O autorze
Działamy od 2002 roku przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny w Warszawie. Jesteśmy grupą młodych wolontariuszek i wolontariuszy, którym zależy na upowszechnianiu rzetelnej, zgodnej z międzynarodowymi standardami edukacji seksualnej w polskich szkołach. Odpowiednio przeszkoleni edukatorzy i edukatorki prowadzą zajęcia w klasach 7-8 s.p. i liceach oraz udzielają porad przez telefon zaufania, forum internetowe i media społecznościowe. Grupa organizuje także cykliczne akcje uliczne, np. walentynkową „Zarażaj miłością, nie zakażaj HIV” oraz sporządza raporty i rekomendacje, które kieruje m.in. do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Więcej informacji na stronie www.ponton.org.pl.

Co czuje dwunastolatka, która urodziła?

dtoli051 • Flickr
Polskie państwo, które stawia macierzyństwo na piedestale i zobowiązało się do dostarczania uczniom i uczennicom wiedzy dotyczącej seksualności, powinno chronić najmłodsze osoby przed przemocą, dawać im informacje konieczne do dokonywania wyborów, wsparcie oraz opiekę.


Czy razem ze swoim dzieckiem czuje się dobrze – jak sugeruje rzeczniczka kieleckiego szpitala? Jak skomentowałaby słowa prokuratora rejonowego Marcina Witkowskiego, który powiedział, że nie została zgwałcona, a uprawiała seks z 29-latkiem, choć według polskiego prawa każda czynność seksualna z osobą poniżej 15. roku życia jest traktowana jako ciężkie przestępstwo?
Czy zgodziłaby się z dr. Piotrem Niziurskim, który twierdzi, że nie da się współpracować z tak młodymi i niedojrzałymi pacjentkami? Co wreszcie czuje, czytając Tomasza Terlikowskiego, który każe zgwałconym dziewczynkom rodzić i uważa, że to najlepsze rozwiązanie?

Przytoczone wyżej wypowiedzi są przejawem braku wrażliwości, a czasem okrucieństwa. Powielane przez media wyznaczają poziom publicznej dyskusji dotyczącej ciąż nastolatek i przemocy seksualnej. W opisywanej sytuacji o przemocy dorosłego mężczyzny wobec dziewczynki nie ma ani słowa, w artykułach nazywany jest on ojcem dziecka. Taka refleksja medialna może jeszcze bardziej zniechęcać osoby doświadczające przemocy do ujawniania jej, w przestrzeni publicznej nie ma miejsca na ich doświadczenia, nie uzyskują zrozumienia.
Gdzie w Polsce dwunastolatka ma szansę dowiedzieć się, że jeśli zostanie skrzywdzona, ma prawo do legalnej aborcji? W szkołach poruszanie takiego tematu uchodzi za zachęcanie dzieci do seksu (!), bezpieczne i dostępne przerywanie ciąży to nadal temat tabu. Niektórzy dorośli wolą nie mówić dzieciom nic na temat seksualności, nawet jeżeli wiedza ta pomogłaby uchronić je przed nadużyciami albo pozwolić podjąć działania, jeżeli do przemocy doszło. Media za to wybierają tematy seksowne lub mające posmak skandalu, nie pełnią funkcji edukacyjnej. O możliwościach prawnych nie wiedzą zarówno nastolatki, jak i ich rodzice czy opiekunowie, przez co dziewczynki są często pozbawione możliwości decydowania o swoim życiu.


Ciąża dla nastolatki jest zagrożeniem dla jej zdrowia!Im młodsza nastolatka, tym później może się zorientować, że jest w ciąży, a prawo jest nieubłagane – aborcja jest możliwa tylko do 12. tygodnia. Należy szczególnie podkreślić, jak niebezpieczne są ciąże nastolatek – zawsze niosą ze sobą ryzyko, stanowią zagrożenie dla zdrowia, życia i dobrostanu matek. Dzieci narażone są na więcej powikłań zdrowotnych. Przerażona dziewczynka, która boi się odrzucenia i napiętnowania ze strony najbliższych, może ukrywać ciążę do momentu porodu, przez co zostaje pozbawiona opieki medycznej.
Także po porodzie powinna być otoczona szczególną opieką otoczenia i państwa. W szczególnie trudnej sytuacji są osoby przebywające w placówkach resocjalizacyjnych rozdzielane ze swoimi dziećmi, ponieważ w tych miejscach systemowo nie mogą przebywać niemowlęta. Więcej na ten temat można znaleźć na stronach fundacji po DRUGIE.
Polskie państwo, które stawia macierzyństwo na piedestale i zobowiązało się do dostarczania uczniom i uczennicom wiedzy dotyczącej seksualności, powinno chronić najmłodsze osoby przed przemocą, dawać im informacje konieczne do dokonywania wyborów, wsparcie oraz opiekę. Czas najwyższy, żeby media zaczęły wnikliwie i z wrażliwością traktować temat ciąż nastolatek i przemocy wobec nich.


Więcej na temat społecznych kontekstów ciąż nieletnich i doświadczeń Grupy Ponton znajduje się w tekście Aliny Synakiewicz.

Paulina Wawrzyńczyk – edukatorka seksualna od 10 lat związana z Grupą Edukatorów Seksualnych Ponton.

Tekst linka
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
INNPoland 0 0Wielka awaria w popularnym banku. Niektórym klientom wyzerowało konta
Żółty Tydzień 0 0Jeden organ, 500 funkcji. Taka jest wątroba. Jakie choroby mogą ją zniszczyć?
0 0Chorujesz na jaskrę i uwielbiasz jogę? To połączenie może nie być dobre dla oczu
WYWIAD 0 0"Zachowanie Klarenbacha było chamskie". Posłanka Wiosny wyjaśnia, dlaczego uparcie chodzi do TVP
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno