nt_logo

Jubileuszowy Bieg po Nowe Życie już za nami

Biegu po Nowe Życie

24 maja 2022, 11:55 · 3 minuty czytania
14 maja w Wiśle odbył się jubileuszowy, 20. już Bieg po Nowe Życie czyli symboliczny marsz nordic walking na rzecz polskiej transplantologii. Na starcie stanęło aż 78 sztafet, w których udział brały osoby po przeszczepieniu, znane osoby ze świata medycyny, filmu, teatru estrady, sportu i mediów oraz przedstawiciele Partnerów, dzięki którym bieg po raz następny w ogóle mógł się odbyć. Również naTemat miał w tym roku swoją sztafetę!


Jubileuszowy Bieg po Nowe Życie już za nami

Biegu po Nowe Życie
24 maja 2022, 11:55 • 1 minuta czytania
14 maja w Wiśle odbył się jubileuszowy, 20. już Bieg po Nowe Życie czyli symboliczny marsz nordic walking na rzecz polskiej transplantologii. Na starcie stanęło aż 78 sztafet, w których udział brały osoby po przeszczepieniu, znane osoby ze świata medycyny, filmu, teatru estrady, sportu i mediów oraz przedstawiciele Partnerów, dzięki którym bieg po raz następny w ogóle mógł się odbyć. Również naTemat miał w tym roku swoją sztafetę!
Fot. materiały prasowe

Cała akcja ma na celu nagłaśnianie tematu transplantacji, a głównymi bohaterami tego cyklicznego wydarzenia są osoby po przeszczepach różnych narządów. Historie ich życia poruszają serca i pokazują, że gdyby nie dawcy, osoby te nie miały by szansy na dalsze życie, pracę naukę, rodzinę, realizację planów i marzeń.  Dlatego tak ważne jest poruszanie tego tematu również na łamach ogólnodostępnych mediów, przybliżanie go, propagowanie świadectwa woli, bo można uratować komuś życie.


Bieg po Nowe Życie wpierają znane postaci ze świata kultury, sportu i mediów, wśród których jest m.in. Przemysław Saleta, który związany jest z tym wydarzeniem od samego początku. W tegorocznym marszu udział wzięli także m.in.: Jarosław Kret, Ada Palka, Karolina Gilon, Marcin Mroczek, Bartosz Obuchowicz, Piotr Gruszka, Olga Kalicka, Łukasz Kadziewicz,  Rafał Mroczek, Grzegorz Tkaczyk, Paweł Januszewski, Jerzy Mielewski, Olga Łasak i Cezary Trybański. 

Do Wisły przyjechało też kilkudziesięciu przedstawicieli świata medycyny transplantacyjnej. Wśród nich między innymi prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego prof. Alicja Dębska- Ślizień, przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej prof. Roman Danielewicz,  dyrektor ds. medycznych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant dr hab. Jarosław Czerwiński, prof. Mariusz Kuśmierczyk, prof. Sławomir Nazarewski, prof. Maciej Kosieradzki, prof. Marek Jemielity,  prof. Michał Zakliczyński, prof. Małgorzata Sobieszczańska - Małek, dr hab. Justyna Izdebska, dr hab. Dorota Kamińska, dr Szymon Pawlak i dr Maciej Urlik. Uczestnikiem wydarzenia był jeden z najwybitniejszych transplantologów na świecie dr Robert Montgomery, dyrektor Instytutu Transplantologii Langone Health Uniwersytetu Nowojorskiego /NYU/ oraz   dr Igor Gumenniy – kardiochirurg, transplantolog z lwowskiego szpitala.

Najlepszą w 20. Biegu po Nowe Życie okazała się sztafeta Jastrzębskiej Spółki Węglowej, którą poprowadził Rafał Mroczek. Na drugiej zmianie pomaszerował Rafał Kątny, na trzeciej Oleksy Kovtoniuk. 

W przededniu Biegu po Nowe Życie odbyła się Gala Polskiej Transplantologii „Drugie Życie”. Uhonorowano osoby i instytucje, które szczególnie zasłużyły się dla medycyny transplantacyjnej. Wyróżnienia zaprojektował ponownie Andrzej Pągowski. Na scenie pojawili się nagrodzeni w sześciu kategoriach. W kategorii „Osobowość polskiej transplantologii” nagrodzony został prof. Zbigniew Włodarczyk, wielki przyjaciel wszystkich osób po transplantacjach. Przemysław Saleta nagrodzony został w kategorii „Aktywni po transplantacji”, w kategorii „Media o transplantacji” docenione zostało wydawnictwo Motor-Presse Polska, a w kategorii „Aktywni po transplantacji” Ewa Żółtowska. 

W kategorii „Rok w polskiej transplantacji” wyróżnione zostały wszystkie polskie ośrodki przeszczepiające serca, przypomnijmy, że w zeszłym roku wykonano aż 200 transplantacji tego narządu. Nagrodę specjalną Biegu po Nowe Życie otrzymało Miasto Warszawa

Bieg po Nowe Życie po raz następny pokazał, że osoby po transplantacjach różnych narządów - nerek, wątroby, serca czy płuc to bohaterowie, którzy każdego dnia udowadniają, że nie zmarnowali kolejnej szansy, jaką otrzymali dzięki lekarzom, dawcom i ich rodzinom.  

Historie osób po przeszczepieniu tworzą historię Biegu po Nowe Życie, wszystkie są wzruszające, ale te związane z walką o życie  naszych najmłodszych najbardziej chwytają za serce – mówi Arkadiusz Pilarz – dyrektor wydarzenia.

Z kolei aktorka Lucyna Malec również biorąca udział w biegu mówi, że transplantologia ma w sobie coś magicznego i wzruszającego. - Możemy oddać kawałek siebie innemu człowiekowi ratując mu życie. Oczywiście, to nie są łatwe decyzje, dla wszystkich, także dla biorców. Na pewno widok osób po przeszczepach, szczęśliwych, pogodnych jest pocieszeniem dla rodzin osób, od których po śmierci lekarze pobrali narządy do przeszczepów - dodaje Lucyna Malec

Także aktorka - Kamila Kamińska podkreśla, jak ważny jest przykład osób, które są po transplantacjach narządów. Gdy widzę, jak cieszą się życiem, ile mają w sobie energii to wiem, że transplantacja naprawdę daje drugie życie - mówi Kamila Kamińska. 

Więcej można przeczytać na www.transplantologia.info