O autorze
Studiowałem historię sztuki i muzykę indyjską. Jestem poetą i muzykiem. Odbyłem dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badałem kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. To ostatnie zaowocowało wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej. Współpracowałem z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku do lutego 2018 roku byłem prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Obecnie nadal pozostaję członkiem zarządu PSR. W 2014 roku otrzymałem nagrodę Kryształowego Świecznika od publiczności za działania na rzecz świeckości w Polsce. W tym samym roku zostałem kandydatem (bezpartyjnym) do Parlamentu Europejskiego z listy Europa+ Twój Ruch. Moje liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.pl, Hanuman.pl a od 21 marca 2014 roku także na stronie racjonalista.tv, w którym pełnię funkcję redaktora naczelnego. Na tej stronie można też zobaczyć liczne audycje telewizyjne współtworzone przeze mnie. Od ponad dwóch lat na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzę pogadanki na temat ateizmu. Ostatnio zacząłem też tworzyć dla tego kanału audiobooki. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami mojej działalności.

Klapa referendum: wszyscy źli, wszyscy winni, tylko nie zwykły Jaś

Czasem ze zdumieniem przecieram oczy i dziwię się, w jakim ja kraju żyję. A raczej w jakim społeczeństwie. Za klapę referendum winni są wszyscy, tylko nie wyborcy. Tylko nie ci, którzy lobbowali za tym referendum. Bo oni to „zwykli ludzie”, a winić można tylko osoby publiczne...


Nie ma czegoś takiego, jak „zwykły człowiek”. Każdy z nas jest niezwykły, bo ma choćby mózg w czaszce, a tenże organ to najbardziej złożone i niesamowite osiągnięcie ewolucji naturalnej. Póki co nie odkryliśmy w całym ogromnym kosmosie nic bardziej złożonego niż ludzki mózg. Nie ma więc zwykłych ludzi – wszyscy jesteśmy wyjątkowi.


Tym niemniej w pewnym kraju nad Wisłą przyjęło się uważać, że ogół społeczeństwa to szara, bezwolna i bezmózga masa, nie ponosząca żadnej odpowiedzialności za swoje decyzje. Członkowie tej „masy” powinni czuć się tym potwornie obrażeni. Ale nie są! Wręcz przeciwnie, sami się poniżają, podkreślając - „tak, tak, jesteśmy szarą bezmózgą masą, przecz z wolą, precz z mózgami!”.


Jeśli chodzi o to referendum, które miało frekwencję około 10% to nie „oni” zrobili. To nie Komorowski czy Kukiz. Po prostu podczas wyborów prezydenckich 20% wyborców poparło polityka, którego głównym postulatem były JOWy.

Tymczasem zwolennicy myślenia o sobie i o innych jako o bezmózgiej masie twierdzą, że to wcale nie były żadne JOWy, że to zły Komorowski zrobił, zły rząd, źli „oni”. Domagają się też, aby „mądry polityk” już zawczasu zlekceważył 20% postulat JOWów wyrażany podczas wyborów prezydenckich.


„Przecież wiadomo, że chodziło o „Je..ć Obecną Władzę”. Dlaczego Komorowski tego nie wiedział?” - twierdzą wielce mądrzy komentatorzy sceny politycznej, zarówno ci z wielkich gazet, jak i ci z rodzinnych niedzielnych obiadków. Dlaczego jednak nie zauważają, że wymagają od przedstawiciela władzy, aby z góry założył, że część społeczeństwa jest głupia, bezmózga i niepoważna? Tylu ludzi chciało JOWów – to było referendum. A, że część z nich była w tym chceniu tylko „dla beki”? Tego moim zdaniem nie wypada przypuszczać politykowi rządzącemu krajem. Nie wypada z góry zakładać, że wyborca jest głupkiem. Ja się cieszę, jako wyborca, że się tego nie zakłada.

Kult idei bezwolnego i bezmózgiego tłumu wykracza oczywiście poza ten przykład. Mówi się choćby o tym, że jak frekwencja na wyborach była niska, to danego polityka czy partię poparła ta garstka ludzi, która głosowała. Nie, wcale nie. Ci co nie poszli głosować zdecydowali się oddać swój głos innym wyborcom i poparli ich wybór. Dlatego, nawet jeśli frekwencja w wyborach wynosi 40% nie oznacza to, że 50% z tych 40% procent poparcia wynosi de facto 20% wszystkich wyborców. Nie, ci co nie głosowali nie są bezmózgą masą – zatem dali wybrać innym.

Bo w innym razie co to może oznaczać? Że niegłosującym nie podoba się demokracja? Że są przeciwko głosowaniu jako takiemu, albo przeciw tworzeniu ugrupowań politycznych? Każdy to przecież może robić, oni też. Do tego są obecne na naszym politycznym rynku ugrupowania które chcą demokratyczną drogą obalić demokrację. Ja ich nie popieram, ale jeśli ktoś rzeczywiście i świadomie nie lubi wyborów, bo nie lubi demokracji jako takiej, to i tak ma drogę do wyrażenia swoich przekonań!

Często mówi się, że złe media, źli politycy, pieniactwo elit, słabość elit zniechęcają ludzi do aktywności politycznej, do uczestnictwa w życiu społecznym etc. Ale dlaczego zakłada się, tak mówiąc, że ten problem jest jednostronny? Że „zwykli ludzie” są tylko szarą bezmózgą masą, którą ktoś z elit musi dopiero autorytarnie lepić? Dlaczego „zwykli ludzie” tak często sami w taki sposób o sobie myślą? Z pewnością nie jest to dobra droga do budowania lepszego, bardziej zaangażowanego społeczeństwa, co przekłada się na lepsze życie. Jeśli nie zrozumiemy, że to nie „oni”, ale również „my” coś musimy, za coś odpowiadamy i to w wymiarze społecznym, a nie tylko zawodowo - rodzinnym, to ciężko nam będzie cokolwiek w skali kraju zmieniać na lepsze.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż

MOTO

0 0Niektórzy wysiadali, bo już nie mieli siły. To najlepsze szkolenie samochodowe w Polsce
0 0Znalazłeś korzystniejsze ubezpieczenie OC? Oto jak bez problemów zmienić firmę ubezpieczeniową
0 0Krótka ławka PiS. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Władza tworzy nam nowy styl życia". Raczek o skandalu z filmem, który przeszkadza PiS-owi
FELIETON 0 0Krucjata krzyżowa Prezesa Kaczyńskiego. Wiem, dlaczego to robi