O autorze
Jestem profesorem AGH i dodatkowo przez ponad 30 lat byłem profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego.

Kieruję utworzonym przeze mnie w 1973 roku Laboratorium Biocybernetyki AGH. Byłem też przez wiele lat kierownikiem Katedry Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH, którą jednak w 2016 roku przekazałem w ręce jednego z moich dość licznych wychowanków, którzy dziś są już profesorami. Musiałem oddać kierownictwo Katedry ponieważ zaczęła obowiązywać na tym stanowisku kadencyjność. Ale Laboratorium nadal kieruję.

Kilka słów o mojej drodze do tego miejsca, w którym się obecnie znajduję:

Zawsze pasjonowała mnie nauka, więc zostałem naukowcem. A jak stwierdziłem, jaka ta nauka jest fajna, to zacząłem się starać przekonać o tym jak najwięcej ludzi. Przekazuję moją fascynację wiedzą, nauką i techniką moim studentom, w wyniku czego wypromowałem już ponad 300 magistrów i blisko 70 doktorów. Staram się także popularyzować wiedzę na różne sposoby: w książkach, w gazetach, w tygodnikach, w radiu, w telewizji i na odczytach. Zebrało się tego ponad 400 pozycji drukowanych i chyba drugie tyle w formie różnych wystąpień – na żywo i w mediach.

Ponieważ wiedza nieświeża jest równie niesmaczna jak nieświeża kiełbasa – więc staram się zawsze mieć dostęp do wiedzy najświeższej. A ponieważ taką świeżą wiedzę ma się wtedy, gdy się ją samemu wytwarza, więc z zapałem prowadzę badania naukowe. W badaniach tych staram się wykorzystywać moje kwalifikacje inżyniera na potrzeby biologii i medycyny oraz moją wiedzę biologiczną (po doktoracie z automatyki studiowałem na Akademii Medycznej) jako źródło inspiracji dla budowy nowych systemów technicznych. Czasem udaje mi się coś odkryć, a jak już odkryję, to wzorem wszystkich naukowców piszę publikacje. Tak mi to weszło w krew, że napisałem już tych publikacji dosyć dużo, ale jak licznik moich prac w wykazach Biblioteki Głównej AGH przekroczył tysiąc, to przestałem je liczyć.

Opierając się na nie sprawdzonym przekonaniu, że jak ktoś ma osiągnięcia naukowe, to rządzić też potrafi, społeczność mojej uczelni wybrała mnie, żebym pełnił rolę rektora AGH. Potem ten wybór powtórzono jeszcze dwa razy, więc dosyć długo paradowałem w tych królikach udających gronostaje. Potem wybrano mnie na członka Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności oraz kilku akademii zagranicznych. W PAN pełniłem funkcję prezesa Krakowskiego Oddziału tej Korporacji.

No a potem zaproszono mnie, żebym pisywał na tym blogu. No to pisuję - najlepiej, jak potrafię!

W Radiu Kraków opowiadam o wynalazku radia

W poprzednią niedzielę (2.12.2018) opowiadałem podczas audycji "W kręgu nauki" o tym, jak odróżnić człowieka od robota.


Jeśli ktoś chciałby o tym posłuchać, to może skorzystać z mojego wpisu na blogu. W kolejną najbliższą niedzielę (9.12.2018) będę opowiadał o tym, jak odróżnić wynalazcę powszechnie znanego i uznanego, od wynalazcy mającego rzeczywiście prawo do sławy i majątku, którego priorytet uznano jednak dopiero po jego śmierci. Mowa będzie w Radiu Kraków o wynalazku radia. Wynalazek ten powszechnie przypisywany jest do nazwiska Guglielmo Marconiego (patrz zdjęcie u góry), a w rzeczywistości należy się Nikoli Tesli.

Marconi na swoim wynalazku zyskał sławę i majątek, a nawet dostał za to nagrodę Nobla. Tesla przekonany o swojej racji o uznanie swego priorytetu walczył przez blisko pół wieku, od 1900 roku.

W tym feralnym roku nie udało mu się opatentować wynalezionego przez niego radia, ponieważ o kilka dni wcześniej złożył swój wniosek o patent Marconi. Dzisiaj wiemy, że to Tesla miał rację, bo kluczowym elementem aparatu Marconiego była cewka indukcyjna (na górnym zdjęciu widoczna po prawej stronie), której wynalazcą był Tesla (widoczna jest w tle za jego znanym portretem)
Na procesy sądowe w tej sprawie Tesla wydał cały swój pokaźny majątek, który miał jako właściciel około 300 patentów, i umarł w nędzy 7 stycznia 1943. Kilka miesięcy później Sąd Najwyższy USA wydał wyrok unieważniający patent Marconiego i uznający Teslę za wynalazcę radia. Po blisko pół wieku zaciekłej walki!

O szczegółach będzie można posłuchać w mojej audycji, która - jak wspomniałem - będzie wyemitowana przez Radio Kraków w dniu 9.12.2018. Audycji tej można posłuchać już teraz, korzystając z tego linku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...