O autorze
Jestem profesorem AGH i dodatkowo przez ponad 30 lat byłem profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego.

Kieruję utworzonym przeze mnie w 1973 roku Laboratorium Biocybernetyki AGH. Byłem też przez wiele lat kierownikiem Katedry Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH, którą jednak w 2016 roku przekazałem w ręce jednego z moich dość licznych wychowanków, którzy dziś są już profesorami. Musiałem oddać kierownictwo Katedry ponieważ zaczęła obowiązywać na tym stanowisku kadencyjność. Ale Laboratorium nadal kieruję.

Kilka słów o mojej drodze do tego miejsca, w którym się obecnie znajduję:

Zawsze pasjonowała mnie nauka, więc zostałem naukowcem. A jak stwierdziłem, jaka ta nauka jest fajna, to zacząłem się starać przekonać o tym jak najwięcej ludzi. Przekazuję moją fascynację wiedzą, nauką i techniką moim studentom, w wyniku czego wypromowałem już ponad 300 magistrów i blisko 70 doktorów. Staram się także popularyzować wiedzę na różne sposoby: w książkach, w gazetach, w tygodnikach, w radiu, w telewizji i na odczytach. Zebrało się tego ponad 400 pozycji drukowanych i chyba drugie tyle w formie różnych wystąpień – na żywo i w mediach.

Ponieważ wiedza nieświeża jest równie niesmaczna jak nieświeża kiełbasa – więc staram się zawsze mieć dostęp do wiedzy najświeższej. A ponieważ taką świeżą wiedzę ma się wtedy, gdy się ją samemu wytwarza, więc z zapałem prowadzę badania naukowe. W badaniach tych staram się wykorzystywać moje kwalifikacje inżyniera na potrzeby biologii i medycyny oraz moją wiedzę biologiczną (po doktoracie z automatyki studiowałem na Akademii Medycznej) jako źródło inspiracji dla budowy nowych systemów technicznych. Czasem udaje mi się coś odkryć, a jak już odkryję, to wzorem wszystkich naukowców piszę publikacje. Tak mi to weszło w krew, że napisałem już tych publikacji dosyć dużo, ale jak licznik moich prac w wykazach Biblioteki Głównej AGH przekroczył tysiąc, to przestałem je liczyć.

Opierając się na nie sprawdzonym przekonaniu, że jak ktoś ma osiągnięcia naukowe, to rządzić też potrafi, społeczność mojej uczelni wybrała mnie, żebym pełnił rolę rektora AGH. Potem ten wybór powtórzono jeszcze dwa razy, więc dosyć długo paradowałem w tych królikach udających gronostaje. Potem wybrano mnie na członka Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności oraz kilku akademii zagranicznych. W PAN pełniłem funkcję prezesa Krakowskiego Oddziału tej Korporacji.

No a potem zaproszono mnie, żebym pisywał na tym blogu. No to pisuję - najlepiej, jak potrafię!

Zostałem członkiem College of Fellows amerykańskiego instytutu

Spotkało mnie miłe wyróżnienie, z którego się cieszę, i chciałbym się podzielić tą radością z moimi przyjaciółmi, do których ośmielam się zaliczać czytelników tego blogu. Otóż członkowie prestiżowego AIMBE - American Institute for Medical and Biological Engineering - wybrali mnie na członka College of Fellows AIMBE . Nie podejmę próby wytłumaczenia "swoimi słowami", co to oznacza, natomiast przytoczę odpowiedni cytat ze strony AIMBE:


Cieszę się z tego wyróżnienia, zwłaszcza że - jak można przeczytać - większość członków College of Fellows AIMBE to Amerykanie, a jak wiadomo - oni często uważają, że tylko to, co amerykańskie, jest coś warte, a reszta świata się nie liczy. Warto może przytoczyć jeszcze jeden cytat ze strony AIMBE:
Światowej sławy Uczony, wybitny specjalista Inżynierii Biomedycznej, który mnie nominował (nie wyraził zgody na ujawnienie nazwiska) - dostał list, w którym między innymi napisano:
Jak widać - nie było łatwo. Ale fakt docenienia dorobku naukowca z Polski i włączenia mnie do tego ekskluzywnego grona - jest naprawdę radosnym wydarzeniem!

Mam nadzieję, że będziecie się nim cieszyć wraz ze mną! :-)
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...