O autorze
Od kilkunastu już lat zajmuje się tematyką kreowania relacji (Clienting) z Klientami i Rynkiem - prowadząc szkolenia, konsultacje i sesje coachingowe realizowane według autorskich metod wywodzących się z behawioralnego nurtu psychologii. Prywatnie znawca, kolekcjoner i miłośnik szwajcarskich zegarów, prawdziwego dowodu na istnienie Deus ex machina :)
Mój blog > Psychologia pomaga w biznesie
Twitter > Szybkie 150 znaków

Czasami stare książki uczą nas politycznej przyszłości

Jest taka stara książka - "Bunt Mas". Rzecz napisana jeszcze w latach 20. ubiegłego wieku. Ktoś pewnie pomyśli - ramota, bo gdzie epoka międzywojenna a dzisiejszy globalny świat? I bardzo się pomyli, bo właśnie w "Buncie Mas", jej autor doskonale przewidział to, czego w ostatnim czasie i my, Polacy doświadczamy.


Jej autor, Jose Ortega y Gasset (1883-1955) wywodził się z hiszpańskiej rodziny mieszczańskiej o liberalnych tradycjach, studiował prawo i filozofię. Sam przygotował fundamenty dla swojej własnej socjologii. Najchętniej korzystał z dość swobodnej formy wypowiedzi - eseju, w którym aforyzm niejednokrotnie zastępuje tezę, ilustracja - dowód, efektowne zaś porównanie - argumentację.
Jak pisze we wstępie do jego książki polski wydawca, "Bunt mas powinien stać się dla XX wieku tym, czym Kapitał Marksa dla wieku XIX, a Umowa społeczna Rousseau dla wieku XVIII. Oryginalność Ortegi y Gasseta tkwi nie w jego koncepcji społeczeństwa czy też „masy”, lecz w jego wizji buntu mas, który ma odróżnić naszą epokę od całej wcześniejszej historii. Ta wizja uczyniła go jednym z klasyków współczesnej myśli społecznej"

Celowo nie chcę się rozpisywać o treści książki, nie chcę wchodzić w jej tekstową zawartość, aby zachęcić Was drodzy Państwo do pewnego intelektualnego wysiłku i samodzielnej lektury. Naprawdę warto, tym bardziej, że pewnie wiele osób czytających ten wpis - szuka odpowiedzi na wiele pytań z pogranicza aktualnej polityki, spraw i zjawisk społecznych, obyczajowych i kulturowych.

Niech za przynętę dla Waszej intelektualnej ciekawości posłuży ten fragment, przy okazji doskonale oddający wciągający styl pisarstwa autora:

"Prawda jest taka, że przy pomocy janczarów nie sprawuje się rządów. Talleyrand tak kiedyś powiedział do Napoleona: »Bagnetami można wszystko załatwić, Sire, ale do jednego się nie nadają - nie można na nich usiąść«. A rządzenie to nie jest gwałtowne wymuszanie władzy, lecz jej spokojnie sprawowanie. Czyli, krótko mówiąc: sprawować rządy to znaczy usiąść. Tron, krzesło edyla, niebieska ława, fotel ministerialny, stolec. Wbrew naiwnym, obiegowym sądom rządzenie to nie tyle sprawa pięści, co pośladków".


Zapewniam, po przeczytaniu "Buntu Mas" - wiele rzeczy ujrzycie w innym świetle, rzeczywistość, która za oknem ułoży się w logiczną całość, a to, co niezrozumiałe, ukaże Wam swoje (niestety) bezwględne i nieuchronne w konsekwencji następstw - oblicze.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko
0 0Modest Amaro otwiera kolejną restaurację. “To będzie coś unikalnego”
INNPoland 0 0Lodowe księżyce i wiatr słoneczny. Człowiek w kosmosie to nic przy tych misjach
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Twardy zawodnik" rezygnuje z prawyborów w PO. Kidawa-Błońska nie ma już rywali
0 0Jest gorzej niż myśleliście. Tak PiS ukrywa patologie w służbie zdrowia
DADHERO.PL 0 0"Dziwne spojrzenia, złośliwe komentarze..." Tak wygląda życie ojców samotnie wychowujących dzieci
0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Negatywne komentarze na Allegro się opłacają. Za ich usunięcie płacą nawet 80 zł
TYLKO W NATEMAT 0 0"Żenujące". Były sołtys Rytla nie ukrywa, co myśli o reportażu Superwizjera o Beacie Szydło
0 0Afera podkarpacka. Zatrzymano byłych funkcjonariuszy CBŚP i CBA