O autorze
Tadeusz Bartoś. Filozof, publicysta, wykładowca uniwersytecki. Ukończył Kolegium Filozoficzno-Teologiczne Dominikanów w Krakowie. Obronił pracę doktorską na wydziale filozofii i socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Otrzymał stopień doktora habilitowanego w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Jest dyrektorem programowym Warszawskiego Studium Filozofii i Teologii. Publikuje w głównych polskich gazetach. Jest autorem wielu publikacji filozoficznych i teologicznych, w tym między innymi: Jan Paweł II. Analiza krytyczna. W poszukiwaniu mistrzów życia. Koniec prawdy absolutnej, i innych. Obecne jest profesorem w Akademii Humanistycznej w Pułtusku.

Uczelnie przyszłości

Biurokraci w biurokratyczny sposób chcą stworzyć nowy akademicki świat.


Nieadekwatność narzędzi nie zraża. Ministerstwo szkolnictwa wyższego ogłosiło nowy program biurokratycznego wydawania pieniędzy przez naukowców przerobionych na biurokratów: Uczelnie przyszłości.

Cel zasadniczy, wyzierający zza tego programu, to podniesienie notowań kilku uczelni w Polsce w rankingach międzynarodowych. Stąd konsolidacja, uczelnie przyszłości, umiędzynarodowienie. Wszystko wedle recepty zewnętrznej, bez własnego pomyślunku. Ambicje ministerstwa, ambicje pani premier, która ogłosi za cztery lata, że UW podskoczyło o 150 miejsc w jakimś amerykańsko angielskim rankingu. To przemówienie jest teraz przygotowywane.

Wyraźna jest bezradność w sformułowaniu autentycznych celów edukacji wyższej. Bo nie może nim być zatrudnialność na rynku pracy (ani podskoki w punktacjach). To skrajny redukcjonizm. Zatrudnialność jest wypadkową zbyt wielu czynników na które uczelnia nie ma wpływu, stanu gospodarki, itp. Obarczanie uczelni odpowiedzialnością za to, co ze swoim życiem będą robić dorośli ludzie jest robieniem ze szkół wyższych przytułków i przedszkoli, a ze studentów dzieci, nieprzystosowanych społecznie. Uczelnia przede wszystkim nie może gwarantować zatrudnialności, ona zajmuje się kształceniem młodego człowieka, a nie organizowaniem mu życia. Nadopiekuńczość to prosta droga do wyuczonej bezradności. Każda dyscyplina naukowa ma własną logikę i własne cele, ich realizacja jest celem kształcenia, a nie zatrudnialność. Ta pomyłka wcielona w życie zrobi z uczelni pośredniaki.

Wszystkie te fałszywe cele są proponowane do osiągnięcia poprzez rozbudowywanie procedur biurokratycznych, sprawozdań, efektów kształcenia itp. Nieadekwatne narzędzia nie zrodzą interesujących rezultatów. Logika rzeczy jest bezwzlędna: wychowany na procedurach biurokratycznych, praktykujący procedury biurokratyczne naukowiec staje się biurokratą. Oto początek negatywnej selekcji do zawodu. Przetrwają miłośnicy biurokratycznych sprawozdań. Reszta odpadnie. To dopiero będzie innowacyjny naród, w wymyślaniu oryginalnych sprawozdań, rozliczeń, i wszelkich innych papierowych konceptów.


Istotą tego procederu jest dehumanizacja, zapomnienie, że człowiek nie jest narzędziem działań państwa, ale celem - to ze Immanuelem Kantem. Tej perspektywy, tego typu wrażliwości brakuje kierownictwu, technokratom, matematykom, ekonometrom, i innym zarządzającym szkolnictwem wyższym.

Jeśli człowiek ma być celem to trzeba by pomyśleć jakie dobro byłoby dla niego właściwe. Propozycja ministerstwa, ograniczająca się jedynie do zwiększenia zatrudnialności, jest uwłaczająca. Oznacza, że państwo myśli o obywatelach jedynie w kategoriach ekonomicznych, widzi w nich jedynie pracowników, czyli niewolników.

Jaki jest więc cel edukacji wyższej, jaki jest cel uniwersytetu? Panowie i Panie technokraci. Jaki jest cel życia człowieka myślącego? Co jest jego szczęściem? Przypominacie sobie coś z kursów filozoficznych, czy wszystko gdzieś uciekło?

Czy w horyzoncie waszych refleksji istnieją wartości inne, aniżeli ekonomiczne? Czy o zbiorowisku ludzkim możecie wykrzesać inne pojęcia, aniżeli rynek pracy?

Czy mam podpowiedzieć? Pasja poznawcza, odkrywanie prawdy, a nie zatrudnialność i unowocześnienie gospodarki? Autoteliczność jest warunkiem sine qua non twórczego myślenia. Jeszcze tylko raz Kant:

Postępuj tak, aby drugi człowiek w Twoich działaniach był nie tylko narzędziem, ale zawsze także celem.

To nie są zaklęcia, praca nad horyzontem etycznym przedsięwzięć dotyczących organizacji życia uniwersytetu, stanowi o naturze całego przedsięwzięcia. Brak horyzontu etycznego, niezdolność do myślenia w kategoriach kantowskiego imperatywu, prowadzi do cynizmu, jaki pojawia się wypowiedziach naszych zarządzających nauką technokratów, ostatnio prof. Zylicza. On nie jest sam, jest ich legion.

Jak ktoś jest głuchy to nie słyszy. Głuchego śpiewać nie nauczysz.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Reserved pokazuje inną twarz lat 80. Wieczorowa kolekcja bierze z nich to, co najlepsze
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
Skoda Polska 0 0Nowe auto nie musi być kupione za gotówkę. Można je mieć jak telefon na abonament
T-mobile 0 0Zachwyciła go postać epizodyczna. Raczek o kultowym już filmie
0 0Michalkiewicz ujawnił dane ofiary księdza. Pytamy, czy mu nie wstyd
0 0Robią coś, czego bał się rząd PiS. Czesi wprowadzają podatek, który tak drażni Amerykanów
0 0Edycja genów to rynek wart miliardy. Opiera się na metodzie podejrzanej u bakterii
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Psy zagryzły kobietę w ciąży. Umarła w lesie, w którym trwało polowanie
0 0Dulkiewicz o kandydaturze Jaśkowiaka. Wymowna reakcja prezydent Gdańska
0 0Z domowym budżetem to by nie przeszło. Rząd zachowuje się jak nieodpowiedzialna gospodyni

MOTO

0 0Gdzieś już to widziałeś. Seat Tarraco to dobre… niemieckie auto – nie licz na hiszpański temperament
0 0Ten dziwoląg da się lubić. Nowy C-HR ma przekonać tych, którzy do tej pory mówili mu "nie"