O autorze
Jola Sacewicz - dziennikarka, fizyk, matematyk, działaczka LGBTQ. Profesjonalistka korporacyjnego i politycznego PR. Mieszka z żoną w Dallas, Teksas.

Manewr Kremlowski z Nowogrodzkiej

Net
Świat nas ostrzega: Duda nie jest przyjacielem opozycji. Zagrywka z wetami jest dobrze znana jako tzw. "manewr kremlowski", często stosowany przez Putina. Putin kilkakrotnie najpierw uśmiercał ostre, kontrowersyjne ustawy (vide o zakazie "propagandy" LGBTQ), a potem uchwalało się je ponownie w wersji trochę lighter. Tłumy się uspokajają, opozycja rozmiękcza, tworzy się "merytoryczną" opozycję wewnętrzną (w odróżnieniu od tej złej, "zdradzieckiej" i "totalnej"), z którą potem maszeruje się dalej ręka w rąsię.


Świat nas ostrzega: Duda nie jest przyjacielem opozycji. Zagrywka z wetami jest dobrze znana jako tzw. "manewr kremlowski", często stosowany przez Putina. Plan akcji wyglada tak:

1. Przedstawia się mocno "PRZESADZONE" projekty ustaw. Wzbudza furię tłumów, ostre reakcje zagranicy itp, itd. Przegłosowuje się je doprowadzając napięcie szczytu.

2. Wówczas prezydent wkracza na scenę, robi Rejtana i wetuje najbardziej złowieszcze ustawy. Opozycja i tłumy w ekstazie. PiS zaskoczony i "zdradzony". Zagranica już mniej naburmuszona. Pustoszeją ulice, choć Paweł Kasprzak zdziera gardło, by stać. Obóz antypis chucha delikatnie w tlącą się nadzieję na konflikt "na górze" i rozłam w PiSie. Naiwni i wielkoduszni gotowi są nawet bronić prezydenta przed jego własnym PiSem i budować wokół niego obóz polityczny. Część PiSu, która wstydzi się Kaczyńskiego przylega ciasno do Dudy. Dla nich z Adriana wykluł się Andrzej.


3. Duda przedstawia swoje ustawy. W parlamencie PiS je ostro "przyprawia" swoimi poprawkami i przegłosowuje. Są prawie tak samo niszczące dla systemu sprawiedliwości, jak te zawetowane, ale to są DUDY projekty i Duda nie będzie SWOICH ustaw blokować.

4. Duda zostaje wykreowany na wewnętrzna opozycję. "Redaktor" Pereira już okrzyknął Dudę w TVPiS jedyną "MERYTORYCZNĄ OPOZYCJĄ". Portal Pikio ogłasza w tytule: "Prezydent Duda zaproponuje radykalne zmiany.Wbrew PiS"!

5. Do nowych wyborów stają w przyjaznej rywalizacji i koalicji: okołoprezesowy PiS Czerstwo-Różańcowy - z Antonim i groźną Betti oraz okołoprezydencki PiS Cool-Konserwa - z Ziemkiewiczem i "think tankami".

PiS Czerstwo-Różańcowy bierze kiboli, rozwodnione ONRy, nazioli, Pawłowicz i cały obciach, a PiS Cool-Konserwa tych co się prezesa wstydzą, są dumni, że Andrzej mówi po angielsku i wierzą, że można go odchudzić, by znów wyglądał jak Kwaśniewski w kampanii. Ta koalicja sił socjalnej, populistycznej "prawicy" wygrywa wybory, Andrzej bierze druga kadencję i już!


Bloomberg opisał to ostatnio, jako "zabieg kremlowski", wielokrotnie stosowany przez PUTINA.

Putin kilkakrotnie najpierw uśmiercał ostre, kontrowersyjne ustawy (vide o zakazie "propagandy" LGBTQ), a potem uchwalało się je ponownie w wersji trochę lighter. Tłumy się uspokajają, opozycja rozmiękcza, tworzy się "merytoryczną" opozycję wewnętrzną (w odróżnieniu od tej złej, "zdradzieckiej" i "totalnej"), z którą potem maszeruje się dalej ręka w rąsię.


Pytanie ciśnie się na usta: To skąd po wetach to zaskoczenie w PiSie, to oburzenie?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Na manewr kremlowski umawia się bardzo wąskie grono. Reszta partii nie musi więc udawać zaskoczenia. Ta reszta jest autentycznie zapowietrzona i wkurzona. Wszystko według planu. Podział jest wkalkulowany w manewr.

Poniższy link zawiera artykuł z agencji Bloomberg opisujący, jak się robi "manewr kremlowski" w Moskwie i jak bliźniaczo wyglada to co się zdarzyło w Polsce.

https://www.bloomberg.com/view/articles/2017-07-25/poland-s-president-is-no-friend-of-the-opposition

PS.
Z ostatniej chwili:

Kaczyński:

W krótkim czasie sprawa sądów zostanie załatwiona. Reforma musi być radykalna.

- Sprawa (sądów) jest za nami, przeszłości się nie cofnie, idźmy do przodu, idźmy w ten sposób, żeby było jasne i to w krótkim czasie, że ta sprawa zostanie załatwiona i że będzie to oznaczało, że także kolejne sprawy, które mamy jeszcze do załatwienia z tych najważniejszych - jak dekoncentracja mediów - też będą załatwione. Chociaż też przecież będzie pewnie wielki opór - powiedział.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Miały być darmowe podręczniki, a nie ma ich wcale. Tak się zmusza rodziców do płacenia

NIE TYLKO POLITYKA

Sephora 0 0Udział w tym projekcie dużo nam dał". Współzałożycieli TOBO + MALA o programie dla kobiet
Rankomat 0 0Wyprawka dla niemowlaka. Co trzeba kupić i z jakim wydatkiem należy się liczyć?
OPINIA 0 0Koalicja wpadła w identyczną pułapkę, z jaką przez lata walczył PiS
FELIETON 0 0A może czas po prostu przestać płakać i w końcu zrozumieć, że właśnie taka jest Polska: PiS-owska