O autorze
Jola Sacewicz - dziennikarka, fizyk, matematyk, działaczka LGBTQ. Profesjonalistka korporacyjnego i politycznego PR. Mieszka z żoną w Dallas, Teksas.

Różnica Klas

Twitter
Ta różnica klas poraża również w polskiej polityce. "Nowe elyty" pokazują, jak pięknie można nienawidzić, jak nauczone zostały nawoływania do nienawiści i wspierania ksenofobii, rasizmu, homofobii i faszyzmu. Ich język usiany kanaliami i zdradzieckimi mordami jest tego wyrazem.


„Nikt nie rodzi się nienawidząc innej osoby z powodu koloru skóry, pochodzenia czy religii. (...) Ludzie uczą się nienawidzieć, a jeśli mogą nauczyć się nienawiści, to można nauczyć ich kochać... Ponieważ miłość jest naturalniejsza dla ludzkiego serca, niż jej przeciwieństwo. (...) Miłość przychodzi ludzkiemu sercu łatwiej niż jej przeciwieństwo” – napisał na Twitterze Barack Obama po tragicznych wydarzeniach w Charlottesville, USA, gdzie amerykańscy faszyści zamordowali jedną osobę i ranili 19.

Jego wpis to cytat z autobiografii Nelsona Mandeli, byłego prezydenta RPA, pod tytułem „Długi Marsz ku Wolności”. Tweet ten stał się najpopularniejszym tweetem na Twitterze, udostępnionym rekordowa liczbę razy.

Donald Trump natomiast zrównał faszyzm z antyfaszyzmem i winą za tragedię obciążył po równo nawołujących do nienawiści i przemocy białych supremacistow/faszystów i rasistow z tymi, którzy im się przeciwstawiali.

Ta różnica klas poraża również w polskiej polityce. "Nowe elyty" pokazują, jak pięknie można nienawidzić, jak nauczone zostały nawoływania do nienawiści i wspierania ksenofobii, rasizmu, homofobii i faszyzmu. Ich język usiany kanaliami i zdradzieckimi mordami jest tego wyrazem. Kto nauczył tych wiernych synów i córy kościoła katolickiego takiej nienawiści? Kto, ojcowie biskupi polscy? Kto ponosi moralną odpowiedzialność za ich dusze przesiąknięte jadem? Co czuje kościół katolicki błogosławiąc swoje pisowskie zastępy, które wstają z kolan po długich obrzędach religijnych i idą siepać oponentów politycznych najplugawszym językiem w powojennej historii?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Po rozwodzie też możesz być dobrym ojcem. Musisz pamiętać o kilku rzeczach – wiem z doświadczenia
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką
0 0Gdańsk z prestiżową nagrodą. Miasto rządzone przez Dulkiewicz dostanie 50 tys. euro
0 0500+ już się wypaliło. Wystarczył rok, by w Polsce żyło prawie pół miliona więcej skrajnie biednych
HYDEPARK 0 0Nie mogłem w to uwierzyć. Dostałem nagrodę za najlepszy tatuaż na najważniejszej imprezie
0 0Pierwsza taka seria podcastów w Polsce. Ich tematami będą dziennikarskie śledztwa

NA ŚWIECIE

POLECAMY 0 0"Nokaut przez KO". Wyjaśniamy, dlaczego na Pomorzu to PiS przegrało wybory
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Na marszałka Senatu tylko Brejza! PO nie może zmarnować funkcji trzeciej osoby w państwie
0 0Startował w Gdańsku, teraz znokautował rywali na Podkarpaciu. Tajemnica sukcesu Grzegorza Brauna
TYLKO W NATEMAT 0 0Był kandydatem KO do Sejmu. W tej komisji dostał okrągłe zero głosów, chociaż głosował na... siebie