O autorze
Myślę, więc jestem, chociaż status ontyczny owego istnienia jest dyskusyjny. Staram się znaleźć w chaosie wszechświatowym oraz medialnym struktury logiczne oraz ukryte sensy. Główne obszary moich zainteresowań to zjawiska związane z racjonalnością, świeckością państwa, stosunkiem państwa do związków wyznaniowych, logiką, filozofią i zagadnieniami pokrewnymi. Z wykształcenia filozof, z zawodu wolny strzelec, wieku lekkopółśredniego (ponad pół wieku…). Członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, animator popularnonaukowy i racjonalistyczny, okazjonalny autor tekstów umiarkowanie niekonwencjonalnych.
Tymczasowe miejsce stałego zamieszkania – Olsztyn (Warmia).

Patriotyzm gangsterski

W niewoli gniewu
W niewoli gniewu Fot. Jessica Flavin, England (Anger Controlls Him) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
Polscy szowiniści na razie nie mordują, nie porywają oraz nie handlują ludźmi i narkotykami. Ale aż rwą się, żeby bić i zabijać swoich urojonych wrogów, nawołują i przygotowują się do tego. Polski „patriota” jawi się jako chuligan z ambicją zostania przestępcą. Nacjonaliści polscy przejawiają patriotyzm gangsterski.


Wydarzenia przed bazyliką gdańską, w których narodowcy dopuścili się pobicia członków KOD oraz wcześniejsze ekscesy polskich narodowców skłaniają do poważnego zastanowienia się nad istotą patriotyzmu członków organizacji nacjonalistycznych.

Patriotyzm definiuje się jako miłość do ojczyzny. Jest to “postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar; pełna gotowość do jej obrony, w każdej chwili.” (1)
Polscy nacjonaliści zwący się patriotami nie spełniają tej definicji, bowiem ich siłą napędową nie jest umiłowanie lub szacunek, lecz nienawiść do wszystkich, którzy nie podzielają w pełni ich poglądów.

Nienawistną postawą charakteryzuje się szowinizm. “Na ogół jest to skrajna postać nacjonalizmu, głosi solidarność wszystkich grup społecznych danego narodu, a wobec mniejszości narodowych i innych narodów nakazuje przyjmować wrogą postawę.” (2)

Współczesna, XXI-wieczna, zachodnioeuropejska postać patriotyzmu to przestrzeganie prawa, dbanie o swoją „małą ojczyznę”, płacenie podatków i działanie dla dobra wspólnego. Tak rozumiany patriotyzm jest kontestowany przez narodowców. Wyznają oni raczej jego XIX-wieczną postać, z okresu gdy państwo polskie nie istniało i pojęcie patriotyzmu naturalnie łączyło się z nakazem walki z najeźdźcą oraz nieuznawaniem norm prawa narzuconych przez państwa, które dokonały rozbioru Polski.


Jakie są symptomy zachowań polskich nacjonalistów?
1. Uznawanie agresji i wszystkich form przemocy za pełnoprawne środki we współżyciu społecznym.
2. Stosowanie agresji słownej - wrzaski, obrażanie i poniżanie.
3. Stosowanie zastraszania - groźby, w tym groźby karalne i sugestie przemocy fizycznej.
4. Używanie przemocy fizycznej.
5. Powielanie zachowań niemieckich nazistów.
6. Skryte oddawanie czci symbolom nazizmu (“pięć piw”, swastyki na murach, itp.)

Przejawy te są łamaniem przepisów polskiego kodeksu karnego. Z czego wynika, że polskie organizacje nacjonalistyczne to zorganizowane grupy przestępcze, gdyż zakładają i dopuszczają zbiorowe łamanie prawa.

Tak wygląda porównanie działania zorganizowanych grup przestępczych i organizacji polskich szowinistów zwących się dla niepoznaki „patriotami”:
1. W ogólności, oba te rodzaje organizacji w pełni akceptują łamanie prawa.
2. Zorganizowane grupy przestępcze dopuszczają się zastraszania, pobić, wymuszania haraczy, porwań, zabójstw, handlu narkotykami i ludźmi, itp. Polscy nacjonaliści dopuszczają się zastraszania, pobić, zniesławiania i wymuszania określonych zachowań. Podobieństwo jest duże, można powiedzieć, że nacjonaliści dopuszczając się wykroczeń i przestępstw lżejszego kalibru, są w początkowych stadiach gangsterstwa.
3. Polscy szowiniści nie mordują, nie porywają oraz nie handlują ludźmi i narkotykami. Ale aż rwą się, żeby bić i zabijać swoich urojonych wrogów, nawołują i przygotowują się do tego. Polski „patriota” jawi się jako chuligan z ambicją zostania przestępcą. Nacjonaliści polscy przejawiają patriotyzm gangsterski.

Można więc powiedzieć, że polskie organizacje nacjonalistyczne to zorganizowane grupy przestępcze, jeszcze nie dokonujące najcięższych przestępstw. W swojej aksjologii mają kult siły i przemocy, autorytaryzm, pogardę dla prawa stanowionego oraz poczucie wyższości, wręcz megalomanię w stosunku do nie-nacjonalistów.

Dlatego są poważnym zagrożeniem dla porządku prawnego naszego państwa. Przerażające jest, że partia mieniąca się szczytną nazwą „Prawo i Sprawiedliwość”, chroni szowinistycznych gangsterów i działa z nimi w jawnym sojuszu - czyli popiera bezprawie.

(1), (2) - za Wikipedią.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Takiej inwestycji Zakopane nie widziało. Ksiądz buduje "galerię handlową" przy kościele i Krupówkach
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Uczeń jak mistrz. Oto poseł, który zastąpił Piotrowicza i kroczy jego ścieżką
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
0 0Coldplay rezygnuje z trasy koncertowej. Wokalista twierdzi, że mają ważny powód
0 0Michalkiewicz ujawnił dane ofiary księdza. Pytamy, czy mu nie wstyd
0 0Robią coś, czego bał się rząd PiS. Czesi wprowadzają podatek, który tak drażni Amerykanów
0 0Edycja genów to rynek wart miliardy. Opiera się na metodzie podejrzanej u bakterii
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Psy zagryzły kobietę w ciąży. Umarła w lesie, w którym trwało polowanie
0 0Dulkiewicz o kandydaturze Jaśkowiaka. Wymowna reakcja prezydent Gdańska
0 0Z domowym budżetem to by nie przeszło. Rząd zachowuje się jak nieodpowiedzialna gospodyni

MOTO

0 0Gdzieś już to widziałeś. Seat Tarraco to dobre… niemieckie auto – nie licz na hiszpański temperament
0 0Ten dziwoląg da się lubić. Nowy C-HR ma przekonać tych, którzy do tej pory mówili mu "nie"