nt_logo

Nagrody Zaufania Złoty OTIS rozdane. Laureatem m.in. wiceminister zdrowia

Beata Pieniążek-Osińska

12 maja 2022, 10:46 · 3 minuty czytania
To już XIX edycja Nagrody Zaufania Złoty OTIS, podczas której uhonorowano osoby z branży zdrowotnej. Po raz pierwszy w historii tej nagrody statuetkę odebrał urzędujący wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Kapituła w tym roku przyznała też statuetki za dorobek życia w nowych kategoriach: diagnostyce laboratoryjnej, organizacji szpitali oraz tworzeniu mediów medycznych.


Nagrody Zaufania Złoty OTIS rozdane. Laureatem m.in. wiceminister zdrowia

Beata Pieniążek-Osińska
12 maja 2022, 10:46 • 1 minuta czytania
To już XIX edycja Nagrody Zaufania Złoty OTIS, podczas której uhonorowano osoby z branży zdrowotnej. Po raz pierwszy w historii tej nagrody statuetkę odebrał urzędujący wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Kapituła w tym roku przyznała też statuetki za dorobek życia w nowych kategoriach: diagnostyce laboratoryjnej, organizacji szpitali oraz tworzeniu mediów medycznych.
Rozdano Nagrody Zaufania Złoty Otis. Fot. Facebook Świat Lekarza

Złoty OTIS to Nagroda Zaufania przyznawana z inicjatywy grupy ekspertów, członków kapituły Nagrody Zaufania Złoty OTIS, którzy kształtują system ochrony zdrowia w Polsce. Przyznawana jest dla wybitnych lekarzy, farmaceutów, dziennikarzy i organizacji pacjenckich oraz firm farmaceutycznych. To "nagroda z misją" - jak mówią o niej organizatorzy - dostrzegająca i wspierająca te obszary służby zdrowia, które zostały przeoczone przez decydentów.


To środowiskowe wyróżnienie przyznawane jest od 2004 r. przez pismo medyczne Świat Lekarza za szczególne osiągnięcia w zakresie medycyny. Laureatów wybiera kapituła złożona z przedstawicieli nauki i medycyny oraz reprezentantów organizacji pacjentów i przemysłu farmaceutycznego.

Maciej Miłkowski ze statuetką

W tym roku nagrodę specjalną odebrał wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Przyznano ją za "łączenie interesów pacjentów, systemu i producentów oraz konsekwentne budowanie ochrony zdrowia w Polsce".

Jak podkreśla M. Miłkowski, podejmowanie decyzji refundacyjnych jest trudne, dlatego, że nowych terapii jest bardzo dużo i trzeba wybierać, dla której grupy pacjentów wdrożyć leczenie. Według niego, najtrudniejsze decyzje dotyczą największych grup pacjentów, ponieważ powodują duże konsekwencje dla budżetu. Jednak przyznaje, że trudne decyzje dotyczą też chorób rzadkich.

Przewodniczący kapituły Nagrody Zaufania Złoty OTIS Paweł Kruś przypomina, że Maciej Miłkowski "od prawie czterech lat imponuje rozmachem poroadzonej polityki lekowej i niezwykłą umiejętnością łączenia środowisk tworzących ochronę zdrowia".

Otyłość i zdrowie publiczne

Nagrodę specjalną za popularyzację wiedzy o otyłości jako chorobie, którą można i trzeba leczyć otrzymał dr hab. Mariusz Wyleżoł, kierownik Warszawskiego Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie.

Z kolei nagrodę specjalną za popularyzację problematyki zdrowia publicznego odebarał prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i chorób Wewnętrznych CSK MSWiA w Warszawi, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Natomiast dr n. farm. Lucyna Samborska odebrała statuetkę w kategorii Farmaceuta – Społecznik.

Dorobek życia w medycynie

W kategorii dorobek życia w medycynie nagrodę przyznano prof. dr hab. n. med. Kalinie Kaweckiej-Jaszcz, inicjatorce i współautorce wielu badań, które zmieniły obraz hipertensjologii i kardiologii prewencyjnej. Taką nagrodę otrzymał również prof. Janusz Limon za osiągnięcia w dziedzinie genetyki.

Statuetkę w kategorii dorobek życia w organizacji pracy szpitali odebrała z kolei Krystyna Zaleska, była dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. M. Kopernika w Toruniu.

W kategorii dorobek życia w farmacji nagrodzono mgr farm. Bożenę Szymańską, doradcę zarządu DOZ S.A. ds. farmaceutycznych. Z kolei w kategorii dorobek życia w diagnostyce laboratoryjnej stauetka powędrowała w ręce dr n. med. Jolanty Szych, a w kategorii dorobek życia w stomatologii - do prof. Jadwigi Banach.

Za dorobek życia w dziennikarstwie medycznym nagrodę specjalną kapituła postanowiła przyznać red. Ewie Dux-Prabukiej, prezes Stowarzyszenina Dziennikarze dla Zdrowia oraz red. Januszowi Michalakowi, prezesowi wydawnictwa Termedia.

Kolejna kategoria, w której przyznano nagrody to osiągnięcia w medycynie w 2021 r. Otrzymał ją dr hab n. med Andrzej Ossowski.

Debiuty naukowe i niezłomność

Kapituła przyznała też nagrody w kategorii debiut naukowy w medycynie. Statuetki odebrali: dr n. med. Karolina Łuczkowska (została również laureatką I stypendium Nagrody Zaufania Złoty OTIS), dr Karol Paweł Steckiewicz, lek. med. Aleksandra Opinc.

Wręczono również statuetki Semper Idem za niezłomność w sytuacjach nadzwyczajnych. Te nagrody otrzymali prof. Piotr Kuna, prof. Wojciech Młynarski, dr Artur Zaczyński, dr Paweł Kukiz-Szczuciński oraz pani Marta Daszuta.