O autorze
Projekt ludzi, którym zależy by w Katowicach żyło się lepiej. Do „Rajzy po Kato” zaproszeni zostali uznani artyści: fotografowie, streetartowcy, projektanci i designerzy oraz znawcy historii miasta, aktywiści i sami mieszkańcy. Od kwietnia 2014 roku do jesieni 2015 roku na terenie Katowic będą prowadzili warsztaty, spotkania, cykle plenerowych wystaw i akcji miejskich. Ich rolą będzie stworzenie nowej wizualnej mapy miasta, odświeżenie jego wizerunku i ożywienie twórczej aktywności mieszkańców. Efektem 2-letniego przedsięwzięcia, będzie przewodnik pod redakcją Adriana Chorębały.
Mecenat: Supersam
Organizator: Griffin Art Space
Koncepcja i produkcja: Fundacja Sztuk Wizualnych
Koncepcja merytoryczna: Michał Kubieniec, Dominik Tokarski / Geszeft
Opieka kuratorska: Adrian Chorębała
Projekt graficzny: Pilar Rojo Peso
Koordynacja: Joanna Gorlach
Koordynacja lokalna: Maciej Skobel / Dwie Lewe Ręce
Strategia komunikacji: SZUSTOW. Kultura i komunikacja
Szczegóły:
www.griffin-artspace.com
facebook.com/rajzapokato

Wdech – wydech – sztuka

Jak oswoić przestrzeń i pomóc mieszkańcom poznać i polubić własną ulicę? Jak stworzyć lokalną wspólnotę, której członkowie będą razem działać i korzystać z przestrzeni publicznej? Ewa Kokot – pedagog i animator kultury, od lat realizująca działania edukacyjne i artystyczne – ma odpowiedź na te pytania. Kluczem do integracji jest sztuka.


Stworzony przez Ewę Kokot projekt „RACIBORSKA oddycha SZTUKĄ” to próba wypracowania nowych metod w zakresie animacji społecznej. Z mapy Katowic do artystyczno-społecznego eksperymentu została wybrana ulica Raciborska. Wybór nie jest przypadkowy, bo to właśnie przy ul. Raciborskiej znajduje się Akademia Sztuk Pięknych i jej nowy gmach, który – zgodnie z założeniami – ma być przestrzenią otwartą nie tylko dla studentów, ale też dla mieszkańców.

„RACIBORSKA oddycha SZTUKĄ” to szereg działań społecznych i artystycznych, które mają pomóc mieszkańcom zintegrować się i poczuć na Raciborskiej bardziej „u siebie”. W sierpniu w ramach działania odbyły się wycieczki architektoniczno-historyczne dla dzieci i młodzieży, prowadzone przez Annę Syskę. Zainicjowano także akcję uliczną, której celem było zebranie opowieści mieszkańców o znaczących punktach ulicy. Ankieterzy i artyści szukali informacji zarówno o miejscach kojarzonych pozytywnie, jak i tych negatywnych. Akcja posłuży stworzeniu dla ulicy wyjątkowej Mapy Emocjonalnej.

Na kolejne miesiące zaplanowano następne nietypowe działania wśród mieszkańców – 17 października odbędą się familijne warsztaty artystyczne pod hasłem PEJZAŻ ULICY MIASTA- MALARSTWO. Całość projektu zakończy finałowa akcja w postaci wystawy i udostępnienia Mapy Emocjonalnej Raciborskiej.


Więcej o projekcie i planach następnych działań można przeczytać tutaj.

Oprac. Hanna Kostrzewska
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...