Dlaczego warto wprowadzić do naszego jadłospisu kaszę jęczmienną?
ABC ZDROWIE
30 maja 2015, 11:02·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 30 maja 2015, 11:02
Produkty zbożowe, szczególnie te pełnoziarniste, powinny stanowić podstawę codziennej diety. Jednym z najbardziej wartościowych, ale niedocenianych zbóż jest jęczmień – z którego przygotowuje się liczne kasze, różniące się wielkością ziarenek – od całych ziaren pęczku, po bardzo drobną kaszę perłową.
Reklama.
Kasza jęczmienna to przede wszystkim bogate źródło błonnika. Dzięki temu składnikowi jest polecana osobom cierpiącym na długotrwałe bądź nawracające zaparcia. Poprawia perystaltykę jelit, dzięki czemu zapobiega magazynowaniu się treści pokarmowej w żołądku i jelitach, a co za tym idzie – zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu pokarmowego i pomaga w odchudzaniu. Błonnik pokarmowy obniża też poziom cholesterolu we krwi.
Co więcej, kasza jęczmienna cechuje się bardzo wysoką wartością odżywczą i dietetyczną. Jęczmień w przeciwieństwie do zbóż takich jak pszenica czy żyto, ma niższą zawartością skrobi, zamiast której występują wielocukry takie jak β-glukany i pentozany – będące wyjątkową frakcją błonnika pokarmowego, o bardzo wysokiej aktywności biologicznej. To właśnie wysokiej zawartości błonnika pokarmowego, zarówno frakcji nierozpuszczalnej jak i rozpuszczalnej, kasza jęczmienna zawdzięcza szerokie działanie prozdrowotne jak zapobieganie chorobom układu pokarmowego, w szczególności nowotworom, regulacja poziomu cholesterolu i cukru we krwi oraz zdolność do stymulowania układu odpornościowego, a także wspomaganie procesów odchudzania.
Bogate źródło białka
- Kasza jęczmienna jest źródłem białka, którego główną frakcją jest hordeina. Wartością biologiczną białko jęczmienne przewyższa pszenicę, ponadto cechuje się niższą alergennością. Dodatkowo kasza jęczmienna jest dobrym źródłem witamin z grupy B, szczególnie tiaminy (B1) oraz składników mineralnych takich jak mangan, żelazo, wapń cynk i miedź – mówi dr Krystyna Pogoń (sprawdź profil eksperta: https://ranking.abczdrowie.pl/d/71726,krystyna-pogon).
Kasza jęczmienna spośród kasz uzyskiwanych z krajowych zbóż charakteryzuje się najwyższą aktywnością przeciwutleniającą, związaną z zapobieganiem chorobom cywilizacyjnym, nowotworom i spowalnianiem procesów starzenia się organizmu. Obecność w kaszy jęczmiennej związków nazywanych awenotramidami przyczynia się do jej antyalergicznego i antyastmatycznego działania.
Na podkreślenie zasługuje także fakt, iż kasza jęczmienna wykazuje średni Indeks Glikemiczny, może być zatem z powodzeniem stosowana przez osoby mające problem z tolerancją glukozy (dowiedz się, czym jest indeks glikemiczny: https://portal.abczdrowie.pl/indeks-glikemiczny). Podsumowując można stwierdzić, że regularne spożywanie kaszy jęczmiennej nie tylko dostarcza wartościowej energii i podstawowych składników odżywczych do organizmu, ale także przyczynia się do ogólnej poprawy stanu zdrowia. Należy pamiętać jednak o tym, że kasza jęczmienna (jak wszystkie produkty zbożowe) ma działanie kwasotwórcze i w zbilansowanej diecie powinna być spożywana z odpowiednią dawką równoważących ten efekt warzyw. Ponadto nie może być ona stosowana w dietach bezglutenowych (ze względu na obecność gliadyny w ilościach mogących wywołać reakcję u osób cierpiących na alergię lub u celiaków), a także w dietach lekkostrawnych, ubogoresztkowych.