O autorze
Fundacja Rak’n’Roll powstała w październiku 2009 roku z inicjatywy śp. Magdy Prokopowicz. Od samego początku celem fundacji było stworzenie nowej jakości w sposobie mówienia o raku w przestrzeni publicznej. Przełamywanie tabu związanego z podejściem do raka w Polsce, zarażanie pozytywną energią i odczarowywanie choroby. To właśnie dzięki takim projektom Fundacji Rak’n’Roll jak „Kalendarz Gwiazd”, warsztaty „Nie po to kupiłam sukienkę, żeby umrzeć”, „Porządki na głowie”, "Metamorfozy" czy "Pięknołyse" kobiety chore na raka zaczęły walczyć o swoją kobiecość w chorobie, o to aby chorować godnie i żyć z radością.

Autorami postów będą:
Marta Szklarczuk
Kamila Stępień
Jacek Maciejewski
Marta Ozimek-Kędzior
Monika Dąbrowska
Joanna Łojko

Gdyby nie Magda nie byłoby Boskich Matek…

Magda Prokopowicz z Synkiem. Zdjęcie z albumu Boskie Matki.
Magda Prokopowicz z Synkiem. Zdjęcie z albumu Boskie Matki. Fundacja Rak'n'Roll. Wygraj Życie!
Chorowała na raka piersi. Po trudnych doświadczeniach z chorobą onkologiczną rodziców postanowiła się nie leczyć, tzn. leczyć ale alternatywnie. To trwało 2 lata. Kiedy przyszła miłość i okazało się, że jest w ciąży wiedziała, że chce żyć, dla tej miłości i dla Leosia. Lekarze, w Polsce i za granicą, mówili jednym głosem: bezwzględnie trzeba usunąć ciążę, nie ma innego wyjścia. Nie chciała się na to zgodzić.


Szukała. Jak sama mówiła, czuła, że za chwilę otworzą się jakieś drzwi i nie będzie tego dramatycznego wyboru między życiem swoim a dziecka, że się uda. Uparła się. Wiadomo! Jak kobieta się uprze to nie da rady, nawet wszechświat staje się bezradny ;)
Znalazła. Dr Jerzy Giermek dał Jej nadzieję a potem leczenie. Równolegle walczyła z chorobą, mastektomia, chemioterapia, wszystko jeszcze w ciąży. Leoś urodził się zdrowy i był Jej wielkim szczęściem.


Po swojej walce, o zachowanie ciąży z jednoczesnym leczeniem onkologicznym, postanowiła głośno mówić o tym, że ciąża i rak są pogodzenia. Żeby więcej żadna kobieta nie musiała przechodzić przez to co Ona.

Tak powstała idea „Boskich Matek” – na cześć kobiet, które znajdują w sobie wielką miłość i odwagę, aby walczyć o siebie i dziecko. Są pełne miłości, siły, boskie.
Wspomniane wcześniej „drzwi” otworzyła sama, dla siebie i Leosia, dla innych Boskich Mam i Dzieci.


Marzeniem Magdy było stworzenie miejsca, gdzie kobiety w ciąży chore na raka otrzymają pomoc i wsparcie. Nie zdążyła zrealizować swojego marzenia, ale my, Jej Fundacja, czynimy to w Jej imieniu. Działamy krok po kroku.

Zaczęliśmy od Programu kompleksowej opieki, w ramach którego nasze Podopieczne otrzymują pomoc onkologiczną, ginekologiczno-położniczą, psychologiczną, dietetyczną, rehabilitacyjna i urodową.

W zeszłym roku pracowaliśmy z grupą 25-u wybitnych lekarzy nad Standardami postępowania diagnostyczno-terapeutycznego u kobiet w ciąży chorych onkologicznie po to, aby środowisko ginekologów – położników wiedziało jak postępować w przypadku kobiet ciężarnych z diagnozą onkologiczną.


Aby promować ideę Boskich Matek oraz Standardy wzięliśmy udział w 7 naukowych konferencjach, dla lekarzy i studentów, przekazując wiedzę ok 1000 osobom związanym z tematem.

W tym roku chcemy zadbać o standard opieki dla kobiet ciężarnych w kontekście profilaktyki onkologicznej: o badanie USG piersi i cytologię w trakcie ciąży.
W kolejnym, planujemy głośno mówić o ochronie płodności w kontekście leczenia onkologicznego, bo jest to kolejny zaniedbany w Polsce temat.
Działamy dając bezpośrednią pomoc kobietom, zmieniając system ochrony zdrowia i budując świadomość w społeczeństwie, że rak i ciąża są do pogodzenia.
Przed nami jeszcze wiele pracy.Gdyby nie Magda, nie byłoby Boskich Matek, nie byłoby takiej świadomości problemu i, przede wszystkim, pomocy. Pomogliśmy ponad 60 Boskim Matkom, powitaliśmy na świecie ponad 50 boskich dzieci, a na pozostałe czekamy. To są konkrety. Boskie konkrety.

Jak można pomóc?
Pamiętając słowa Magdy, że „z rakiem można żyć, a nawet dawać życie”.
Przekazując swój 1% na pomoc 2 boskim życiom. KRS 33 88 03

Love, Peace & Boskie Matki

Marta Ozimek-Kędzior
Inicjatorka programu Boskie Matki

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Ten wywiad poruszył Brytyjczyków, ale nie wszystkim się spodobał
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
0 0W Polsce tego filmu ludzie boją się jak ognia. Widziałem "Malowanego ptaka" i już wiem dlaczego

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy