O autorze
Rocznik ’80. Od 2001 roku aktywnie działa na rzecz praw lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transpłciowych.

Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Szkoły Liderów Organizacji Pozarządowych.

Od 2004 do 2012 roku członek zarządu Kampanii Przeciw Homofobii, w tym w latach 2010-12 prezes zarządu. Pełnił funcję członka zarządu ILGA-Europe (Europejskiego Regionu Międzynarodowego Stowarzyszenia Lesbijek, Gejów, Biseksualistów, Osób Interseksualnych i Transpłciowych) z siedzibą w Brukseli (2006-10).
Pomysłodawca oraz prezes (2012-14)LGBT Business Forum.

W latach 2011-14 członek Ruchu Palikota/Twojego Ruchu. W 2011 kandydował z warszawskiej listy Ruchu Palikota do Sejmu, a w 2014 roku w wyborach do Parlamentu Europejskiego z warszawskiej listy Europa+ Twój Ruch.

Kocha europejskie i niezależne kino, śpiewające kobiety (bez pamięci Adele), Hiszpanię, Facebooka, swoją kotkę Lunę i psa Guzika.

Więcej: Wikipedia

Nie dajmy sobie wmówić, że Polacy są nieudacznikami!

http://ludziewolnosci.pl
Już dziś zacznijmy przygotowania do wielkiego święta. Tak święta. 4 czerwca będziemy świętować, a nie po prostu obchodzić 25 lat polskiej demokracji. 25 lat bez wojen, zamachów stanu, obcych wojsk, czy wojny domowej. Najspokojniejsze 25 lat od 1918 roku, a może od zawsze.


Cieszmy się naszą (jeszcze niedojrzałą) demokracją, (nierównomiernym) rozwojem, (słabą) klasą polityczną i emigracją (przynajmniej możemy podróżować i pracować w Europie bez wiz). Nie. Nie zwariowałem.

Nie mam wątpliwości, że w 1989 roku Polska była państwem upadłym, bez gospodarki, bez demokracji, pod obcą kontrolą. Krajem gdzie zamiast obywatelkami i obywatelami byliśmy po prostu mieszkańcami, a decyzje zapadały w biurze partii na Nowym Świecie w Warszawie lub na Kremlu w Moskwie.


Jako kraj przeszliśmy długą i burzliwą drogę, której cena jest wysoka. Jednak wystarczy popatrzeć na Polskę i Ukrainę, by mieć pewność, że było warto. Ukraina uzyskując niepodległość w 1991 roku miała większe PKB (dochód narodowy brutto) i wyższe HDI (poziom życia), niż Polska w 1989 roku.


Te 25 lat pokazało, że wcale nie musieliśmy się znaleźć w tym punkcie, w którym jesteśmy. Przez ostatnie lata przecież nie doświadczyliśmy kryzysów gospodarczych, jak Węgry, Łotwa, czy Słowacja. Naszej klasie politycznej daleko do korupcji w Czechach, czy Bułgarii, gdzie byli premierzy trafiają do więzienia. Żaden polityk nie zmonopolizował naszej polityki tak, jak Orban na Węgrzech, czy Fico na Słowacji. Nie udało się Giertychowi, to co niestety stało się na Litwie, po wprowadzeniu ustawowego „zakazu propagandy homoseksualnej”.


Wiem, że wykazuję się skrajną naiwnością, ale Ojcowie i Matki założyciele III RP mieli rację! I oczywiście, że można było lepiej, szybciej, bez takich kosztów społecznych, ale my startowaliśmy z gorszej pozycji niż Czechosłowacja, Węgry, czy wspomniana Ukraina.

Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy nieudacznikami. Jesteśmy dużym krajem, w Unii Europejskiej i NATO, nieźle wykształconym, mobilnym. Zatrzymajmy się na chwilę i zastanówmy, co by było gdyby wybory w 1990 roku wygrał Stan Tymiński, a np. 10 lat temu do władzy doszła partia w rodzaju Samoobrony. Czy ktoś jeszcze pamięta Mecziara na Słowacji?

Tym bardziej cieszy mnie wczorajsza okładka Gazety Wyborczej i wspólna akcja z TVN-em - „Ludzie Wolności”. Całym sercem jestem za tym żebyśmy docenili tych, którzy zmienili ponurą rzeczywistość lat 80-tych, przeprowadzili nas przez trudne lata 90-te, aż do czasów współczesnych. Nie chodzi mi o wielkie nazwiska jak Kuroń, czy Geremek, ale o przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, biznesu, kultury, nauki i sportu, dzięki którym to wszystko się dokonało.

Nauczmy się cieszyć i doceniać to co osiągnęliśmy, chociażby po to żeby móc iść dalej. W moim rozumieniu polityki powinniśmy wyciągnąć wnioski z porażek w przeszłości, aby zmieniać teraźniejszość na lepsze. Politycy nie są od zarządzania państwem, ale od wizjonerstwa, a może po prostu do marzenia na jawie i zarażania swoją wizją innych.

Wtedy zmienimy to, czego nam się nie udało naprawić przez ostatnie 25 lat, aby nikt nie musiał już okupować Sejmu, nikt nie czuł się dyskryminowany i wykluczony, czy nie musiał emigrować za pracą.

Więcej o akcji: http://ludziewolnosci.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Ten wywiad poruszył Brytyjczyków, ale nie wszystkim się spodobał
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
0 0W Polsce tego filmu ludzie boją się jak ognia. Widziałem "Malowanego ptaka" i już wiem dlaczego

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy