O autorze
Projekt ludzi, którym zależy by w Katowicach żyło się lepiej. Do „Rajzy po Kato” zaproszeni zostali uznani artyści: fotografowie, streetartowcy, projektanci i designerzy oraz znawcy historii miasta, aktywiści i sami mieszkańcy. Od kwietnia 2014 roku do jesieni 2015 roku na terenie Katowic będą prowadzili warsztaty, spotkania, cykle plenerowych wystaw i akcji miejskich. Ich rolą będzie stworzenie nowej wizualnej mapy miasta, odświeżenie jego wizerunku i ożywienie twórczej aktywności mieszkańców. Efektem 2-letniego przedsięwzięcia, będzie przewodnik pod redakcją Adriana Chorębały.
Mecenat: Supersam
Organizator: Griffin Art Space
Koncepcja i produkcja: Fundacja Sztuk Wizualnych
Koncepcja merytoryczna: Michał Kubieniec, Dominik Tokarski / Geszeft
Opieka kuratorska: Adrian Chorębała
Projekt graficzny: Pilar Rojo Peso
Koordynacja: Joanna Gorlach
Koordynacja lokalna: Maciej Skobel / Dwie Lewe Ręce
Strategia komunikacji: SZUSTOW. Kultura i komunikacja
Szczegóły:
www.griffin-artspace.com
facebook.com/rajzapokato

Na co czekamy w nowym roku

Fot. Radosław Kazimierczak, Tauron Nowa Muzyka
Wraz z końcem roku w mediach standardowo pojawiły się różnego typu podsumowania, rankingi, plebiscyty, szeregujące to, co „najlepsze” i „najgorsze”. My natomiast, patrzymy w przyszłość i publikujemy krótką listę tego, na co w 2015 roku w Katowicach czekamy.


Urodziny Miasta

We wrześniu 1865 roku wieś Katowice, na mocy dokumentu króla Prus Wilhelma I Hohenzollerna, zyskała prawa miejskie. We wrześniu 2015 roku, za sprawą instytucji kultury Katowice – Miasto Ogrodów, zorganizowane zostaną 150. Urodziny Miasta.
Urodzinowa impreza w ostatnich latach przybierała formę festiwalu muzycznego, obejmującego zasięgiem różne katowickie lokalizacje. W 2015 roku z pewnością możemy liczyć na koncertową kumulację.Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Strefa Kultury

Gmach Centrum Kongresowego domyka tworzoną Strefę Kultury, łącząc tereny nowej siedziby Muzeum Śląskiego i budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia ze Spodkiem. Zagospodarowanie dawnych terenów kopalni Katowice już teraz ożywia tę wcześniej zaniedbaną część miasta. Bilety na koncerty w budynku NOSPR rozchodzą się jak świeże bułeczki, a melomanów przyciąga nie tylko repertuar, ale także – ciekawość. Katowiczanie, i nie tylko oni, chcą się przekonać, jak od wewnątrz wygląda dzieło wielokrotnie nagradzanego Tomasza Koniora i doświadczyć wyjątkowej akustyki sali koncertowej.
Zapowiadane na 2015 rok otwarcie Międzynarodowego Centrum Kongresowego i udostępnienie zwiedzającym nowej siedziby Muzeum Śląskiego to następne niezwykle ważne etapy zmiany tej części Katowic. Strefa Kultury nie zacznie przecież żyć, jeśli architektonicznych realizacji nie wypełnią ludzie. Prawdziwe jej otwarcie dokona się w chwili, gdy w budynkach zaczną się odbywać niebanalne i angażujące społeczność wydarzenia.

Muzyczne wakacje

Organizatorzy najbardziej znanych lokalnych festiwali muzycznych przyzwyczaili nas, że nie ma przesady w nazywaniu Katowic miastem muzyki. Nawet nie znając headlinerów tegorocznych edycji Off Festivalu czy Festiwalu Tauron Nowa Muzyka, można w ciemno rezerwować czas (i bilety) na te imprezy.
Poza solidną porcją dobrej muzyki letnie festiwale niosą z sobą coś równie ważnego: ożywiają miasto, wypełniają je ludźmi z różnych stron i pokazują, że Katowice są po prostu fajne. Festiwalowych weekendów warto zatem szczególnie wyczekiwać.


Miejskie plenery

Od pewnego czasu liczba plenerowych inicjatyw kulturalnych w mieście wzrasta. Organizowane w różnych miejscach wydarzenia „oswajają” coraz to nowe lokalizacje i przyciągają do nich ludzi.
Czekamy, aby w 2015 roku znów wyjść w miasto – zjeść smakołyk na Przystanku Śniadanie przy pomniku Ziętka, oglądnąć film pod chmurką na Koszutce czy w Parku Kościuszki, przejechać nocą ulicami miasta na rolkach czy zaparkować pod Spodkiem na seans kina samochodowego. Byle do wiosny!


Lokalsi

Ostatnie, ale chyba największe oczekiwanie: miejmy nadzieję, że w nowym roku ludzi zakochanych w Katowicach będzie jeszcze więcej. A jako rezultat tej, czasem trudnej, miłości pojawią się w mieście kolejne lokalne inicjatywy, przedsięwzięcia, geszefty i geszefciki, produkty, oddolne akcje i następne odczarowane miejsca. Oby tak właśnie się stało!

Hanka Kostrzewska

Tekst linka
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

TYLKO W NATEMAT

0 0Nie możesz pojąć, dlaczego PiS stawia na Pawłowicz i Piotrowicza? Eliza Michalik ma teorię
0 0"Znów muszę bronić Polski". Patryk Jaki w swoim żywiole, sprawdziliśmy jego aktywność w PE
Diverse 0 0Na pewno masz w szafie ubrania z ich logo. Teraz będą w nich jeździć uczestnicy Rajdu Dakar
INN:Poland 0 014 prostych sposobów na bardziej ekologiczne życie. Od tego warto zacząć
0 0Jachira obiektem drwin. Zachowała się tak, jakby to nie był Sejm
0 0"Kaczyński jest wam wdzięczny". Posłowie Lewicy wsparli PiS w ważnym głosowaniu
dad:HERO 0 0Wyniósł się z rodziną na środek Bałtyku. Jak polskiemu blogerowi żyje się na dalekiej Północy?
Volvo 0 0Ten samochód to fenomen. Wielu próbowało zrobić podobny, udało się tylko jednej marce
dad:HERO 0 0Pierwsze 5 lat jest najważniejsze dla relacji ojca z synem. Przekonałem się o tym na własnej skórze
0 0Im droższa kasza, tym lepsza? Zaskakujące wyniki testów
0 0Pan Witek: "Niewyobrażalne". Jak 34-latek z Krosna stał się gwiazdą internetu
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Psy zagryzły kobietę w ciąży. Umarła w lesie, w którym trwało polowanie