O autorze
Katarzyna Kozyra. Urodzona w Warszawie w 1963 roku. Rzeźbiarka, fotografka, autorka performansów, filmów, instalacji wideo oraz akcji artystycznych. W 1993 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby (dyplom Piramida zwierząt pod kierunkiem prof. Grzegorza Kowalskiego). Laureatka m.in. Paszportu Polityki z 1997 roku oraz nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 2011 roku. W 1999 roku otrzymała honorowe wyróżnienie na 48 Biennale Sztuki w Wenecji za wideoinstalację w Polskim Pawilonie Łaźnia męska. W swych pracach porusza się w obszarze kulturowych tabu oraz stereotypów zachowań zakodowanych w życiu społecznym. Od 2010 roku pracuje nad autobiograficznym pełnometrażowym filmem fabularnym. W 2012 roku założyła Fundację Katarzyny Kozyry.

Komentatorki / Women Commentators Festival

W warszawskiej Królikarni trwa jeszcze do 26 października wystawa ukraińskich i rosyjskich artystek zorganizowana przez Fundację Katarzyny Kozyry. Od zawsze uważam, że rozmowa, awantura, spotkanie są lepsze niż bojkot czy prezentacja tylko jednej perspektywy (Polacy lubią tylko te piosenki, które znają).


Liza Babenko (Ukraina), Lusine Djanyan (Rosja), Olga Jitlina (Rosja), Mariia Gonchar (Ukraina), Alevtina Kakhidze (Ukraina), Lesia Khomenko (Ukraina), Ekaterina Lazareva (Rosja), Lyubov Matyunina (Rosja). Niecałe trzy tygodnie temu spotykały się ze sobą, publicznością oraz polskimi uczestnikami dyskusji zorganizowanych w ramach festiwalu. Do Warszawy z przyczyn nie związanych z organizowanym wydarzeniem nie dojechały - Yevgenia Belorusets (Ukraina) oraz Maria Kiseleva (Rosja). Ich prace możemy jednak oglądać do końca trwania wystawy. Podczas Festiwalu dyskutowaliśmy między innymi o mediach i jaką rolę one odgrywają w budowaniu lub łagodzeniu konfliktów, o tym dlaczego Alevtina Kakhidze - jedna z ukraińskich artystek - nie zbojkotowała i przyjęła zaproszenie do Petersburga aby wziąć udział w międzynarodowym, cyklicznym biennale zwanym Manifesta, o tym co się dzieje w rosyjskich łagrach, więzieniach zsyłkowych czy innym spojrzeniu na majdan. Zapisy tych paneli będziemy powoli wrzucać na youtube [pierwszy film już dostępny w sieci - DEBATA O MEDIACH, ale rysunki, instalacje filmy przywiezione przez Dziewczyny są do zobaczenia w trójwymiarowej przestrzeni Królikarni do 26 października, gdzie także w ostatni weekend trwania Festiwalu (25-26.10) zorganizujemy specjalny pokaz filmowy. Stay tuned!

Więcej informacji: komentatorki.natemat.pl

Kozyra
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż

MOTO

0 0Niektórzy wysiadali, bo już nie mieli siły. To najlepsze szkolenie samochodowe w Polsce
0 0Znalazłeś korzystniejsze ubezpieczenie OC? Oto jak bez problemów zmienić firmę ubezpieczeniową
0 0Krótka ławka PiS. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Władza tworzy nam nowy styl życia". Raczek o skandalu z filmem, który przeszkadza PiS-owi
FELIETON 0 0Krucjata krzyżowa Prezesa Kaczyńskiego. Wiem, dlaczego to robi