O autorze
„Świat się kręci” to pierwszy program typu infotainment w Polsce, w którym prowadzący i goście dyskutują o najważniejszych, czy też najciekawszych wydarzeniach z kraju oraz ze świata. Format ten wprowadził do polskiej telewizji Rinke Rooyens, właściciel firmy Rochstar, grupy medialnej zajmującej się m.in. produkcją filmów i programów telewizyjnych, a także organizowaniem akcji promocyjnych oraz wydarzeń specjalnych. Prowadzącymi „Świat się kręci” są osobowości telewizyjne, dziennikarze z wieloletnim doświadczeniem: Agata Młynarska i Artur Orzech. W każdym odcinku widzowie mogą liczyć na spotkania z nietuzinkowymi ludźmi, muzykę na żywo, przegląd mediów, a także interesujące rozmowy o polityce, kulturze, problemach społecznych. Program emitowany jest od poniedziałku do piątku o godz. 18.30 w TVP1.

Kobiety w polityce – nadchodzi koniec mowy nienawiści?

Barbara Nowacka i Małgorzata Gosiewska w programie Świat się kręci
Barbara Nowacka i Małgorzata Gosiewska w programie Świat się kręci Świat się kręci
W „Świat się kręci” spotkały się 3 posłanki z 3 różnych ugrupowań. Wbrew temu czego można byłoby się spodziewać po takim spotkaniu, dyskusja polskich parlamentarzystek na temat przyszłości posłanki Beaty Szydło, przebiegała niezwykle rzeczowo i spokojnie. Czy nadchodzi w polityce czas kobiet, które położą kres mowie nienawiści i odmienią oblicze polskiego parlamentaryzmu? Dyskusję w studio „Świat się kręci” podjął Maciej Kurzajewski i jego goście: Joanna Mucha, Małgorzata Gosiewska i Barbara Nowacka, a także Kayah - gość dnia.


Rozmowa, która miała dać odpowiedź na pytanie „Co dalej z Beatą Szydło, szefową sztabu Andrzeja Dudy” pokazała coś więcej – udowodniła, że w polskiej polityce jest miejsce na rzeczową, uczciwą i spokojną dyskusję, pod warunkiem, że w wykonaniu… kobiet.
Jako pierwsza w ciepłych słowa o posłance opozycji Beacie Szydło wypowiedziała się Joanna Mucha: „Pogratulowałam ostatnio, bo rzeczywiście była to świetna kampania – kawał bardzo dobrej roboty. (…) Myślę, że to jest naprawdę bardzo duża szansa dla tej posłanki na to żeby dalej poprowadzić tę karierę”. Pochwaliła pracowitość i skuteczną technikę działania szefowej Sztabu Andrzeja Dudy – „Dało to bardzo dobry efekt, trzeba przyznać – z zazdrością to mówię – powiedziała Joanna Mucha.”


Z wielką przyjemnością tej wypowiedzi przysłuchiwała się Małgorzata Gosiewska z PiS, która przyznała: „Rzeczywiście rzadko nam się zdarza w polityce tak przyjaźnie mówić o polityku z konkurencji. Bardzo dziękuję Pani poseł, bo to jest taki dobry kierunek i myślę, że do tego należy zmierzać.” Małgorzata Gosiewska naturalnie w samych pozytywach, ale rzeczowo wypowiedziała się o koleżance z partii. Jak się okazuje – kolejna rozmówczyni Barbara Nowacka, także uważa że nadszedł czas na kobiety na najwyższych stanowiskach państwowych.

„Czasami właśnie ta normalność jest bardzo potrzebna. Myślę, że i Polki i Polacy mają dosyć kłótni, a to co pokazała Beata Szydło i moje przedmówczynie, pokazują to, co jest w polityce niezwykle ważne czyli umiejętność rozmawiania ze sobą, takiego absolutnie normalnego dialogu. (…) Myślę, że sukces Beaty Szydło wynikał z tego, że miała te wszystkie cechy kobiet potrzebne do działania w sztabie, czyli: spokój, kompetencje, zrównoważenie, umiejętność grania nie na siebie, ale na zespół.
Rozmówczynie podkreślały fakt, że kobiety w polityce w przeciwieństwie do mężczyzn potrafią spokojnie rozmawiać, działać zespołowo, nie dla brylowania, ale dla osiągnięcia wyznaczonych celów. Doskonale widać było to właśnie w rozmowie w studio „Świat się kręci” – różniąc się posłanki potrafiły prowadzić spokojną dyskusję. „Nie widzę sensu i przyjemności pokłócenia się z kimś dla samego zrobienia przedstawienia medialnego. Ileż można sensownych rzeczy osiągnąć szanując się, akceptując cudze poglądy i próbując znaleźć punkt styczny” – mówiła Barbara Nowacka.


Otwarta, merytoryczna i spokojna postawa posłanek, a także trend do obsadzania kobiet na najwyższych stanowiskach w licznych międzynarodowych organizacjach politycznych i pozarządowych świadczy dobitnie, iż nadchodzi czas kobiet. Czy będzie tak również na polskiej scenie politycznej, okaże się po jesiennych wyborach.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0Aktor, któremu na bank się udało. Lech Dyblik o tym, jak odbić się od dna i... ganiać Johna Malkovicha
0 0Smutni 30- i 40-letni. Wyniki światowych badań dają do myślenia
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta