O autorze
Jestem profesorem AGH i dodatkowo przez ponad 30 lat byłem profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego.

Kieruję utworzonym przeze mnie w 1973 roku Laboratorium Biocybernetyki AGH. Byłem też przez wiele lat kierownikiem Katedry Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH, którą jednak w 2016 roku przekazałem w ręce jednego z moich dość licznych wychowanków, którzy dziś są już profesorami. Musiałem oddać kierownictwo Katedry ponieważ zaczęła obowiązywać na tym stanowisku kadencyjność. Ale Laboratorium nadal kieruję.

Kilka słów o mojej drodze do tego miejsca, w którym się obecnie znajduję:

Zawsze pasjonowała mnie nauka, więc zostałem naukowcem. A jak stwierdziłem, jaka ta nauka jest fajna, to zacząłem się starać przekonać o tym jak najwięcej ludzi. Przekazuję moją fascynację wiedzą, nauką i techniką moim studentom, w wyniku czego wypromowałem już ponad 300 magistrów i blisko 70 doktorów. Staram się także popularyzować wiedzę na różne sposoby: w książkach, w gazetach, w tygodnikach, w radiu, w telewizji i na odczytach. Zebrało się tego ponad 400 pozycji drukowanych i chyba drugie tyle w formie różnych wystąpień – na żywo i w mediach.

Ponieważ wiedza nieświeża jest równie niesmaczna jak nieświeża kiełbasa – więc staram się zawsze mieć dostęp do wiedzy najświeższej. A ponieważ taką świeżą wiedzę ma się wtedy, gdy się ją samemu wytwarza, więc z zapałem prowadzę badania naukowe. W badaniach tych staram się wykorzystywać moje kwalifikacje inżyniera na potrzeby biologii i medycyny oraz moją wiedzę biologiczną (po doktoracie z automatyki studiowałem na Akademii Medycznej) jako źródło inspiracji dla budowy nowych systemów technicznych. Czasem udaje mi się coś odkryć, a jak już odkryję, to wzorem wszystkich naukowców piszę publikacje. Tak mi to weszło w krew, że napisałem już tych publikacji dosyć dużo, ale jak licznik moich prac w wykazach Biblioteki Głównej AGH przekroczył tysiąc, to przestałem je liczyć.

Opierając się na nie sprawdzonym przekonaniu, że jak ktoś ma osiągnięcia naukowe, to rządzić też potrafi, społeczność mojej uczelni wybrała mnie, żebym pełnił rolę rektora AGH. Potem ten wybór powtórzono jeszcze dwa razy, więc dosyć długo paradowałem w tych królikach udających gronostaje. Potem wybrano mnie na członka Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności oraz kilku akademii zagranicznych. W PAN pełniłem funkcję prezesa Krakowskiego Oddziału tej Korporacji.

No a potem zaproszono mnie, żebym pisywał na tym blogu. No to pisuję - najlepiej, jak potrafię!

A jednak mi się udało!

Dokładnie miesiąc temu, 08.12.2018, wspomniałem na tym blogu o moim udziale w konkursie "Popularyzator Nauki 2018".


Poświęciło tej sprawie wzmiankę na swojej stronie internetowej Radio RMF Classic.
Dość słabo jednak oceniałem moje szanse na sukces w tym konkursie, ponieważ startowałem mając już na koncie tytuł "Popularyzator Nauki 2013". Jednak moje pesymistyczne przewidywania nie sprawdziły się. Wczoraj, 07.01.2019 w "Centrum Kopernika" w Warszawie odbyła się gala, na której wyłoniono osoby obdarzone tytułem "Popularyzator Nauki 2018". Znalazłem się w gronie tych osób - i co więcej - otrzymałem tak zwaną "Nagrodę główną". Pełną informację na ten temat zawiera komunikat PAP w tej sprawie, z którego wynotowałem dwa stwierdzenia:
Co więcej - było to opatrzone na stronie PAP bardzo miłym komentarzem, co widać na poniższym kadrze filmu nakręconego podczas uroczystej gali wręczenia stosownych tytułów.
Tak więc mam obecnie aż dwie statuetki Popularyzatora Nauki
co bardzo miło skomentował RMF Classic, w którym prezentuję moje popularnonaukowe felietony
Specjalny komunikat o moim sukcesie wystawiło na swojej stronie także Radio Kraków, znane z pewnością czytelnikom tego blogu z moich częstych wzmianek na jego temat
Stosowny odnośnik znalazł się też na stronie głównej mojej macierzystej uczelni
Cóż mogę dodać do tego?

Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem po raz kolejny stanąć w gronie finalistów konkursu "Popularyzator Nauki"
i że mogłem wyjść z tej konkurencji zwycięsko.

Wszystkim moim Przyjaciołom, którzy trzymali za mnie kciuki, bardzo serdecznie dziękuję. To tylko dzięki Waszym dobrym życzeniom jednak mi się udało!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...