O autorze
Studiowałem historię sztuki i muzykę indyjską. Jestem poetą i muzykiem. Odbyłem dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badałem kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. To ostatnie zaowocowało wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej. Współpracowałem z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku do lutego 2018 roku byłem prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Obecnie nadal pozostaję członkiem zarządu PSR. W 2014 roku otrzymałem nagrodę Kryształowego Świecznika od publiczności za działania na rzecz świeckości w Polsce. W tym samym roku zostałem kandydatem (bezpartyjnym) do Parlamentu Europejskiego z listy Europa+ Twój Ruch. Moje liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.pl, Hanuman.pl a od 21 marca 2014 roku także na stronie racjonalista.tv, w którym pełnię funkcję redaktora naczelnego. Na tej stronie można też zobaczyć liczne audycje telewizyjne współtworzone przeze mnie. Od ponad dwóch lat na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzę pogadanki na temat ateizmu. Ostatnio zacząłem też tworzyć dla tego kanału audiobooki. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami mojej działalności.

PiS jako szczepionka? Niech rządzą?

Rozmawiam z Małgorzatą Tracz, współprzewodniczącą Partii Zieloni. Oboje kandydujemy ze Zjednoczonej Lewicy
Rozmawiam z Małgorzatą Tracz, współprzewodniczącą Partii Zieloni. Oboje kandydujemy ze Zjednoczonej Lewicy RacjonalistaTV
Michał Gąsior w ostatnim ze swoich artykułów opisał to, co już swego czasu nazwałem „Strategią imbecyla”. Czyli pokerowe poparcie części wyborców dla PiSu, na zasadzie szczepionki – „niech ludzie zobaczą, co się stanie gdy PiS będzie u władzy, a wtedy im przejdzie moda na PiS”.


Artykuł Michała Gąsiora rzeczywiście może oddawać podejście części wyborców, którzy będą wspierać PiS, aby ten się „ostatecznie wyłożył”. Moim zdaniem jednak rzeczywistość tak nie działa.

PiS jako opozycja wychodzi moim zdaniem z założenia „ciemny lud to kupi”. Aby dostać się do władzy ta partia między innymi ukuła mit zamachu smoleńskiego, sugerując sojusz „Tuska z Putinem”. I całkiem znacząca część Polaków i Polek uwierzyła w tę historię. Innym zabiegiem pisowskim jest mit sfałszowanych wyborów. Też znalazł silne poparcie wśród wyborców, choć w normalnym świecie partia atakująca w cyniczny sposób mechanizmy demokracji powinna stracić wiarygodność.

Skąd zatem przekonanie komentatorów naszego życia politycznego, że podczas rządów PiSu ciemny lud przestanie kupować każdy kit, jaki mu się wciśnie? Moim zdaniem stanie się wręcz przeciwnie. PiS u władzy będzie miał możliwość wciskania ludziom jeszcze większej ilości propagandy, w czym jest bardzo dobry. I ludzie będą w to wierzyć, tak samo jak w zamach smoleński, czy fałszowane wybory, gdy nie wygrywa PiS.

Może, po paru dekadach, ludzie się obudzą. Może wtedy zaczną kwestionować przypominającą PRL propagandę PiS. Ale z pewnością nie po jednej, czy po dwóch kadencjach rządu! Czy stać nas na takie poświęcenie?

Moim zdaniem Polski nie stać nawet na rok rządów PiSu. Przekonanie, iż „ludzie sami zobaczą i się zrażą” jest bardzo naiwne. Wybory nie były sfałszowane i co? Ludzie zobaczyli, że ich się okłamuje? Macierewicz i jego komisja to szczyt pomówień i obciachu? Co na to ludzie? Głosują na partię, gdzie Macierewicz jest wiceprezesem. Polska nie jest w ruinie... Dla niektórych zawsze taką będzie. Duda jeszcze nic nie zdziałał, a miał już parę mocnych wpadek. Czy PiS został ośmieszony przez nadgorliwy kult prezydenta Andrzeja Dudy? Nie – wręcz przeciwnie, jeszcze zyskał poparcie.


Młodzi ludzie, których w szkołach uczono narodowej martyrologii, umieszczania emocji i symboli w miejsce racjonalnej refleksji, nie staną się inni w przeciągu czterech, czy ośmiu lat. Nie przekonają się, że świat nie odpowiada mitom, które wpojono im w szkołach. Nie zrozumieją nagle, że ich rodzice byli zbyt pesymistyczni w ocenie Polski 25 lat po odzyskaniu niepodległości.

Moim zdaniem do ostatniego dnia należy robić wszystko, aby zwiększyć poparcie dla partii proponujących racjonalne rządy dla naszego kraju. Ich ewentualna koalicja u sterów Polski to najbardziej optymistyczne rozwiązanie w obecnej sytuacji.

Ja w każdym razie staram się to robić wraz z redakcją RacjonalistaTV.

