O autorze
Fundacja Rak’n’Roll powstała w październiku 2009 roku z inicjatywy śp. Magdy Prokopowicz. Od samego początku celem fundacji było stworzenie nowej jakości w sposobie mówienia o raku w przestrzeni publicznej. Przełamywanie tabu związanego z podejściem do raka w Polsce, zarażanie pozytywną energią i odczarowywanie choroby. To właśnie dzięki takim projektom Fundacji Rak’n’Roll jak „Kalendarz Gwiazd”, warsztaty „Nie po to kupiłam sukienkę, żeby umrzeć”, „Porządki na głowie”, "Metamorfozy" czy "Pięknołyse" kobiety chore na raka zaczęły walczyć o swoją kobiecość w chorobie, o to aby chorować godnie i żyć z radością.

Autorami postów będą:
Marta Szklarczuk
Kamila Stępień
Jacek Maciejewski
Marta Ozimek-Kędzior
Monika Dąbrowska
Joanna Łojko

Matka, ciąża i rak

Pomożesz uratować dwa życia? KRS 33 88 03
Pomożesz uratować dwa życia? KRS 33 88 03 Fundacja Rak'n'Roll
Jest ich około 400 rocznie, a kilkadziesiąt trafia pod opiekę Fundacji Rak’n’Roll. Prowadzimy program Boskie Matki, dzięki któremu kobiety w ciąży chore na raka otrzymują kompleksową pomoc. Powitaliśmy już na świecie ponad 50 dzieci i czekamy następnych. To nasz misyjny program, ale mamy wiele sposobów, by pomagać setkom chorych na raka.


Ciąża zazwyczaj jest jednym z piękniejszych doświadczeń w życiu kobiety. Czasami jednak w ten czas pełen nadziei wkrada się niechciany gość – rak. Co roku u około 400 kobiet ciężarnych w Polsce diagnozowana jest choroba nowotworowa. W jednym momencie zderzają się skrajne emocje – radość i nadzieja macierzyństwa ze strachem o życie swoje i dziecka. Od matki wymagane są decyzje, które w powszechnym odczuciu wzajemnie się wykluczają.
Jednak w większości przypadków można zadbać zarówno o zdrowie matki jak i dziecka. Ponad dwudziestoletnie doświadczenie lekarzy współpracujących z Fundacją oraz wyniki badań naukowych dowodzą, że można leczyć się onkologicznie i urodzić zdrowe dziecko.


Idea „Boskich Matek” powstała z inicjatywy Magdy Prokopowicz na cześć kobiet, które znajdowały w sobie wielką miłość i odwagę, aby walczyć o siebie i dziecko. Wbrew systemowi, który nakłaniał je do przerwania ciąży jako warunku rozpoczęcia leczenia onkologicznego. To kobiety pełne miłości, odwagi, siły, po prostu boskie. Na szczęście wiedza na temat możliwości leczenia onkologicznego z zachowaniem ciąży jest coraz większa i takie sytuacje mają miejsce, ale na szczęście zdarzają się rzadziej.


Prowadzony przez Fundację Rak'n'Roll program opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka Boskie Matki powstał, by dać kobiecie w takiej sytuacji najlepszą dostępną opiekę i umożliwić podjęcie najlepszej dla niej decyzji. Od 2015 r. objęliśmy opieką ponad 60 kobiet i powitaliśmy na świecie ponad 50 boskich dzieci. Na pozostałe czekamy. Podopieczne Fundacji otrzymują pomoc onkologiczną, ginekologiczno-położniczą, psychologiczną, dietetyczną, rehabilitacyjną i urodową.


W 2016 r. podjęliśmy z prof. Mirosławem Wielgosiem i Polskim Towarzystwem Ginekologicznym prace nad dokumentem „Standardy postępowania diagnostyczno-terapeutycznego u kobiet w ciąży chorych onkologicznie”, by przybliżyć lekarzom wiedzę na temat prowadzenia ciąży z równoległym leczeniem onkologicznym, wskazać wyspecjalizowane ośrodki oraz zwrócić uwagę na, uśpioną w przypadku ciężarnych, czujność onkologiczną” mówi Marta Ozimek-Kędzior, inicjatorka programu, członek zarządu Fundacji. „W 2017 r. planujemy włączyć do standardu wizyty ginekologicznej aspekt profilaktyki onkologicznej, w postaci promocji obowiązkowego badania cytologicznego oraz wprowadzenia USG piersi” dodaje.


Pomoc kobietom w ciąży chorym na raka jest możliwa dzięki darowiznom.
Działanie Fundacji Rak'n'Roll jest możliwe dzięki darowiznom.
Przekaż 1% i pomóż przejść przez raka. KRS 338803.

Więcej informacji na: www.raknroll.pl