O autorze
Zadaniem Fundacji „Instytut Lecha Wałęsy” jest skupianie wielu środowisk społecznych wokół ciągle aktualnych idei i postulatów decentralizacji państwa, upowszechnienie zasad moralnych w działalności politycznej i pielęgnowanie tradycji niepodległościowej. Instytut wspiera również prodemokratyczne ruchy poza granicami Polski. Dzięki licznym programom „Solidarni z…” realizuje postulaty międzynarodowej solidarności, wspierając ludzi walczących o swoje prawo do wolności. Wszystkie te działania nie byłyby możliwe gdyby nie fundator Instytutu -Lech Wałęsa….. elektryk, stoczniowiec, przywódca strajków, sygnatariusz porozumień sierpniowych, laureat Pokojowej Nagrody Nobla , legendarny przywódca Solidarności, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, ambasador demokracji, strażnik wolności i mąż stanu, w końcu fundator „Instytutu Lecha Wałęsy”

Oficjalna strona:
www.ilw.org.pl

Facebook:
http://www.facebook.com/instytutlechawalesy
http://www.facebook.com/lechwalesa

YouTube:
http://www.youtube.com/user/instytutlechawalesy

25. rocznica podpisania porozumienia pomiędzy Solidarnością – ZSL – SD

16 sierpnia 2014, Warszawa – Z okazji 25. Rocznicy podpisania porozumienia między Solidarnością, ZSL i SD Instytut Lecha Wałęsy we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP zorganizował wyjątkowe spotkanie sygnatariuszy ówczesnego porozumienia. W Pałacu Prezydenckim gośćmi Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego byli Prezydent Lech Wałęsa, Marszałek Roman Malinowski oraz przewodniczący Jerzy Jóźwiak. Podczas części oficjalnej spotkania wszyscy czterej mówcy przypomnieli o kluczowej roli podpisania dokumentów dla demokratycznych przemian i sformowania pierwszego demokratycznego rządu Tadeusza Mazowieckiego.


Podczas rocznicowego spotkania, będącego częścią obchodów 25 lat wolności, prezydent Bronisław Komorowski podkreślił - To był moment decydujący dla Polski – powiedział. Dodał, że bezpośrednim efektem było powstanie rządu Tadeusza Mazowieckiego, który ogarnął praktycznie wszystkie liczące się siły polityczne reprezentowane w ówczesnym parlamencie, a więc i PZPR. – Był to rząd niesłychanie szerokiej koalicji, także koalicji ludzi i środowisk, które chciały Polskę zmieniać w odpowiednią stronę i ją zmieniły – powiedział Prezydent Bronisław Komorowski.

O wadze tego aktu politycznego przypomniał również prezydent Wałęsa, wskazując na potrzebę nawiązania do zapoczątkowanej porozumieniem idei dialogu przekraczającego polityczne i społeczne podziały.

Cieszę się z tego, że nie muszę już podejmować takich decyzji. To dzisiaj się wydaje proste, ale wtedy naprawdę proste nie było, było niebezpieczne, miałem przeciwko sobie prawie wszystkich, także w moich szeregach - stwierdził Prezydent Lech Wałęsa, wspominając wydarzenia sprzed 25 lat.

Obecni na spotkaniu sygnatariusze porozumienia Jerzy Jóźwiak i Roman Malinowski, wspominali jak trudne stało przed nimi wyzwanie - Nam nie było łatwo, myśmy decydowali się na złamanie czegoś, co trwało od 1945 roku – tłumaczył Roman Malinowski. Na uroczystości w Pałacu Prezydencki, Jerzy Jóźwiak, ówczesny przewodniczący SD, wręczył Prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, kopię dokumentu sprzed 25 lat. Gdy podpisywaliśmy dokument, poprosiłem o przygotowanie kopii i podpisanie jej. Dokument zabrałem do domu, by w przypadku zaginięcia był dowód podpisania porozumienia. Takie to były czasy – relacjonował Jerzy Jóźwiak.


Po zakończeniu spotkania sygnatariusze udali się do Pałacu Myślewickiego gdzie 25. lat temu podpisano porozumienie. Tam też pozowali do pamiątkowego zdjęcia wzorowanego na tym sprzed 25. lat.

Parafowane 25 lat temu w Pałacu Myślewickim w Warszawie porozumienie o stworzeniu koalicji rządowej Solidarności ZSL i SD stanowi kluczowy element w najnowszej historii Polski. Waga tego historycznego dokumentu, często marginalizowana wobec podkreślania doniosłości czerwcowych wyborów czy zaprzysiężenia rządu Tadeusza Mazowieckiego, pozostaje kluczowa dla tworzenia podstaw demokratycznego ładu w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Odwaga sygnatariuszy, przełamujących monopol władzy PZPR, przyczyniła się do wdrożenia niezbędnych reform politycznych, społecznych i gospodarczych otwierając również innym krajom drogę do przemian ustrojowych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

ORĘDZIE GRODZKIEGO

PILNE 0 0"Nikomu nie wolno dzielić ludzi!". Podczas orędzia marszałka Grodzkiego w TVP padły mocne słowa
WYWIAD 0 0"Obawiam się manipulacji TVP". Marszałek Grodzki o kulisach przygotowań do orędzia
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
Möller's 0 0Jak wspierać rozwój dziecka po 4 tygodniu życia? Ten składnik warto wprowadzić do diety
dad:HERO 0 0I wtedy wchodzi Pepsi, cała na różowo… Wina musującego z logiem tej firmy się nie spodziewałeś
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
0 0Takich ludzi trzeba jak najszybciej wyeliminować z dróg. "Bogate dzieciaki" chwalą się piractwem
0 0Orędzie Grodzkiego może zadziwić widzów TVP. I okazuje się, że Kurski nie ma tu nic do gadania
TYLKO W NATEMAT 0 0PiS przystąpił do realizacji obietnic, czyli dlaczego Polacy będą zarabiali mniej
0 0Tak PiS załata budżet. W styczniu ceny alkoholu i papierosów pójdą w górę!
O TYM SIĘ MÓWI 0 0PiS po cichu majstruje przy funduszu wsparcia niepełnosprawnych. Tak sfinansuje obietnice
0 0TVP już szuka haków na Grodzkiego? Prześwietlono jego zeznanie majątkowe
0 0Kto jak nie Tusk? Ten sondaż pokazuje, z jakim dylematem mierzy się opozycja w walce z Dudą
0 0Hołownia na prezydenta? Bohater zamieszania w końcu zabrał głos
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc

MOTO