O autorze
Marcin Krawczyk - anglista, romanista oraz psycholog. Ukończył również podyplomowe studia dziennikarskie i pedagogiczne. Obecnie student prawa. Zawodowo zajmuje się tłumaczeniami, szkoleniami językowymi, HR oraz diagnozą psychologiczną i terapią. Interesuje się psychologią behawioralną i ewolucyjną, edukacją, prawami człowieka. W wolnych chwilach gra na gitarze oraz instrumentach: hammered dulcimer oraz Santoor. Ateista, pacyfista, wegetarianin.

Od 2006 roku jest członkiem Partii Zieloni, działa w kole poznańskim. Obecnie przewodniczący wraz z Izabelą Janicką poznańskiego koła partii .

Ścieki z ust Kukiza

stopnacjonalizmowi.wordpress.com
Czy posłowi w kraju Solidarności, a jednocześnie w kraju tak doświadczonym przez ostatnią wojnę światową, ludobójstwo, obozy koncentracyjne wypada w taki sposób mówić o drugim człowieku?


Nie od dziś wiadomo, czego można spodziewać się po Klubie Kukiz `15. Jest to grupa w zasadzie przypadkowych ludzi z domieszką nacjonalistów. Ci ostatni skutecznie namieszali w głowie szefowi tego klubu. Dzisiejszy wywiad Pawła Kukiza u Moniki Olejnik kolejny raz przesuwa granice przyzwoitości. Obrzydliwe poglądy werbalizowane przez tego polityka, obniżanie rangi człowieczeństwa uchodźców poprzez kilkukrotne mówienie o osobach pochodzenia arabskiego, muzułmanach: "Rozmnażają się z szybkością światła; Po każdym połogu następuje kolejna ciąża; Demografia rośnie szybciej niż wśród katolików; Rozmnażają się tak samo, tylko większa jest częstotliwość rozmnażania” są absolutnie karygodne. Chwilę później poseł mówi o wzroście poziomu przestępczości spowodowanym imigrantami. Tak, widzimy to w pełnej krasie: w Polsce wzrosła ilość pobić na tle rasistowskim, a w Wielkiej Brytanii Polacy są najliczniejszą grupą obcokrajowców w więzieniach.Poglądy głoszone przez Pawła Kukiza niczym się nie różnią od tych prezentowanych przez Jarosława Kaczyńskiego mówiącego o roznoszeniu chorób przez imigrantów. Jest to typowy przykład dehumanizacji – sytuacji kiedy jedni ludzie wykluczają innych z kategorii moralnej jaką jest istota ludzka. Do czego to prowadzi? Do sytuacji, kiedy tak zwani normalni, czyści, nieskalani nadludzie mogą usprawiedliwiać swoje okrutne i bestialskie czyny względem innych. Takie odbieranie prawa do godności tym innym, obdzieranie ich z człowieczeństwa prowadzi wprost do wielkich zbrodni – przykład Rwandy, Kambodży, Jugosławii. Nadczłowiek podczas drugiej wojny światowej tworzył nowy porządek świata poprzez fizyczną eliminację innych narodów wcześniej dehumanizując je, aby kampanie kłamstwa, oszustwa, mordy nie budziły współczucia.


Czy posłowi w kraju Solidarności, a jednocześnie w kraju tak doświadczonym przez ostatnią wojnę światową, ludobójstwo, obozy koncentracyjne wypada w taki sposób mówić o drugim człowieku? To, co Kukiz powiedział dziś w radio, to szerzenie mowy nienawiści, deptanie standardów, których przestrzegania sam wymaga od innych. Wzniosłe słowa Kukiza o trosce o polskich emigrantów za granicą, wymaganie szacunku do nich zderzyły się dziś z wypowiedziami tego polityka o imigrantach - muzułmanach. W skrócie: inni mają mnie szanować, a ja tych innych nie muszę.

Pozbawiony jak się wydaje zdolności do empatii, obniżający innych do rangi podczłowieka Kukiz pokazuje standardy moralne „obrońców życia”, „prawdziwych patriotów”, reprezentantów kraju wybranych w wyborach powszechnych. Wstyd Panie Kukiz, wstyd, obłuda i skrajna głupota. Proponuję pomyśleć następnym razem trzy razy zanim otworzy Pan usta. Złoto z nich dziś nie płynęło, bliżej tam było do ścieków. Czas dorosnąć i przestać używać retoryki gówniarza z bramy. Czas zacząć myśleć o konsekwencjach swoich wypowiedzi.


Podobne zachowanie powinno być jak najsurowiej karane, a program w którym padają takie określenia - przerywany przez prowadzącego. Monika Olejnik reagowała dziś na wypowiedzi posła z dużym pobłażaniem. Poseł Kukiz jakiś czas temu w ujawnionych taśmach krytykował nacjonalistów, których sam wprowadził do polskiego parlamentu. Jaka jest różnica pomiędzy nim, Kaczyńskim i nacjonalistami mówiącymi o uchodźcach? Nie ma żadnej. To są neofaszystowskie poglądy głoszone pod krawatem i w blasku fleszów. Retoryka pozostaje ta sama, strój się zmienił.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
NEWSWEEK 0 0Dlaczego faceci w Polsce stracili ochotę na seks? Powodów jest mnóstwo, ale jeden najważniejszy
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Masz "powyborczego doła" po zwycięstwie PiS? Psycholożka radzi, co trzeba zrobić
0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"

POLECAMY

KINO 0 0Widziałem ostatni film Piotra Woźniak-Staraka. Aż trudno uwierzyć, że to polska produkcja
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
0 0"Syn chce być na zaprzysiężeniu, a ma zakaz wstępu". Jest decyzja Sejmu ws. Hartwicha
0 0"Prosili: zróbcie coś dla moich dzieci". Ta partia czekała 15 lat, żeby dostać się do Sejmu
0 0Tysiące protestujących na ulicach Londynu. Johnson wściekły po głosowaniu ws. brexitu
Britax 0 0Ten fotelik to nowy wymiar bezpiecznych podróżny z dzieckiem. Dzieci i rodzice go pokochają!
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie obchodzą cię zmiany klimatu za 50 lat? Wiemy, jak będzie wyglądała pogoda w Polsce za dekadę
DADHERO.PL 0 0Mieliśmy polskiego Raya Charlesa. Genialny Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
0 0Joanna Przetakiewicz w nagiej sesji. "Zapisuję sobie pani zdjęcia w telefonie"

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy