O autorze
Gdy czerwona lampka zapaliła się w czasie jego pierwszej radiowej audycji, w czasie studiów - wiedział, czym będzie się zajmował. Następnie w TVP Poznań – reporter i reportażysta, później dziennikarz TVP INFO – autor reportaży do programu Puls Polski, współpracownik programu To Jest Temat, autor licznych relacji live, współautor materiałów w Wiadomościach, Panoramie i Teleekspresie. Z TVP przeszedł pod koniec 2016 roku do poznańskiej WTK doceniając sporą dozę wolności, jaką ta lokalna stacja pozostawia dziennikarzom. Autor reportaży dla ogólnopolskich kanałów TV. Polonistyczne studia nauczyły go, że wszystko jest tekstem. Albert Camus zainspirował:, „Jeśli sprawimy, że ten głos będzie raczej głosem energii niż nienawiści, godnego obiektywizmu, a nie retoryki, człowieczeństwa, a nie miernoty, wiele rzeczy zostanie uratowanych, a my nie pozostaniemy bez zasługi”.

PiS donosi do prokuratury na poznańską galerię

W Miejskiej Galerii Arsenał w ramach Warsztatów z Rewolucji odbyło się spotkanie dotyczące aborcji. Radna PiS Ewa Jemielity doniosła właśnie na galerię do prokuratury.


Już pierwsze chwile śledczego w galerii muszą być fascynujące. Gdy rozpakuje torbę z lampą do przesłuchań, rozłoży akta sprawy, wyruszyć może na spotkanie ze sztuką, które przyniesie inspiracje do wielu pozwów. Gdy prokurator natknie się np. na słynny pisuar Marcela Duchampa. To przecież jawne, publiczne (sic!) nawoływanie do łamania art. 140. - „Kto publicznie dopuszcza się nieobyczajnego wybryku, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 1.500 złotych albo karze nagany”. Wątpliwe jednak, by na naganie dziś mogło się skończyć.

Prokurator idzie przez galerię dalej, a tam – Akt siedzącej kobiety. Podpisany, jakiś obywatel, Wyspiański. Golizna to przecież golizna, a miejsce – publiczne i artykuł 51. Kodeksu Wykroczeń „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.” Choć zgorszenie w miejscu publicznym częściej można by przypisać polskiemu sejmowi to przecież prokuratorowi łatwiej byłoby poszukać go w galerii.

Przykład spotkania dotyczącego aborcji w galerii to oczywiście przykład inny niż klasycznej ekspozycji dzieł sztuki. Spotkanie było być może happeningiem, ale z pewnością nie klasyczną dyscypliną sztuki. Jedno jest jednak pewne – odbyło się w przestrzeni galerii, a tej nie można interpretować dosłownie. Tak jak dosłownie nie interpretujemy fabuł powieści, płócien malarskich, poezji. Przestrzeń galerii nie jest przestrzenią politologicznego dyskursu. Nawet gdy dotyka polityki. Spotkanie w Arsenale wpisało się w polsko-polską wojnę, ale dotyczyło praw kobiet, praw człowieka, wolności, także wolności wypowiedzi.


W państwie prawdziwych demokratycznych wartości nie można nasyłać na instytucje kultury prokuratorów. Gdy treść kultury oburza - pojawia się wybór. Państwo autorytarne reaguje – prokuraturą, państwo demokratyczne – krytyką, dyskusją.

Jeżeli spotkanie w Arsenale o aborcji było testem tego, ile może dziś powiedzieć galeria (sztuka w ogóle) i czy władza może jej wypowiedź ograniczać – to odpowiedzią jest doniesienie do prokuratury złożone przez radną PiS.

P.S.
Złośliwi twierdzą, że minister Szyszko wycinał lasy, bo potrzebne było drewno na stosy.
To jednak głos z pewnością antypolski (jak każdy dziś przecież krytyczny w stosunku do władzy).
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0To na niego "przypadkiem" miało zagłosować 27 tys. osób. Oto największa afera w wyborach do Senatu
OPINIA 0 0Hej wy, w PiS i TVP! Jesteście ostatnimi, którzy mogą się oburzać na plotki o synu Szydło
0 0Podstawowy argument antyszczepionkowców obalony! Prawnik wyjaśnia najprościej, jak się da
0 0Wypijają 18 l mleka na śniadanie. Liczba porodów 44-latki zadziwia, a wkrótce kolejny

DZIEJE SIĘ

0 0"Gwarantuję, że idę do Sejmu". To on miał oddać mandat Piotrowiczowi
0 0Piotrowicz jednak nie trafi do Sejmu! PiS ucina spekulacje

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Netflix grozi palcem – ta zapowiedź może oznaczać zmianę zasad na jakich korzystasz z serwisu
DADHERO.PL 0 0"Nie jestem Tonym Hawkiem..." Adam Malita, pionier deskorolki w Polsce, o sporcie i ojcostwie
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych