O autorze
Projekt "Komentatorki" poświęcony jest twórczości artystek młodego pokolenia, które poprzez swoją działalność komentują bieżące wydarzenia polityczne, społeczne i artystyczne. Artystki te dotykają najważniejszych kwestii dzisiejszego świata. Celem projektu jest prezentacja trudnych i mało znanych treści w sposób atrakcyjny i angażujący widza, przy jednoczesnej promocji sztuki społecznie zaangażowanej, tworzonej przez kobiety. Stworzyłyśmy bloga aby stał się platformą umożliwiającą komunikację pomiędzy artystkami, widzami i organizatorami. / The project "Women Commentators" is dedicated to the art of young generation of female artists, who comment on current political, social and artistic affairs through their art. They raise the most relevant issues of the modern world. The objective of the project is to present to the audience in an appealing and compelling form difficult and little known content, while promoting socially engaged art created by women. The blog was created as a platform to enable communication between artists, audience and the organisers. It is dedicated to issues touched upon in the project.

Otwarcie Festiwalu Komentatorki

Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni
Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni www.facebook.com/Krolikarnia
Otwarcie Festiwalu Komentatorki z udziałem artystek z Ukrainy i Rosji już dziś o 18.00 w Królikarni w Warszawie! W programie zaplanowano nie tylko wykłady i dyskusje, ale i działania performatywne angażujące publiczność.


[scroll down for English version]

W dniu otwarcia Alevtina Kakhidze zaprezentuje performans „Ukraińska rzeczywistość: kurs przystosowawczy”, który przyjmie formę gry mającej na celu uświadomienie rzeczywistości politycznej. Artystka zaprosi publiczność do udziału w "ćwiczeniach": „W przeddzień Bożego Narodzenia”, „Przyjęcie” i „Wariacje”. Zostały one wymyślone i przetestowane w zimowe wieczory we wsi Muzyczi oraz w Kijowie. Alevtina Kakhidze to artystka pochodząca z Żdanowka w regionie Doniecka na Ukrainie. Jest współzałożycielką rezydencji dla międzynarodowych artystów w miejscowości Muzyczi oraz wydawnictwa online o sztuce www.kram.in.ua. Uczestniczyła w wielu projektach artystycznych, m.in. w tegorocznej edycji Manifesty w Petersburgu.

Również w piątek koncert zagra Avtomat aka Kajetan Łukomski z fenomenalnym projektem Pleśni, do którego zaprosił wokalistki śpiewające ukraińskie, białoruskie, syberyjskie i gruzińskie pieśni wielogłosowe. Podczas koncertów Pleśni, polifoniczny śpiew harmonijnie łączy się z elektronicznym podkładem.

W sobotę o 17.30 uczestnicy festiwalu będą mogli dołączyć do grupy czytelniczej prowadzonej przez Katię Krupennikovą, która wspólnie odczyta „Pamiętniki donieckie” Władymira Maksakowa, młodego historyka, antropologa i dziennikarza z Moskwy.

W niedzielę o 13.00, Lyubov Matyunina, artystka mieszkająca i pracująca w Amsterdamie i Kaliningradzie, zaprosi publiczność do wspólnego tkania dywanu pod hasłem „Make a piece” czyli „Stwórz dzieło - stwórz pokój”.

Po południu o 17.00, Mariia Gonchar podczas warsztatów „Jak zapakować i dostarczyć jedzenie do aresztu” podzieli się z nami swoimi doświadczeniami z Majdanu poprzez przedstawienie praktyki polegającej na wysyłaniu paczek do aresztowanych osób.

Zapraszamy!

Program:
komentatorki.natemat.pl
Facebook

////

Women Commentators Festival with artists from Ukraine and Russia is opening today at 6.00 p.m. in Królikarna in Warsaw! Besides lectures and discussions, audience is invited to participate in performative events.

Detailed programme:
komentatorki.natemat.pl
Facebook
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W Polsce tego filmu ludzie boją się jak ognia. Widziałem "Malowanego ptaka" i już wiem dlaczego

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!
X-lander 0 0Złożysz go jedną ręką. Mamy cenią go za wielofunkcyjne zastosowanie
PSSB 0 0Konsultanci sprzedaży bezpośredniej. Kim są osoby działające w tej rozwijającej się branży?
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy