O autorze
O wszystkim, co się dzieje w serwisie. I nie tylko

Narzekacie na wysokie podatki? Bolesław P. z Łodzi płaci 100% podatku! [Wasze sprawy]

Zaokrąglić podatki?
Zaokrąglić podatki? Fot. Shutterstock
Urząd Skarbowy powinien zabierać 19% podatku od zysku z lokaty. Ale Panu Bolesławowi z Łodzi, który do nas napisał, zabiera 100%. Jak to możliwe? W cyklu [Wasze sprawy] publikujemy dziś list pana Bolesława do nas oraz wyjaśnienia, o które poprosiliśmy szefa sejmowej komisji finansów publicznych.


Pan Bolesław napisał nam dziś na adres waszesprawy@natemat.pl

Jestem klientem PKO BP w Łodzi. Od kwietnia nie mogę się zdecydować, jak potraktować sytuację, która mnie spotkała ze strony tego banku. To kpiny, czy kretyństwo?

Na swoim rachunku bieżącym utrzymuję niewielkie środki pieniężne. Bank przyznaje mi od tych pieniędzy oprocentowanie w wysokości jednego grosza. Przyznając mi te odsetki bank natychmiast odpisuje mi tę kwotę (1 grosz) jako podatek od przychodów kapitałowych. Mój zysk od skromnych oszczędności w wysokości 1 grosza zostaje mi natychmiast odebrany w całości jako podatek.


Oczywiście nie zrujnuje mnie to, bo chodzi o tylko jeden grosz, ale dlaczego bank stosuje w moim przypadku 100 procentową stawkę podatku? Skierowałem do nich zapytanie w tej sprawie. W odpowiedzi otrzymałem taką informację:

Bank PKO BP

W konsekwencji wprowadzonych zmian w Ordynacji podatkowej, każdy przychód odstkowy osiągnięty przez Klienta, osobę fizyczną, na rachunku nie związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą będzie pomniejszony o podatek, skutkiem czego przychodzy w wysokości np. 0,01 zł będą stanowić w całości kwotę podatku - 0,01 zł x 19 proc. = 0,0019 zł, czyli zaokrąglone do pełnych groszy w górę 0,01 zł.


Do tej pory sądziłem, że banki zajmują się pieniędzmi, z których najmniejszą wartością w Polsce jest 1 grosz. A co to jest podana wartość 0,0019? To nie jest ani pół grosza, ani nawet ćwierć grosza. Moim zdaniem to nie powinno stanowić przedmiotu operacji bankowych, bo to przecież nie jest wartość pieniężna, tylko matematyczna. Banki od kwietnia oprócz operacji bankowych zajmują się również wprawkami matematycznymi?

W efekcie kretyńskich-komicznych przepisów jestem przykładem sytuacji, w której ten, kto ma mało, płaci 100 proc. podatku To tak miało być? Trafia mnie szlag na takie procedury.


Zajmiemy się Waszą sprawą. Piszcie na: waszesprawy@natemat.pl

O tej sytuacji rozmawiamy z posłem PO Jackiem Brzezinką, który zasiada w sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Doszło do tego, że ktoś, kto ma mało pieniędzy płaci 100 proc podatku...

Te zasady naliczania podatku dochodowego są wprowadzone po to, by uniemożliwić ludziom oszukiwanie lub niepłacenie podatków. Doszło do sytuacji, że osoba, która ma dochód na lokacie w wysokości jednego grosza, musi płacić podatek w wysokości 100 procent. Ale przecież te kwoty w którymś miejscu trzeba zaokrąglić.


Nie jest to absurdalna sytuacja?

Z tego co usłyszałem od pana o sprawie tego czytelnika wynika, że zgodnie z prawem płaci 19 proc. podatku. Ale 19 proc. z jednego grosza równa się ułamki grosza. Banki nie operują matematycznymi wartościami. To dopiero byłby absurd. Rozliczanie kwot po przecinku. Gdyby ktoś się pomylił w obliczeniach, można by go wtedy pozwać. Jak już mówiłem, na pewnym etapie trzeba zaokrąglić te kwoty. Do grosza. Nikt nie zaokrągla podatku np. do 100 złotych, żeby komuś ukraść 90 złotych.

Nie da się tego załatwić inaczej?

Nie. Oczywiście można dążyć do poprawy sytuacji i zmniejszenia lub usunięcia podatku przy lokatach bankowych. Ale w dobie kryzysu nie możemy sobie na to pozwolić. Dlatego ten podatek belki jest potrzebny. Zresztą przecież ten podatek nie jest naliczany codziennie.

Przypominamy, że wasze sprawy przysyłajcie do nas na adres mail: waszesprawy@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Małgorzata Tusk zadała szyku we Francji. Tak wyglądała obok małżonek Trumpa i Macrona
0 0Ciężarna Joanna Krupa całkowicie naga na okładce "Wprost". Stanęła w obronie LGBT
Unum 0 0Nie wszystkie ubezpieczenia chronią przez całe życie. Jak wybrać polisę, która nie wygasa
0 0Smutni 30- i 40-letni. Wyniki światowych badań dają do myślenia
WYWIAD 0 0Aktor, któremu na bank się udało. Lech Dyblik o tym, jak odbić się od dna i... ganiać Malkovicha
NEWSWEEK 0 0Polskę czeka kryzys senioralny? Władze ignorują poważną zmianę demograficzną
0 0Kuchciński odnalazł się po aferze samolotowej. Dostał "zadanie specjalne"
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta