Sztuczna soczewka na zaćmę może wyleczyć też inne schorzenia okulistyczne
Anna Zwolińska
31 stycznia 2015, 10:53·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 31 stycznia 2015, 10:53
Zaćma, nazywana również kataraktą, to najczęstszy rodzaj upośledzenia widzenia związany z procesem starzenia. Szacuje się, że do 80. roku życia około połowa Polaków będzie miała kataraktę lub podda się związanej z nią operacji. Wszczepienie sztucznej soczewki to najnowocześniejsza metoda leczenia zaćmy, która w dodatku leczy też inne wady wzroku pacjenta.
Reklama.
Katarakta – nieuniknione schorzenie seniora?
Zaćma to schorzenie, które charakteryzuje się postępującym twardnieniem, zgrubieniem i zamgleniem soczewki oka (dowiedz się więcej o zaćmie: http://portal.abczdrowie.pl/zacma-kiedy-operowac). Przyczyna katarakty to najczęściej procesy starzenia, a do czynników ryzyka zaliczyć można cukrzycę, nadciśnienie lub otyłość. Jedynym skutecznym sposobem na wyleczenie zaćmy jest operacja.
Szacuje się, że około 70 proc. osób cierpiących na zaćmę cierpi także na astygmatyzm rogówkowy, czyli rozmazane widzenie spowodowane nieregularnym kształtem rogówki. Nowy rodzaj operacji oka pozwoli na pozbycie się katarakty przy jednoczesnym skorygowaniu problemu astygmatyzmu.
Co więcej, zabieg trwa jedynie 20 minut i polega na usunięciu zmętnionej soczewki oka i zastąpieniu jej sztuczną soczewką (więcej informacji o soczewkach do zaćmy znajdziesz na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/zacma-rodzaje-soczewek). Już na kolejny dzień pacjent dostrzega diametralną różnicę w jakości widzenia. Inne wady wzroku również mogą zostać wyleczone z pomocą wstawienia sztucznej soczewki, co rozwiązuje problemy osób noszących okulary czy mających trudności z widzeniem przy słabym świetle.
Zdaniem okulistów, stosowanie soczewek wewnątrzgałkowych to niezwykły przełom w tej dziedzinie. Oprócz soczewki likwidującej zaćmę wprowadza się czynnik korekcyjny, co zastępuje okulary. Przed zabiegiem lekarz dokonuje pomiaru gałki ocznej i oblicza parametry sztucznej soczewki, która ma być wstawiona na miejsce naturalnej.
Zabieg usunięcia katarakty jest prosty i bezpieczny – lekarz dokonuje go w znieczuleniu miejscowym lub kroplowym. Operacja nie wymaga zastosowania szwów, a ryzyko poważnej komplikacji jest niezwykle rzadkie i wynosi około 1 na 10 tysięcy przypadków. Już po tygodniu można wrócić do pracy biurowej, po miesiącu do fizycznej.
Zabieg jest refundowany, jednak pacjenci powinni zdawać sobie sprawę, że specjalne sztuczne soczewki korygujące astygmatyzm i inne wady wzroku mogą nie być w pełni opłacane w ramach ubezpieczenia. Koszt takiej soczewki może wynosić 5-7,5 tysiąca za sztukę. Cena waha się w zależności od wybranej soczewki i miejsca przeprowadzenia operacji.
Obecnie najpopularniejszym zabiegiem chirurgicznym usuwania katarakty jest fakoemulsifikacja polegająca na rozdrobnieniu soczewki oka z pomocą wibracji ultradźwiękowej. W przypadku, kiedy w jednym i drugim oku występuje zaćma, zabiegi chirurgiczne przeprowadzane są oddzielnie dla każdego oka, zwykle przerwa wynosi 4-6 tygodni.
Czy masz zaćmę? Sprawdź
1. Zamglone widzenie. Początki zaćmy powodują jedynie częściowe zamglenie soczewki, czego możesz nie zauważyć. Z czasem jednak zaćma rośnie i powoduje mętne widzenie.
2. Przebarwienie soczewki. Katarakta sprawia, że soczewka oka powoli zmienia kolor na żółtawy czy brązowawy. Postrzeganie barw również staje się bardziej brązowe. Podobnie jak w przypadku zamglenia, zmiana barw może być z początku niemal niezauważalna. Z czasem jednak odbarwianie kolorów i blaknięcie zwiększa się, co utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków, takich jak czytanie czy oglądanie telewizji. Postęp tego objawu sprawia, że możesz nie być w stanie rozpoznawać kolorów, zwłaszcza niebieskiego i fioletowego. Po wykonaniu zabiegu chirurgicznego kolory znowu stają się wyraźne i soczyste.
3. Zmiana z krótkowzroczności na długowzroczność. Dzieje się tak, kiedy pacjent dobrze widzi z daleka, ale potrzebuje okularów do czytania, a następnie nagle nie potrzebuje już okularów, za to pogarsza się widzenie dalekich obiektów. Jest to oznaka, że zaćma postępuje, a zmiana jest tymczasowa. Następnym etapem może być zamglenie soczewki i dalsze pogarszanie się wzroku.
4. Trudności z widzeniem w nocy. Osoby, które były w stanie jeździć samochodem w nocy, mają trudności z tą czynnością.