nt_logo

Jak zlikwidować lwią zmarszczkę? Pomóc może botoks

Daria Siemion

12 maja 2022, 10:39 · 4 minuty czytania
Lwia zmarszczka to problem zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Najczęściej pojawia się po 40. roku życia, mogąc nadawać twarzy niesympatyczny, groźny wygląd. Na szczęście są proste sposoby, by zapobiec jej powstaniu, a także zlikwidować ją, gdy już się pojawi.


Jak zlikwidować lwią zmarszczkę? Pomóc może botoks

Daria Siemion
12 maja 2022, 10:39 • 1 minuta czytania
Lwia zmarszczka to problem zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Najczęściej pojawia się po 40. roku życia, mogąc nadawać twarzy niesympatyczny, groźny wygląd. Na szczęście są proste sposoby, by zapobiec jej powstaniu, a także zlikwidować ją, gdy już się pojawi.
Lwia zmarszczka fot. 123rf.com

Czym jest lwia zmarszczka?

Lwia zmarszczka powstaje u nasady nosa między brwiami. Przybiera postać pionowych linii, które czasem nadają twarzy groźny, niesympatyczny wygląd. Inaczej nazywana jest zmarszczką gniewu, co wiąże się z jej etiologią.


Przyczyną lwiej zmarszczki jest nasilona praca mięśni pracy odpowiedzialnych za wyrażanie niezadowolenia i gniewu. U młodszych osób, gdy miesięń się rozluźnia, zmarszczka znika. Jednak z biegiem lat skóra traci swoją elastyczność, a zmarszczka „odciska się” i ulega utrwaleniu.

Powstaniu lwiej zmarszczki można zapobiec poprzez stosowanie pielęgnacji pobudzającej produkcję fibroblastów, czyli substancji zwiększających elastyczność skóry, a także poprzez masaże rollerem jadeitowym lub jogę twarzy.

Gdy zmarszczka utrwali się, jedynym ratunkiem są zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Ostrzyknięcie lwiej zmarszczki toksyną botulinową pozwala na rozluźnienie i ujędrnięnie skóry, a także na zahamowanie nadmiernej aktywności mięśni mimicznych w tym obszarze.

Jak powstaje lwia zmarszczka?

Gdy napniemy mięśnie marszczące brwi oraz mięsień prosty nosa (najczęściej towarzyszy to uczuciu złości), powstanie zmarszczka dynamiczna, która po rozluźnieniu mięśni powinna zniknąć.

Na skutek upływu czasu i zmniejszenia jędrności skóry zmarszczka dynamiczna zamienia się w zmarszczkę statyczną, czyli taką, którą widać na twarzy przez cały czas - tak właśnie powstaje lwia zmarszczka oraz inne zmarszczki mimiczne.

Rozwojowi lwiej zmarszczki sprzyjają czynniki takie jak:

  • palenie tytoniu;
  • nadużywanie alkoholu;
  • brak stosowania kremów z filtrem UV;
  • nieprawidłowa pielęgnacja skóry;
  • dieta bogata w konserwanty.

Jednak przyczyn powstawania lwiej zmarszczki nie należy upatrywać wyłącznie w czynnikach środowiskowych. Ogromny wpływ na jej rozwój ma anatomiczna budowa twarzy, tj. ułożenie i siła poszczególnych mięśni, a także wrodzona mimika i ogólna skłonność do powstawania zmarszczek.

Lwia zmarszczka najcześciej utrwala się u osób po 40. roku życia, ale w przypadku intensywnej mimiki do jej powstawania może dojść wcześniej.

Jak zapobiegać powstaniu lwiej zmarszczki?

Najlepiej ograniczyć bezpośrednią przyczynę powstania lwiej zmarszczki, czyli częste marszczenie brwi. Wbrew pozorom nie jest to łatwe, ponieważ mimika w znacznym stopniu jest wrodzona. Istnieją jednak inne sposoby, które zapobiegną powstaniu lwiej zmarszczki, a także - jeśli już zmarszczka się pojawiła - spowolnią jej pogłębianie.

Profilaktyka lwiej zmarszczki:

  • nawilżanie skóry – prawidłowo nawodniona skóra jest mniej podatna na powstawanie zmarszczek;
  • picie dużych ilości wody – nawadnianie skóry od wewnątrz jest jeszcze bardziej istotne niż nawadnienia jej od zewnątrz;
  • masaż lub joga twarzy – ćwiczenia lub masowanie twarzy pozwala zmniejszyć napięcie mięśni odpowiedzialnych za powstanie i pogłębianie lwiej zmarszczki;
  • kosmetyki przeciwzmarszczkowe – pomocne mogą być sera, kremy lub ampułki z kwasem hialuronowym, kolagenem, witaminą C;
  • kremy z filtrem UV – nadmierna ekspozycja na słońce zwiększa ryzyko powstawania zmarszczek.

Ponadto warto się częściej uśmiechać (nawet na siłę w ramach ćwiczeń). Uśmiech rozluźnia mięśnie twarzy odpowiedzialne za powstawanie lwiej zmarszczki i wzmacnia mięśnie antagonistyczne, czyli naciągające skórę w obrębie lwiej zmarszczki.

Profilaktycznie można też stosować zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej, które rozluźnią napięte mięśnie twarzy i zapobiegną powstaniu lwiej zmarszczki.

Jak pozbyć się lwiej zmarszczki?

Jeżeli lwia zmarszczka jest widoczna niezależnie od napięcia mięśni twarzy, prawidłowa pielęgnacja i masowanie twarzy, nie wystarczą, by się jej pozbyć. W takiej sytuacji jedynym ratunkiem są zabiegi medycyny estetycznej, przede wszystkim wstrzykiwanie toksyny botulinowej, zwanej potocznie botoksem.

Toksyna botulinowa zawiera niewielkie stężenie jadu kiełbasianego, który choć jest trucizną, w małych dawkach ma działanie terapeutyczne. Botoks jest wykorzystywany w leczeniu nadmiernej potliwości, migreny, a przede wszystkim – jest jednym z najskuteczniejszych eliksirów młodości.

Ostrzyknięcie lwiej zmarszczki toksyną botulinową trwa kilka minut i jest bezbolesne. Efekty zabiegu utrzymują się do 6 miesięcy. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć. Jednak zanim do niego dojdzie lekarz musi wykluczyć przeciwskazania i przeanalizować rysy twarzy pacjenta, by uzyskać jak najlepszy i najbardziej długotrwały efekt.

Usuwanie lwiej zmarszczki toksyną botulinową polega na miejscowym podaniu botoksu, który zmniejsza napięcie mięśniowe i wyraźnie spłyca zmarszczkę. Efekty zabiegu są widoczne już 7 dni po jego wykonaniu. Czasami, gdy zmarszczki są bardzo głębokie, zaleca się podanie dodatkowo kwasu hialuronowego, który w pełni wypełni bruzdy.

Czas trwania zabiegu usuwania lwiej zmarszczki (razem z konsultacją lekarską) to ok. 30 minut, dlatego też zabieg ten jest nazywany „lunchowym”. Koszt zlikwidowania lwiej zmarszczki zależy od renomy gabinetu, jego lokalizacji i ceny wykorzystywanych preparatów. Zazwyczaj jednak ceny oscylują w granicach 400-600 zł.