Oto wypowiedzi Michała Jarosa z wrocławskiego PO na tematy bliskie Racjonalistom:Michał Jaros krytykuje postawę kościoła w kwestii in vitro, powołując się na radość ludzi mogących mieć dzieci dzięki osiągnięciom medycyny. Deklaruje się jako przedstawiciel prawicowego, neoliberalnego skrzydła PO, jednakże za jedno z głównych zadań stawia sobie wprowadzenie związków zawodowych tam, gdzie one obecnie nie docierają. O najbliższym referendum wypowiada się z entuzjazmem, zachęcając do głosowania na "tak". Platformę Obywatelską chwali za polityczną i społeczną drogę środka i tkwiącą u źródeł tej partii proeuropejskość.

Tu z kolei Bartłomiej Ciążyński ze Zjednoczonej Lewicy tłumaczy, że cały świat skręca na lewo i wzbudza sympatię swoim egalitaryzmem:Bartłomiej Ciążyński kandyduje z list Zjednoczonej Lewicy. W powyższym materiale cieszy się z tego, że Zachód gospodarczo skręca na lewo. Lewicowy przekaz nie jest związany tylko z lewicą, ale również ze sporą częścią prawicy. Inna rzecz to inne, wolnościowe i światopoglądowe idee lewicy. Bartek stawia sprawę jasno - jeśli ktoś jest socjalistycznym konserwatystą, niech głosuje choćby na PiS, jeśli jednak ktoś ceni równość ludzi i chce nowoczesnego świata, niech głosuje na czystą lewicę. W programie pojawiają się też ciekawe rozważania na temat rynku pracy i, tego, czy ewentualne (w zależności od wyników) współtworzenie rządu z PO jest możliwe po wyborach.


Nie mogło też zabraknąć Małgorzaty Tracz, współprzewodniczącej Partii Zielonych, która mocno stawia na tak drogą sercom racjonalistów (o ile wypada tak napisać ;-) ) świeckość:


O Nowoczesnej mówi Krzysztof Mieszkowski, jedynka z Wrocławia:Religię w szkołach należy zastąpić lekcjami o kulturze - mówi Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu należącego do ścisłej czołówki najlepszych scen w Polsce. Jako kandydat Nowoczesnej chce on wpłynąć na sejm, aby mocniej wspierał naszą kulturę, która nie jest tylko fanaberią. Jak tłumaczy Krzysztof Mieszkowski, kultura to świetna inwestycja. Prócz tego Mieszkowski pragnie wytoczyć wojnę biurokracji, ludziom żyjącym tylko z polityki, jak i tym wszystkim, którzy chcą rządzić Polską nie mając żadnego planu rozwoju kraju.

Nawet w Kukiz'15 jest trochę sympatycznych osób, jak choćby Waldemar Bednarz. Sądzę, że Wy również uśmiechniecie się, gdy go posłuchacie:
Również Twój Ruch walczy dalej w ramach Zjednoczonej Lewicy. I nadal, jak to oni, porusza trudne tematy w imię liberalizacji życia w naszym kraju.Janusz Palikot zrzekł się mandatu poselskiego na rzecz prezesa Wolnych Konopii, Andrzeja Dołeckiego. W tym programie Andrzej tłumaczy nam, dlaczego medyczne i przemysłowe wykorzystanie konopii to istotny temat, godzien debat sejmowych. Obecnie Andrzej Dołecki stara się o miejsce w sejmie z listy Zjednoczonej Lewicy.

Nie zapomniałem o Razem. Tu zobaczycie jednego z jej wrocławskich liderów, Makarego Gołosza, szerzącego lewicowość na wrocławskim rynku. Akurat w tej kwestii nie do końca się z nim zgadzam, ale w wielu innych tak:Sam też kandyduję i w zestawieniu moich poglądów z poglądami innych kandydatów okazało się, że właśnie ktoś z Razem jest mi szczególnie bliski światopoglądowo (choć jestem centrowy a nie lewicowy). Ale są też ludzie ze Zjednoczonej Lewicy i Nowoczesnej.


Naprawdę jest z czego wybierać 25 października! Namawianie do eksperymentów z cyklu „dopuśćmy PiS do rządów, niech ludzie zobaczą” jest szaleństwem. Ludzie nic nie zobaczą. Nie przeszkadzają im mity o zamachu smoleńskich i sfałszowanych wyborach, nie będzie im przeszkadzała również powtórka z PRL, gdzie propaganda „niezależnych” mediów (a teraz rządowych), będzie im wmawiała, dlaczego jest lepiej, choć jest gorzej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko
0 0Modest Amaro otwiera kolejną restaurację. “To będzie coś unikalnego”
INNPoland 0 0Lodowe księżyce i wiatr słoneczny. Człowiek w kosmosie to nic przy tych misjach
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Twardy zawodnik" rezygnuje z prawyborów w PO. Kidawa-Błońska nie ma już rywali
0 0Co tak naprawdę obiecał Morawiecki? Rząd dzielnie zajmie się problemami, które sam stworzył
DADHERO.PL 0 0"Dziwne spojrzenia, złośliwe komentarze..." Tak wygląda życie ojców samotnie wychowujących dzieci
0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Negatywne komentarze na Allegro się opłacają. Za ich usunięcie płacą nawet 80 zł
TYLKO W NATEMAT 0 0"Żenujące". Były sołtys Rytla nie ukrywa, co myśli o reportażu Superwizjera o Beacie Szydło
0 0Afera podkarpacka. Zatrzymano byłych funkcjonariuszy CBŚP i CBA