O autorze
Jestem profesorem AGH i dodatkowo przez ponad 30 lat byłem profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego.

Kieruję utworzonym przeze mnie w 1973 roku Laboratorium Biocybernetyki AGH. Byłem też przez wiele lat kierownikiem Katedry Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH, którą jednak w 2016 roku przekazałem w ręce jednego z moich dość licznych wychowanków, którzy dziś są już profesorami. Musiałem oddać kierownictwo Katedry ponieważ zaczęła obowiązywać na tym stanowisku kadencyjność. Ale Laboratorium nadal kieruję.

Kilka słów o mojej drodze do tego miejsca, w którym się obecnie znajduję:

Zawsze pasjonowała mnie nauka, więc zostałem naukowcem. A jak stwierdziłem, jaka ta nauka jest fajna, to zacząłem się starać przekonać o tym jak najwięcej ludzi. Przekazuję moją fascynację wiedzą, nauką i techniką moim studentom, w wyniku czego wypromowałem już ponad 300 magistrów i blisko 70 doktorów. Staram się także popularyzować wiedzę na różne sposoby: w książkach, w gazetach, w tygodnikach, w radiu, w telewizji i na odczytach. Zebrało się tego ponad 400 pozycji drukowanych i chyba drugie tyle w formie różnych wystąpień – na żywo i w mediach.

Ponieważ wiedza nieświeża jest równie niesmaczna jak nieświeża kiełbasa – więc staram się zawsze mieć dostęp do wiedzy najświeższej. A ponieważ taką świeżą wiedzę ma się wtedy, gdy się ją samemu wytwarza, więc z zapałem prowadzę badania naukowe. W badaniach tych staram się wykorzystywać moje kwalifikacje inżyniera na potrzeby biologii i medycyny oraz moją wiedzę biologiczną (po doktoracie z automatyki studiowałem na Akademii Medycznej) jako źródło inspiracji dla budowy nowych systemów technicznych. Czasem udaje mi się coś odkryć, a jak już odkryję, to wzorem wszystkich naukowców piszę publikacje. Tak mi to weszło w krew, że napisałem już tych publikacji dosyć dużo, ale jak licznik moich prac w wykazach Biblioteki Głównej AGH przekroczył tysiąc, to przestałem je liczyć.

Opierając się na nie sprawdzonym przekonaniu, że jak ktoś ma osiągnięcia naukowe, to rządzić też potrafi, społeczność mojej uczelni wybrała mnie, żebym pełnił rolę rektora AGH. Potem ten wybór powtórzono jeszcze dwa razy, więc dosyć długo paradowałem w tych królikach udających gronostaje. Potem wybrano mnie na członka Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności oraz kilku akademii zagranicznych. W PAN pełniłem funkcję prezesa Krakowskiego Oddziału tej Korporacji.

No a potem zaproszono mnie, żebym pisywał na tym blogu. No to pisuję - najlepiej, jak potrafię!

W Willi Decjusza kolejna Letnia Szkoła Wyszehradzka

W Willi Decjusza 1 lipca rusza kolejna Letnia Szkoła Wyszehradzka. Jest to dwutygodniowy cykl szkoleń młodych ludzi (w założeniu - przyszłych przywódców) z czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Czech, Słowacji i Węgier) oraz z Europy Wschodniej (głównie Ukrainy). Tegoroczna Szkoła będzie miała hasło przewodnie: "Przemyśleć przeszłość, zaplanować przyszłość".


Na temat Szkoły Wyszehradzkiej pisałem już na tym blogu, ale było to dwa lata temu, więc pewne rzeczy warto przypomnieć. Celem Szkoły jest przekazanie uczestnikom określonej wiedzy na temat wybranych problemów historycznych, politycznych, gospodarczych i społecznych specyficznych dla regionu krajów grupy wyszehradzkiej oraz szerzej - Europy Środkowo-Wschodniej. Równie ważne jest jednak także budowanie wspólnoty, przezwyciężanie uprzedzeń i stereotypów oraz (zwłaszcza!) nawiązywanie przyjaźni.

Z wcześniejszych edycji Szkoły Wyszehradzkiej korzystali także młodzi ludzie z krajów nie należących do grupy wyszehradzkiej. Odnotowaliśmy z przyjemnością uczestnictwo młodzieży z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Francji, Kirgistanu, Kosowa, Litwy, Macedonii, Mołdawii, Niemiec, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowenii oraz - jak wspomniałem wcześniej - z Ukrainy, na kontaktach z którą nam szczególnie zależy.

W tym roku szkoła ianuguruje już 18 rok swojej działalności. Do tej pory w zajęciach szkoły wzięło udział ponad 750 uczestników. Wydaje mi się, że zrobiliśmy sporo dobrego, dlatego otwierając 1 lipca kolejną edycję naszej Szkoły będę to robił z dumą i z nadzieją.
A Państwa zapraszam do śledzenia bieżących informaji na temat Szkoły, bo sporo ciekawych zajęć ma charakter otwarty i możecie Państwo dołączyć do słuchaczy, zdobywając nową wiedzę i nowych przyjaciół. Zachęcam do śledzenia informcji na temat szkoły na jej stronie internetowej i do korzystania z anonsowanych tam możliwości.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Samiec podszyty lękiem. Prawda o tym, czego boją się polscy faceci
Volkswagen 0 0Ciężarówka jak pociąg? Dzięki tej "elektrycznej" autostradzie nie jest to już science fiction
POLECAMY 0 0Franek Sterczewski zdradza plan na działanie w Sejmie. I opowiada, jak wyglądał "chrzest" w TVP
0 0Tak odpowiedziała na zaproszenie Dudy. Reakcja europosłanki PO zwróciła uwagę bułgarskiej prawniczki