Problem nietrzymania moczu dotyka tak samo mężczyzn. Pomocne przy nim są wkładki urologiczne
redakcja naTemat
15 lutego 2022, 13:20·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 15 lutego 2022, 13:20
Według statystyk 2 na 11 mężczyzn w sędziwym wieku cierpi na NTM, czyli zaburzenie związane z nietrzymaniem moczu. Są różne sposoby, żeby sobie z tym radzić. Jednym z nich jest stosowanie wkładek urologicznych. Oto jakie są ich rodzaje i kiedy należy je zakładać.
Reklama.
Czym jest nietrzymanie moczu?
Nietrzymanie moczu, czy też inkontynencją (w skrócie NTM) jest zaburzeniem, które polega na niekontrolowanym wypływie płynu z cewki moczowej. Według badań szacuje się, że stan ten dotyka około 10 procent populacji. W większości spotyka to kobiety w średnim i starszym wieku (od 30 do 60 proc.)
naglące nietrzymanie moczu – wyciek poprzedzony uczuciem silnego, niemożliwego do opanowania parcia na pęcherz;
mieszane nietrzymanie moczu
Najczęściej przyczyną nietrzymania moczu u mężczyzn jest proces starzenia i upośledzenie poszczególnych narządów. Zdarza się jednak tak, że przypadłość ta jest wynikiem stanów chorobowych lub przebytych operacji.
Powodują je takie czynniki takie jak:
rozrost gruczołu krokowego, czyli prostaty,
osłabienie mięśni dna miednicy okalających cewkę moczową,
stany zapalne i inne schorzenia układu moczowego,
schorzenia neurologiczne,
zabiegi chirurgiczne.
Wkładka urologiczna dla mężczyzn
Nie ma co się oszukiwać. Problem nietrzymania moczu u kobiet i mężczyzn jest bardzo niekomfortową przypadłością. W przypadku kobiet rozwiązaniem, które poprawia im przy nim komfort życia są wkładki higieniczne, podpaski lub majtki menstruacyjne. Mężczyźni także mają do wyboru wkładki higieniczne nazywane też wkładkami urologicznymi.
Należy pamiętać jednak, żeby zanim kupimy jakikolwiek produkt, udać się do urologa, który określi stopień nietrzymania moczu oraz pomoże w dobraniu metody leczenia problemu.
Jak wyglądają wkładki urologiczne? Budową nie odbiegają od kobiecych wkładek higienicznych czy podpasek. Tak jak one wkładki urologiczne także przykleja się do bielizny. To, co je odróżnia to fakt, że wkładki urologiczne są o wiele bardziej chłonne przez co pozwalają zabezpieczyć skórę przed wilgocią oraz przed nieprzyjemnym zapachem moczu.
Wkładki urologiczne dla mężczyzn występują w dwóch kształtach:
dla mężczyzn z kropelkową i lekką inkontynencją jest o kształcie ochraniacza bokserskiego, który jest szeroki przy pośladkach i zwęża się ku podstawie członka,
dla mężczyzn ze średnim nietrzymaniem moczu zadbano, żeby wkładka była bardziej zwinięta oraz żeby posiadała boczne ścianki, które będą chroniły przez przedostaniem się płynów na skórę i ubranie.
Jak już wspomnieliśmy zakładanie wkładek urologicznych jest bardzo proste. Nalezy usunąć biały papierek chroniący warstwę klejącą, którą następnie przymocowujemy wkładkę do bielizny. Oczywiście nie wszystkie kroje bielizny nadają się do noszenia wkładek, ponieważ muszą one przylegać do ciała. Z tego powodu wkładki nie przymocujemy do bokserek. Najlepsze do tego będą slipy.
Oczywiście wkładki urologiczne nie są jedynym środkiem, który pomocny jest przy problemie nietrzymania moczu zwłaszcza, kiedy ktoś cierpi na poważny stopień NTM. Wtedy sprawdzą się majtki chłonne, które zakłada się jak zwykłą bieliznę. Są całkowicie niewidoczne pod ubraniem, a ich funkcjonalność można porównać do majtek menstruacyjnych.
Bardzo dobrze chronią przed obfitym nietrzymaniem moczu oraz przez zapachami dzięki swoim bardzo chłonnym właściwościom. Przy bardzo ciężkim stopniu nietrzymania moczu trzeba jednak sięgnąć po inne środki. Tutaj pomocne mogą okazać się bardziej chłonne produkty, takie jak pieluchy anatomiczne i pieluchomajtki. Są one także dobrym rozwiązaniem dla osób słabo aktywnych lub leżących.
Leczenie nietrzymania moczu
Oczywiście wkładki urologiczne dla mężczyzn są najprostszym i najwygodniejszym rozwiązaniem. Warto jednak nadmienić, że problem nietrzymania moczu się leczy.
leki antycholinergiczne jak oksybutynina, tolterodyna, fesoterodyna, darifenacyna, solifenacyjna
leki alfaadrenomimetyczne
leki antydepresyjne jak imipramina, duloksetyna
Alfa-blokery jak prazosyna, doksazosyna, terazosyna, tamsulosyna, alfuzosyna
Nietrzymanie moczu można też leczyć lub ograniczać za pomocą specjalnych ćwiczeń, które ukierunkowane są na wzmacnianie mięśni dna miednicy. Te partie mięśni znajdują się bardzo głęboko, więc najpierw trzeba je zidentyfikować i poczuć, a następnie brać się za ich ćwiczenie.
Jednym z nich jest ćwiczenie przy futrynie drzwi:
stańcie tyłem do drzwi
zacznijcie delikatnie ruszać się na płaszczyźnie poziomej pocierając kością krzyżową o brzeg futryny
dla zwiększenia intensywności ćwiczenia warto przy tym zgiąć nogi.
Innym ćwiczeniem jest umieszczenie małej piłeczki, może być do ping ponga lub do tenisa, między plecami i ścianą. Następnie wraz z tą piłeczką należy wykonywać takie ruchy ciałem, żeby masowała ona nasze okolice krzyża i nie spadła nam. To pobudzi nasz krzyżowy splot nerwowy.
Kolejne ćwiczenie można wykonywać na leżąco. Pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa podłóżcie sobie zwinięty ręcznik, nogi oprzyjcie o niski stołek przystawiony do ściany. W takiej pozycji zacznijcie napierać pośladkami w stronę ziemi przy jednoczesnym naciskaniu stopami na taboret. To ćwiczenie należy wykonywać falowo wytrzymując po kilka sekund w takim nacisku.
To tylko kilka przykładowych metod, w jaki sposób radzić sobie z małym lub średniozaawansowanym nietrzymaniem moczu. Kiedy przypadłość ta osiągnie swój zaawansowany poziom mogą one okazać się niewystarczające i nie obędzie się bez wizyty u fizjoterapeuty oraz urologa.