O autorze
Jola Sacewicz - dziennikarka, fizyk, matematyk, działaczka LGBTQ. Profesjonalistka korporacyjnego i politycznego PR. Mieszka z żoną w Dallas, Teksas.

Czy Nie Macie Przyzwoitości, Prymasie?

Homoseksualni więźniowie Sachsenhausen
Homoseksualni więźniowie Sachsenhausen
Jeśli nie przestaniecie mordować naszych ludzi słowami Waszej nienawiści będziecie winni naszej krwi na ulicach Polski. Zrobiliście już wystarczająco dużo złego. Czy naprawdę nie ma Pan w sobie żadnej przyzwoitości, Prymasie?


List Otwarty
Szanowny Pan
Wojciech Polak
Prymas

Szanowny Panie,

Zwracam się do Pana głęboko wstrząśnieta i zbulwersowana wypowiedziami podległych Panu pracowników katolickiej organizacji religijnej w Polsce. Podczas niedzielnych zgromadzeń publicznych związanych z uprawianymi praktykami członkowie Pana organizacji dopuszczają się nikczemnych i haniebnych aktów przemocy słownej wobec społeczności LGBTQ.


W obiektach podległych Pańskiej organizacji dochodzi do głoszenia nienawiści i tym samym podżegania do przemocy. Gospodarze praktyk religijnych szerzą kłamstwa i pomówienia oczerniając współobywateli polskiego państwa, współwyznawców tej samej religii, jak i osoby społeczności LGBTQ do wspólnoty religijnej katolików nie należące.


Potwarze, zniewagi i obelgi godzące w dobre imię i godność społeczności LGBTQ są wypowiadane w oficjalnych przemowach do zgromadzonych. Podłe oszczerstwa przypisują naszej grupie społecznej zbrodnicze zachowania wobec dzieci i młodzieży. Rzucane są kalumnie i potwarze podważające nasz patriotyzm i przyrównujące naszą społeczność do najeźdźców i okupantów.


Ludzie homoseksualni w przemowach pracowników Pańskiej organizacji są odczłowieczani, dehumanizowani, pozbawiani twarzy i uczuć. Przypisywane są nam nie tylko zbrodnicze intencje, również naszemu życiu odbierana jest jego pełnowartościowość i godność.

Pracownicy Pańskiej instytucji wypowiadają się o ludziach LGBTQ nie jak o ludziach, lecz jak o degradującej „ideologii”. Mówią to o naszych dzieciach i naszych braciach i siostrach, ci, którzy uzurpują sobie bycie duchownymi przywódcami oraz uczniami nauczania człowieka, który szerząc miłość do bliźniego umarł przybity do krzyża.

Pańska instytucja uczestniczy w procederze szczucia i nagonki raz jeszcze. Dwa tysiąclecia rozlewanej krwi niewinnych ofiar: „kobiet-czarownic”, naukowców, innowierców, Żydów; tego wszystkiego nie dość? Czy naprawdę żadnych nauk z historii własnej instytucji Państwo nie wyciągacie? Trzeba Wam jeszcze teraz doprowadzić do utoczenia krwi polskiej społeczności LGBTQ?

Ten dramat upodlania się Pańskiej instytucji przypomina bardzo inną, tragiczną nagonkę rozpętaną przez senatora McCarthy w Stanach Zjednoczonych, który obsesyjnie polował na komunistów wśród niewinnych ludzi. Jego karierę zakończyło pytanie, jakie podczas kolejnego senackiego przesłuchania niewinnego człowieka pomawianego o komunizm zadał senatorowi McCarthy bostoński prawnik Joseph Welch, który powiedział:

"Until this moment, senator, I think I never really gauged your cruelty or your recklessness." "Let us not assassinate this lad further, senator. You have done enough. Have you no sense of decency?"

(„Do tego momentu, senatorze, nigdy nie zdawałem sobie sprawy z pańskiego okrucieństwa i bezmyślności. Przestańmy już mordować tego człowieka, senatorze. Zrobił już pan dość (złego). Czy naprawdę nie ma Pan żadnego pojęcie o przyzwoitości?”)

Pozwolę sobie zwrócić się do Pana parafrazą tych słynnych słów:

Nigdy do tej pory nie zdawałam sobie sprawy z okrucieństwa i bezmyślności Pańskiej instytucji. Jeśli nie przestaniecie mordować naszych ludzi słowami Waszej nienawiści, będziecie winni naszej krwi na ulicach Polski. Zrobiliście już wystarczająco dużo złego. Czy naprawdę nie macie Panowie w sobie żadnej przyzwoitości, Panie Prymasie?

Przekazując Panu znak pokoju,
Jolanta Sacewicz

Do wiadomości: Pan Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0To na niego "przypadkiem" miało zagłosować 27 tys. osób. Oto największa afera w wyborach do Senatu
OPINIA 0 0Hej wy, w PiS i TVP! Jesteście ostatnimi, którzy mogą się oburzać na plotki o synu Szydło
0 0Podstawowy argument antyszczepionkowców obalony! Prawnik wyjaśnia najprościej, jak się da
0 0Wypijają 18 l mleka na śniadanie. Liczba porodów 44-latki zadziwia, a wkrótce kolejny

DZIEJE SIĘ

0 0"Gwarantuję, że idę do Sejmu". To on miał oddać mandat Piotrowiczowi
0 0Piotrowicz jednak nie trafi do Sejmu! PiS ucina spekulacje

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Netflix grozi palcem – ta zapowiedź może oznaczać zmianę zasad na jakich korzystasz z serwisu
DADHERO.PL 0 0"Nie jestem Tonym Hawkiem..." Adam Malita, pionier deskorolki w Polsce, o sporcie i ojcostwie
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych