O autorze
Dziś estetyka i mitologie komiksowe są nierozerwalnym elementem popkultury. W kinie komiksowi superbohaterowie zastąpili przecież herosów z greckich mitów czy Dzikiego Zachodu. Komiks jako medium i jego charakterystyczne elementy, jak dymki, są tak silnie zakorzenione we współczesnosci, że czasem umyka kontekst źródła. Lubię je tropić. O tym przede wszystkim będę pisać na tym blogu. Inne moje teksty o komiksach można przeczytać w serwisie Aleja Komiksu (alejakomiksu.com), w którym pełnię funkcję redaktora naczelnego, a także w „Aktiviście” i „culture.pl”, gdzie piszę (głównie) recenzje.

Polska według Seby

"Mój kraj taki piękny" to wystawa prac komiksowych, które opowiadają o Polsce. Może być tym ciekawiej, że pomysł nie ogranicza się do pokazania na ścianie paska prasowego, ale ma łączyć czy raczej przekraczać media. A grilująca Polska na plakacie zapowiada, że może być też ostro.Na wystawie będą prace: Joanny Karpowicz (Jutro będzie futro), Bartosza Minkiewicza (Wilq), Marcina Podolca (Podgląd, Fugazi Mucis Club), Roberta Popieleckiego (scenarzysta, współpracował m. in. z Podolcem, tworząc komiksy o Łodzi), Michała Rzecznika (scenarzysta, ale trochę rysuje), Michała Śledzińskiego (Osiedle Swoboda, Strange Years), Jacka Świdzińskiego (Zdarzenie 1908), Marka Turka (Bajabongo), Jakuba Woynarowskiego (Martwy sezon) i Olgi Wróbel (Ciemna strona księżyca). (w nawiasach najbardziej znane dzieła danego twórcy, nie wiem, co będzie na wystawie - część prac została specjalnie na nią przygotowana).

Kuratorem wystawy jest Sebastian Frąckiewicz, recenzent komiksów w Polityce, który napisał też książkę-wywiad Wyjscie z getta (o komiksie, a w lipcu wyjdzie druga, ale o streetarcie: Żeby było pieknie - obie polecam, drugą w ciemno, coś o niej jednak napiszę na blogasku:).

Wystawę można oglądać od 17 lipca do 16 sierpnia w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu (Stary Rynek 6).

Z doborem nazwisk oczywiście można dyskutować, ale nie ma to sensu przed zobaczeniem samej wystawy. Na pierwszy rzut oka "brakuje" Janka Kozy, Andrzejrysuje czy Marka Raczkowskiego, czyli twróców najsilniej kojarzonych z tytułem wystawy "Mój kraj taki piękny". To jednocześnie zaleta (przynajmniej przed otwarciem), bo pokazuje, że dużą rolę odegra pomysł kuratorski (brakuje oczywistości, są za to nazwiska, które nie kojarzą się wprost z rysowaniem o Polsce). Bardzo jestem ciekaw tej wystawy. Szkoda, że do Poznania daleko :(


"Dla potrzeb wystawy wykorzystają oni nie tylko część swoich wcześniejszych prac, które zaprezentują w nowym kontekście aranżacyjnym, ale również pokazane zostaną, po raz pierwszy, prace specjalnie przygotowane na wystawę. Część z nich wyraźnie wykracza poza klasycznie dwuwymiarowe medium komiksu, unaoczniając jego wizualny potencjał w powiązaniu ze sztuką wideoinstalacji, filmu animowanego, instalacji rzeźbiarskich oraz malarstwa ściennego." Więcej na FB wystawy.

Powyższy fragment opiski kuratorskiej brzmi wręcz intrygująco. Powtórzę, że szkoda, że tak daleko do Poznania.

Wystawę polecam. Poniżej plakacit (świetny! autorem grilującej Polski jest Jacek Świdziński)

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Ty też nie wiesz, gdzie są teraz karty z głosami? 5 ważnych odpowiedzi po proteście wyborczym PiS
0 0Protest wyborczy PiS to hucpa. Rozmawialiśmy z ludźmi, którzy liczyli głosy
POPKULTURA 0 0Netflix niech się schowa. 5 powodów, dlaczego "Zakochani po uszy" TVN7 są aż takim hitem
HYDEPARK 0 0W Warszawie jestem czarna, w Kongo... biała. Ale ja myślę po polsku dosłownie i w przenośni
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych
0 0"Nie czuję się urażona". Ma 23 lata, działa w partii Korwina. Opowiada, jak traktowane są kobiety
0 0W Platformie wrze. Schetyna nagle odwołał posiedzenie klubu
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Wywiad poruszył Anglię, ale nie wszystkim się spodobał

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać