O CO CHODZI?

Niedawno zakończyliśmy projekt "Majak na Filipinach". Teraz – za sprawą wydarzeń ze świata – mamy kolejną okazję wysłać reportera do zupełnie innego miejsca. Przez najbliższe dni będziemy publikować serię tekstów Michał Gąsiora z Egiptu.

Myślę, że obraz, który wyłoni się z tych tekstów, może powiedzieć więcej o prawdziwej twarzy 1,5 miliardowej społeczności muzułmanów na świecie niż medialna klisza, przez którą patrzy się na islam.

Wróciłem z "psychiatryka"?

3 rzeczy, których nauczyła mnie wizyta w Egipcie.

0
0

Stereotypy na temat muzułmanów umocnione

Obawiam się, że redaktor Michał Gąsior zamiast znaleźć „sposób na uprzedzenia i stereotypy wobec muzułmanów” przyglądając się ich codziennemu życiu w Egipcie, stereotypy te jedynie utwierdził.

0
0
"Jedziemy do Szarm al-Szejk na Polki"Fot. YouTube.com/Igor Larin

"Jedziemy do Szarm al-Szejk na Polki"

Restrykcyjne zasady islamu wpędzają młodych w seksualne napięcie. Część Egipcjan daje mu upust jeżdżąc do kurortów nad Morzem Czerwonym, gdzie poznają spragnione przygody Europejki. Inni uciekają się do molestowania, a nawet gwałtów.

0
0
"11 lat bez awansu w pracy, bo jestem Koptem". Dyskryminacja chrześcijan po egipsku

"11 lat bez awansu w pracy,
bo... jestem Koptem"

Tak wygląda dyskryminacja chrześcijan po egipsku.

0
0

Islam w wersji soft – bez ekstremistów

Prezydent Egiptu proponuje „muzułmańską rewolucję”. Ale robi to z czysto egoistycznego powodu.

0
0
WYWIAD

"Ci, którzy biją kobiety, są poza islamem"

Udało mi się spotkać z imamem z najbardziej prestiżowej muzułmańskiej uczelni.

0
0

Islam jeszcze lepiej oceniłyby kobiece oczy

Z dużym zainteresowaniem śledzę cykl Michała Gąsiora „Islam – na własne oczy”. Wydaje mi się jednak, że najbardziej wymownego portretu współczesnego życia w państwach muzułmańskich mogłaby dostarczyć kobieta, a nie mężczyzna.

0
0

Kobieta czy mężczyzna – kto powinien opisywać islam?

Co do wyboru oceniającego islam, to pana sugestia wydaje mi się na tyle właściwa, na ile może być np. wniosek, że autorem korespondencji z Afryki powinien być biały, by sprawdzić, czy mieszkańcy danego afrykańskiego kraju są rasistami.

0
0

Egzamin praktyczny z Koranu. Muzułmanie wyjaśniają kontrowersyjne fragmenty

Poprosiłem trzech wyznawców islamu, by zmierzyli się z cytatami z ich świętej księgi, które dla wielu na Zachodzie są dowodem na zbrodniczy charakter tej religii.

0
0
MICHAŁ GĄSIOROd dziesięciu godzin jestem w stolicy Egiptu.
O północy w Kairze

O północy w Kairze

Dziś rano usłyszałem, że szczególnie uważać będzie trzeba jutro, czyli 25 stycznia. To rocznica rewolucji, więc tak naprawdę nikt nie wie, co się wydarzy.

0
0