O autorze
Fundacja Promocji Zdrowia Seksualnego im. dr Stanisława Kurkiewicza jest niezależną, pozarządową, instytucją typu non profit, działającą od 2008 r. powołaną do upowszechniania wiedzy o znaczeniu seksualności dla zdrowia społeczeństwa.

Swoją misję Fundacja realizuje poprzez promowanie i inicjowanie oraz materialne wspieranie działalności naukowej, medycznej, oświatowej, dziennikarskiej, wydawniczej, prawnej - na rzecz zdrowego rozwoju seksualności jednostek ludzkich i społeczeństw a także organizatorskiej, innowacyjnej i gospodarczej mającej na celu popularyzowanie i realizowanie
zadań Fundacji.

Bardzo ważnym elementem działania Fundacji są akcje społeczne, uświadamiające znaczenie udanego życia seksualnego i kreowanie mechanizmów motywujących do poszukiwania pomocy u specjalistów, gdy takie problemy się pojawią.

Po co nam ten cały seks?

Autor tekstu: Andrzej Depko
Autor tekstu: Andrzej Depko

Ludzkość interesuje się seksualnością od swojego zarania. Ta potężna siła odgrywała w historii jednostek i społeczeństw zbyt ważna rolę, aby można ją ignorować. Znaczenie jakie nadawano seksualności było różne w różnych epokach i cywilizacjach: od afirmacji do całkowitego wyparcia. Także i dziś różni ludzie przypisują temu obszarowi ludzkiej aktywności różne znaczenie i różną wartość. Niezależnie od ich nastawienia seks odgrywa dużą rolę w ich życiu. Nawet wtedy, gdy wypierają jego znaczenie i przypisują mu wyłącznie negatywne cechy. Walka z przejawami seksualności i potrzeba jego cenzurowania dla niektórych może stać się celem życia, podobnie jak poszukiwanie dopingu erotycznego jest motywem zachowań u wielu innych.

Zachowania seksualne człowieka bez względu na bogactwo jego form, wywodzą się ze wspólnego korzenia, jakim jest rozrodczość. Źródłem naszych zachowań seksualnych jest jedną z podstawowych cech żywej materii, jaką jest zdolność do rozmnażania. Niezależnie jednak od tej genezy, pożądanie seksualne oraz potrzeba rozrodcza wzięły rozbrat już wiele tysięcy lat temu. W toku rozwoju ewolucyjnego i społecznego człowieka pierwotny instynkt rozmnażania się został zmodyfikowany. Seksualność jest nową wartością typową dla człowieka i przez niego wytworzoną. Nie upodobnia ona ludzi do zwierząt (aczkolwiek spotkamy się czasami z takimi porównaniami), lecz wręcz przeciwnie - właśnie ich odróżnia. Zwierzęta nie znają seksualności czy erotyki. Są to więc wartości specyficzne dla człowieka, będące jego poważną zdobyczą i osiągnięciem ewolucyjnym.

Narządy płciowe nadal mogą służyć rozrodczości, ale zarządzająca nimi seksualność zadomowiła się w naszych umysłach i niekoniecznie pragnie, aby używać tychże narządów wyłącznie w celach prokreacyjnych. Seksualność stała się autonomiczną dziedziną życia człowieka dostarczającą mu przyjemności i przeobrażającą jego przeżycia psychiczne i społeczne. Potrzeba było dwóch tysiącleci, aby ludzkość doceniła znaczenie seksualności dla indywidualnego, międzyludzkiego i społecznego dobra. Zgodnie z Powszechną Deklaracją Praw Seksualnych przyjętą i rekomendowaną przez Światową Organizację Zdrowia w 2002 r. seksualność jest integralną częścią osobowości każdej istoty ludzkiej. Jej pełny rozwój zależy od zaspokojenia podstawowych ludzkich potrzeb, takich jak pragnienie kontaktu, intymności, ekspresji uczuć, przyjemności, czułości i miłości. Teoretycznie powinniśmy być o wiele szczęśliwsi i zadowoleni z naszego życia. Praktyka życia codziennego pokazuje, że tak nie jest. Sama wiedza o seksie nie oznacza automatycznie tego, że człowiek potrafi z niej zrobić sensowny użytek.


Obserwując codzienne doniesienia na łamach mediów nie sposób nie zauważyć, że temat seksualności człowieka przejawia się w różnych kontekstach: radosnych, śmiesznych i kreatywnych, ale również smutnych, żałosnych i czy wręcz przerażających. Będziemy o tym pisać na blogu. Nie będziemy szczędzić rozlicznych komentarzy. Zamiarem Fundacji Promocji Zdrowia Seksualnego jest, aby niniejszy blog stał się bieżącą refleksją nad seksem i jego sekretami.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Takiej inwestycji Zakopane nie widziało. Ksiądz buduje "galerię handlową" przy kościele i Krupówkach
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Uczeń jak mistrz. Oto poseł, który zastąpił Piotrowicza i kroczy jego ścieżką
Reserved 0 0Reserved pokazuje inną twarz lat 80. Wieczorowa kolekcja bierze z nich to, co najlepsze
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
Skoda Polska 0 0Nowe auto nie musi być kupione za gotówkę. Można je mieć jak telefon na abonament
T-mobile 0 0Zachwyciła go postać epizodyczna. Raczek o kultowym już filmie
0 0Michalkiewicz ujawnił dane ofiary księdza. Pytamy, czy mu nie wstyd
0 0Robią coś, czego bał się rząd PiS. Czesi wprowadzają podatek, który tak drażni Amerykanów
0 0Edycja genów to rynek wart miliardy. Opiera się na metodzie podejrzanej u bakterii
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Psy zagryzły kobietę w ciąży. Umarła w lesie, w którym trwało polowanie
0 0Dulkiewicz o kandydaturze Jaśkowiaka. Wymowna reakcja prezydent Gdańska
0 0Z domowym budżetem to by nie przeszło. Rząd zachowuje się jak nieodpowiedzialna gospodyni

MOTO

0 0Gdzieś już to widziałeś. Seat Tarraco to dobre… niemieckie auto – nie licz na hiszpański temperament
0 0Ten dziwoląg da się lubić. Nowy C-HR ma przekonać tych, którzy do tej pory mówili mu "nie"