O autorze
Według statystyk, obecnie ok. 20% społeczeństwa w wieku reprodukcyjnym zmaga się z problemem niepłodności – w Polsce jest to 1,5 miliona par. Na łamach niniejszego bloga, czołowi eksperci medycyny rozrodu i endokrynologii ginekologicznej: prof. Waldemar Kuczyński, prof. Rafał Kurzawa, prof. Leszek Pawelczyk oraz prof. Sławomir Wołczyński, założyciele Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka, dzielą się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami związanymi z codzienną pracą z pacjentami starającymi się o dziecko.
Szczegółowe informacje na temat Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka dostępne są na stronie internetowej www.osrodekstudiow.pl.

Niepłodność to nie przeziębienie – sama „nie przechodzi”

Typowa sytuacja z gabinetu lekarskiego: on w wieku 32 lat, ona – 30. Są małżeństwem od lat 5-ciu. Wciąż „prawie młodzi” (z prokreacyjnego punktu widzenia – dojrzali), szczęśliwie zakochani, zarabiający „wystarczająco dużo”, aby pomyśleć o kolejnym członku rodziny. I w tym miejscu następuje pauza. Ile ona trwa? Czasami dwa, czasami trzy lata zanim para, po wielu nieudanych próbach, zdecyduje się na pierwszy kontakt ze specjalistą (a przez specjalistę rozumiem osobę wykształconą i zajmującą się na co dzień leczeniem niepłodności). Ten „stracony czas” może okazać się istotny w kontekście efektywności podejmowanej później terapii.


Najczęstsze, powszechnie podawane przyczyny problemu z zajściem w ciążę? Nerwy, przepracowanie, brak czasu, zła dieta.

Jeżeli para jest płodna i odbywa stosunek płciowy ok. 3-4 razy w tygodniu (w ostatnich latach, mam wrażenie, wiele osób zapomina o tym nieodzownym elemencie poczęcia) – to w ciągu roku powinna zajść w ciążę. Jeżeli się tak nie dzieje, to przyczyną zazwyczaj nie są: nerwy czy przepracowanie (choć mogą oczywiście współwystępować), zła dieta (nie mylić z zaburzeniami odżywiania – otyłością lub niedowagą), ale problem niepłodności.

Przy poważnych schorzeniach (które, o ironio, często są po prostu nieodczuwalne, jak np. niska ruchliwość plemników, niedrożność jajowodów), czekanie jest tylko stratą czasu. Dlatego po wspomnianym roku, a w przypadku kobiet, które ukończyły 35 lat – po pół roku nieudanych starań o dziecko, należy udać się do specjalisty.

Skieruje on na profesjonalne badania, które, w kolejnych krokach i w różnym czasie, powinny obejmować: wywiad, badania fizykalne, hormonalne, USG i badania endoskopowe. Czasami także – konsultacje psychologiczne. Następnie lekarz opracuje plan terapii, która pozwoli na zwiększenie szans na zajście w ciążę.


Pamiętajmy proszę, że istnieje duże grono specjalistów mogących udzielić pomocy parom nieskutecznie starającym się o dziecko. Jeżeli zdecydowaliście się, że chcecie powiększyć rodzinę – nie czekajcie, aż problem „sam się rozwiąże”, bo „potem”, czy „później”, może być „już tylko trudniej”.


Autor wpisu: prof. dr hab. n. med. Rafał Kurzawa - ekspert Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DADHERO.PL 0 0Seks byłby dużo fajniejszy, gdyby faceci o tym pamiętali. 10 rzeczy, które obniżają kobietom libido
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Masz "powyborczego doła" po zwycięstwie PiS? Psycholożka radzi, co trzeba zrobić
0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"
NEWSWEEK 0 0Dlaczego faceci w Polsce stracili ochotę na seks? Powodów jest mnóstwo, ale jeden najważniejszy

MAMADU

0 0Rodzicielska wpadka prezesa PSL? Panie Władysławie, czas posłuchać internautów!
0 0Jakie wesele – takie małżeństwo? Od tej rzeczy zależy, jak długo będziecie razem

POLECAMY

KINO 0 0Widziałem ostatni film Piotra Woźniak-Staraka. Aż trudno uwierzyć, że to polska produkcja
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
0 0"Syn chce być na zaprzysiężeniu, a ma zakaz wstępu". Jest decyzja Sejmu ws. Hartwicha
0 0"Prosili: zróbcie coś dla moich dzieci". Ta partia czekała 15 lat, żeby dostać się do Sejmu