O autorze
Anglistka zafascynowana specyfiką i nauką języków (nie tylko obcych). Język to dla mnie nie tylko pisemny i ustny system wypowiedzi pozwalający wyrażać myśli i uczucia, to także komunikat obrazowy, oraz indywidualny styl życia, który demonstrujesz i określa Ciebie jako jednostkę. Szczególnie interesuje mnie związek języka z funkcjonowaniem mózgu.

natemat.katarzynafrak@gmail.com

Nowoczesna technologia szybką diagnostyką autyzmu

Czy subiektywna ocena lekarzy jest wystarczająca aby podjęć decyzję o autyźmie u małego dziecka? Naukowcy z uniwersytetów Indiana i Rutgers wypracowali nową metodę ekranowania, która śledzi sygnały przesyłane z mózgu dziecka. Badania te opublikowano w ogólnodostępnym 'Frontiers in Neuroscience'.Z reguły diagnostyka autyzmu opiera się na subiektywnej ocenie dziecka przeprowadzonej przez lekarzy na podstawie jego interakcji społecznych, deficytów komunikacyjnych i powtarzalnych zachowań. Wyżej wspomniana technologia jest w stanie wychwycić swobodne ruchy już trzyletniego dziecka w realnym czasie, za pomocą zaawansowanego programu komputerowego, który wytwarza 240 obrazów na sekundę oraz wykrywa cechy szczególne dla każdego badanego.

Diagnoza autyzmu u trzylatka oznacza szybsze rozpoczęcie terapii i możliwości zminimalizowania atypowych zachowań. Naukowcy podkreślają jednak, że badanie to będzie można zastosować również u noworodków! Badanie to pozwala także na diagnostykę autystycznych dzieci i dorosłych niemówiących, a także na wielokrotne badania i śledzenie postępu w terapii. W dalszej przyszłości, technologia ta ma mieć zastosowanie w edukacji osób autystycznych.

oryginalny artykuł
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...