Czy wkładki higieniczne są zdrowe? Eksperci odpowiadają
redakcja naTemat
15 lutego 2022, 12:35·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 15 lutego 2022, 12:35
Wkładki higieniczne to artykuły służące do utrzymywania kobiecej higieny intymnej, przypominające wyglądem podpaskę. Są od niej jednak mniejsze, cieńsze i mniej chłonne. Wiele kobiet nosi je dla komfortu podczas występujących u nich infekcji dróg moczowych. Pytanie tylko, czy są bezpieczne? Poszukaliśmy odpowiedzi na to pytanie.
Reklama.
Po co są wkładki higieniczne?
Wkładki higienicznechłoną wydzielinę z pochwy, niewielkie krwawienie lub mocz, co jest szczególnie istotne w sytuacji braku kontroli nad łagodnym wyciekiem. Dla niektórych kobiet jest to nieodzowny środek higieny intymnej, który sprawia, ze na co dzień mogą czuć się komfortowo.
Wkładki higieniczne a podpaski
Według definicji wkładki higieniczne to artykuły służące do utrzymywania kobiecej higieny intymnej, przypominające wyglądem podpaskę. Są od niej jednak mniejsze i mniej chłonne. Nie należy więc ich obu mylić. Różni je także budowa. Wkładki są cieńsze i nie posiadają charakterystycznych dla podpasek skrzydełek, które służą do przymocowania podpaski do bielizny.
Kiedy nosić wkładki higieniczne?
To dobre pytanie, bo zdania są podzielone. Niektóre kobiety powiedziałyby, że codziennie chcąc zachować świeżość, nawet w przypadku, kiedy nie mają problemów z nietrzymaniem moczu czy upławami.
Ale istnieje także druga opinia, która mówi, że wkładki higieniczne należy nosić tylko wtedy, kiedy jest taka potrzeba. Używanie wkładek ogranicza bowiem dostęp powietrza i sprzyja ciepłemu i wilgotnemu środowisku, w którym łatwiej rozwijają się drożdżaki i bakterie, powodujące infekcje intymne.
– Wkładki higieniczne mogą poprawiać komfort kobiety, dzięki uczuciu pewności i świeżości. Pomagają zachować higienę okolic intymnych i bielizny. Niektóre panie noszą je codziennie, inne stosują w okresie wzmożonego wydzielania przez organizm wydzieliny, zwłaszcza przed i po menstruacji oraz w połowie cyklu. Obecnie na rynku producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to innych typów tego rodzaju środków higieny: dostępne są wkładki np. ultra cienkie, dopasowane do rodzaju bielizny, czy bardziej chłonne – wymienia dr Marta Błaszczak.
Dodaje, że niekiedy wkładki nasączane są substancjami zapachowymi lub pochłaniaczami wilgoci, które mogą prowadzić do powstania reakcji alergicznych takich jak podrażnienia czy wysuszenia skóry.
– Najlepiej wybrać takie wkładki higieniczne, które są wykonane z naturalnego, oddychającego materiału. To bardzo ważne, gdyż kobiece strefy intymne powinny mieć zapewniony stały dostęp do powietrza. Nadmierna wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii oraz grzybów, a to prosta droga do infekcji – sugeruje ginekolog-położnik z Kliniki INVICTA w Gdańsku.
W sklepach możemy znaleźć także wkładki wielokrotnego użytku oraz specjalne majtki menstruacyjne. Dr Marta Błaszczak przypomina jednak, żeby wkładki, niezależnie od materiału, z którego są wykonane, używać z głową.
– Jeśli decydujemy się na używanie wkładek, zaleca się ich regularnie zmienianie – co ok. 4 godziny. Przed zmianą należy dokładnie umyć ręce. Najlepiej nie stosować takiego zabezpieczenia w nocy. Optymalnie jest używać wkładek z rozwagą, wtedy gdy są potrzebne – mówi portalowi ekspertka.
Czym są majtki menstruacyjne?
Jak już wspomnieliśmy, idealnym zamiennikiem dla wkładek higienicznych mogą być majtki menstruacyjne. Ich idea jest prosta – mają całkowicie zastąpić inne środki higieniczne w tym podpaski, wkładki, tampony czy kubeczki menstruacyjne.
Ich używanie jest bardzo ekologiczne, bo zdecydowanie redukuje ilość produkowanych śmieci. Koniec ze stertami podpasek i wkładek. Ponadto w dłuższej perspektywie używanie majtek menstruacyjnych jest także ekonomiczne, bo ich koszt zwraca się już po paru miesiącach.
Zakładając majtki menstruacyjne nie potrzeba żadnych dodatkowych środków higienicznych, ponieważ one same działają jak podpaska. Krew oraz wszelkie wydzieliny przenikają przez materiał i są zatrzymywane przez wkładkę wewnątrz majtek, która uniemożliwia ich dalszy przepływ.
Bieliznę menstruacyjną można zakładać zarówno w pierwsze dni okresu jak i w pozostałe. Nie ważne, czy nosi się je na noc, czy w dzień. O każdej porze dają taką samą ochronę. Według badań ich chłonność zmniejsza się dopiero po dwóch latach.
Czy wkładki higieniczne są zdrowe?
Nie do końca. Z racji tego, że są bielone, mogą być szkodliwe dla zdrowia i powodować rozwój infekcji intymnych. Niestety nie wszystkie kobiety mogą pozwolić sobie na to, żeby z nich zrezygnować ze względu na przewlekłe infekcje lub dolegliwości układu moczowego. Dlatego tak istotne są dostępne na rynku zamienniki wkładek jak wkładki z naturalnych materiałów lub majtki menstruacyjne.