowicza i kroczy jego ścieżką
INN:Poland 0 0Tyle wart jest sukces Tuska. W nowej pracy może wynegocjować więcej
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Michalkiewicz ujawnił dane ofiary księdza. Pytamy, czy mu nie wstyd
POLECAMY 0 0Robią coś, czego bał się rząd PiS. Czesi wprowadzają podatek, który tak drażni Amerykanów
0 0Edycja genów to rynek wart miliardy. Opiera się na metodzie podejrzanej u bakterii
0 0Fizycy mogli trafić na ślad nowej, piątej siły w przyrodzie. Wyjaśniamy, dlaczego to ważne
SPRAWDZAMY 0 0Pawłowicz "uwaliła" Śmiszka na studiach? Nie, tylko... pomyliła osoby
0 0Z domowym budżetem to by nie przeszło. Rząd zachowuje się jak nieodpowiedzialna gospodyni

MOTO

0 0Gdzieś już to widziałeś. Seat Tarraco to dobre… niemieckie auto – nie licz na hiszpański temperament
0 0Ten dziwoląg da się lubić. Nowy C-HR ma przekonać tych, którzy do tej pory mówili mu "nie"