nt_logo

Ukraińskie dzieci chore na raka będą ewakuowane do Polski specjalnym pociągiem

Beata Pieniążek-Osińska

02 marca 2022, 21:26 · 3 minuty czytania
Dzieci chore onkologicznie i mali pacjenci hospicjów z Ukrainy mają w tym tygodniu przyjechać do Polski specjalnym pociągiem medycznym. Dodatkowo pociąg ten będzie wykorzystany, aby ewakuować z terenów przygranicznych matki z dziećmi i kobiety w ciąży, które uciekają z Ukrainy do Polski.


Ukraińskie dzieci chore na raka będą ewakuowane do Polski specjalnym pociągiem

Beata Pieniążek-Osińska
02 marca 2022, 21:26 • 1 minuta czytania
Dzieci chore onkologicznie i mali pacjenci hospicjów z Ukrainy mają w tym tygodniu przyjechać do Polski specjalnym pociągiem medycznym. Dodatkowo pociąg ten będzie wykorzystany, aby ewakuować z terenów przygranicznych matki z dziećmi i kobiety w ciąży, które uciekają z Ukrainy do Polski.
Jedenastoletni Ruslan z okolic ukraińskiej Połtawy dotarł z mamą Oleną do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, na przerwane leczenie onkologiczne. Andrzej Grygiel/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przedstawił informację o pomocy medycznej dla Ukrainy podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia.


Poinformował m.in., że uruchomiono specjalny pociąg medyczny, który "treningowym" kursem w sobotę przywiózł do Polski matki z dziećmi z Ukrainy, aby nie wracać na pusto. Przećwiczono też ewakuację rannych.

- Chcemy w tym tygodniu tym pociągiem ewakuować ukraińskie matki z dziećmi i kobiety w ciąży z terenów przygranicznych - poinformował W. Kraska.

Jak mówił, chodzi o odciążenie przygranicznych szpitali w Polsce, gdzie trafia dużo kobiet w ciąży i gdzie wzrosła liczba porodów.

Ponadto pociąg ma posłużyć też do transportu małych pacjentów chorych onkologicznie.

- Chcemy tym pociągiem przywieźć także dzieci, pacjentów onkologicznych, dzieci z hospicjów. Wiemy, że szpitale na terenie Ukrainy także nie są oszczędzane przed atakami. Mamy już taki plan i czekamy tylko na zsynchronizowanie ze stroną ukraińską - zapowiedział.

Dodał, że pociągi na terenie Ukrainy miałyby przywieźć dzieci z trzech kierunków, m.in. ze Lwowa.

Przygotowani na czarny scenariusz

Minister Kraska mówił, że niedawno walczyliśmy głównie z COVID-em, ale pojawiły się już nowe wyzwania przed państwem polskim, ministerstwem zdrowia i wszystkimi Polakami.

Zapewniał, że resort zdrowia przygotowywał się na taki ewentualny czarny scenariusz.

- Przygotowaliśmy plan, jeżeli chodzi o pomoc Ukrainie i osobom, które wyjechały z Ukrainy przed tą zawieruchą, która się tam teraz toczy - zapewniał.

Podał, że już prawie pół miliona uchodźców trafiło do Polski, trudno oszacować czy będzie to wkrótce kilkaset tysięcy czy miliony.

Punkty recepcyjne w każdym województwie

Resort zdrowia przygotował też punkty medyczne, które działają przy każdym punkcie recepcyjnym dla uchodźców.

Najpierw powstały w województwach przy granicy z Ukrainą, czyli w woj. lubelskim i podkarpackim, a obecnie funkcjonują już we wszystkich województwach.

- Wiemy, że jest chłodno, a kolejki oczekujących na przejście po stronie ukraińskiej są dość długie. Chodzi też głównie o kobiety i dzieci - podkreślał wiceszef resortu zdrowia.

Jak podał, przewidziana została też możliwość na wypadek, gdyby szpitale przygraniczne w Polsce nie dysponowały wystarczającą liczbą miejsc dla uchodźców z Ukrainy. Stąd wytypowano 120 szpitali w kraju i 7 tys. łóżek dla tych osób, które będą wymagały pomocy. Wyjaśniał, że dotyczy to też osób, które będą potrzebowały pomocy w wyniku działań wojennych, np. rannych w wyniku walk i ataków.

Ustawa o finansowaniu opieki medycznej dla uchodźców z Ukrainy w czwartek w Sejmie

Jednocześnie mówił, że obecnie osoby, które przekraczają naszą granicę wymagają zwykle tylko porady medycznej, a nie hospitalizacji.

Stąd decyzja o tym, aby każdy obywatel Ukrainy mógł korzystać z wizyt i świadczeń zdrowotnych w placówkach z kontraktem z NFZ na takich zasadach, jak polscy pacjenci. Warunkiem jest pokazanie potwierdzenia, że taka osoba przekroczyła granicę po 24 lutego. Za tę opiekę zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków z budżetu państwa.

Specjalna ustawa, która umożliwi takie finansowanie z mocą wsteczną od 24 lutego, ma być już w czwartek procedowana w Sejmie.

Bezpłatne szczepienia

Ponadto w ramach opieki medycznej w dużych punktach, gdzie uchodźcy czekają na przewiezienie do innych miejsc, będzie - jak mówił W. Kraska - możliwość zaszczepienia przeciw COVID-19 i przeciw innym schorzeniom. Wiceminister przypomniał, że poziom wyszczepienia na COVID-19 na Ukrainie to 35 proc.

Wyzwaniem pozostaje także poziom wyszczepienia na inne choroby zakaźne. - Jeżeli chodzi o odrę czy różyczkę ta wyszczepialność także nie jest na wysokim poziomie - mówił W. Kraska. Stąd dzieci z Ukrainy będą miały możliwość uzupełnienia tych szczepień z polskiego kalendarza szczepień w przychodniach na terenie Polski.

Według danych podanych przez W. Kraskę w 2019 r. w Ukrainie było 57 tys. przypadków odry, a trzecią przyczyną śmierci w tym kraju jest gruźlica.

Czytaj także: https://natemat.pl/zdrowie/399931,anna-uciekla-z-trojka-dzieci-z-kijowa-zaczela-rodzic-w-7-miesiacu-ciazy