nt_logo

Czy nikotyna niesie jakiekolwiek korzyści? Najnowsze doniesienia ze światowego forum w Warszawie

redakcja naTemat

23 czerwca 2022, 16:01 · 3 minuty czytania
Ma 26 atomów, składa się z węgla, wodoru i azotu, a po jej ekstrakcji z liści tytoniu to bezbarwna i bezwonna ciecz, która brunatnieje na powietrzu. Oto nikotyna, jedna z najbardziej rozpowszechnionych na całym świecie używek. Powodem jest jej obecność w wyrobach tytoniowych i urządzeniach do palenia, przez które nie cieszy się dobrym wizerunkiem. Czy jednak sama w sobie ma coś pozytywnego?


Czy nikotyna niesie jakiekolwiek korzyści? Najnowsze doniesienia ze światowego forum w Warszawie

redakcja naTemat
23 czerwca 2022, 16:01 • 1 minuta czytania
Ma 26 atomów, składa się z węgla, wodoru i azotu, a po jej ekstrakcji z liści tytoniu to bezbarwna i bezwonna ciecz, która brunatnieje na powietrzu. Oto nikotyna, jedna z najbardziej rozpowszechnionych na całym świecie używek. Powodem jest jej obecność w wyrobach tytoniowych i urządzeniach do palenia, przez które nie cieszy się dobrym wizerunkiem. Czy jednak sama w sobie ma coś pozytywnego?
Naukowcy dopatrujący się w nikotynie również cech pozytywnych mieli okazję niedawno zawitać do Polski jako eksperci zaproszeni na tegoroczne Światowe Forum Nikotynowe (Global Forum on Nicotine 2022) serezniy / 123rf.com

Wbrew pozorom, powyższe pytanie nie jest niczym nowym, nie świadczy też o żadnym przełomie w dyskusji na temat nikotyny. Tak naprawdę od lat 70. ubiegłego wieku trwają już badania nad korzystnymi właściwościami zdrowotnymi tej substancji i możliwościami jej zastosowania w celach terapeutycznych – jako potencjalnego leku stosowanego do redukowania objawów różnych chorób czy zaburzeń.


Wśród naukowców od lat badających medyczny aspekt nikotyny znajduje się chociażby dr. Paul Newhouse, kierownik Center for Cognitive Medicine na Wydziale Psychiatrii w Centrum Medycznym Uniwersytetu Vanderbilta w Tennessee, USA. W swoich badaniach skupia się on na mechanizmie działania nikotyny w chorobach neurodegeneracyjnych z naciskiem na jej wpływ na funkcje poznawcze mózgu.

– Nikotyna przez jej działanie na receptory nazwane nieprzypadkowo nikotynowymi rozpatrywana jest pod kątem terapeutycznym w zaburzeniach pamięci krótkotrwałej, zaburzeniach poznawczych czy demencji. Jest jak środek stabilizujący pracę mózgu, bo gdy "wahadło" jego funkcji przechylone jest w stronę chorobową, to właśnie ona może pomóc mu w powrocie do optimum i usprawnić codzienne życie chorego.

Dr. Newhouse kieruje projektem MIND, dużym badaniem prowadzonym przez 32 ośrodki badawcze w Stanach Zjednoczonych. Ma on potwierdzić lub wykluczyć tezę o poprawie pamięci za pomocą dawkowania nikotyny. Do badania zapraszane są osoby niepalące w wieku 55 lat ze zdiagnozowanym MCI, czyli łagodnym zaburzeniem poznawczym, które występuje między normalnym starzeniem się a demencją.

Z kolei dr Riccardo Polosa, założyciel Centre of Excellence for the Acceleration of Harm Reduction (CoEHAR) na Uniwersytecie w Katanii, skupia się na roli nikotyny w... rzucaniu szkodliwego palenia. Na wstępie brzmi to, jak oksymoron, ale gdy uświadomimy sobie, że nikotyna to coś więcej niż tylko tradycyjne papierosy, to także składnik preparatów do NTZ (nikotynowej terapii zastępczej), percepcja ulega zmianie.

Włoski badacz wyraża przekonanie, że do takich korzystnych substytutów nikotyny powinny zaliczać się także elektroniczne papierosy, choć jest to pogląd dosyć kontrowersyjny w środowisku naukowym. – Alternatywne produkty nikotynowe mają duży potencjał, bo trafiają do osób, które i tak nie zamierzają rzucić palenia, a skoro tak, to przynajmniej mogą zminimalizować u nich szkody zdrowotne, jakie przynosi dym tytoniowy.

Pogląd, że nikotyna nie powinna być postrzegana wyłącznie jako składnik wyrobów tytoniowych wywołujących raka, podziela również dr Sudhanshu Patwardhan, lekarz medycyny specjalizujący się w THR, polityce ograniczania szkód zdrowotnych związanych z paleniem tytoniu, a także współzałożyciel Centre for Health Research and Education (CHRE) w Chilworth, Hampshire w Wielkiej Brytanii.

Wszyscy ci naukowcy dopatrujący się w nikotynie również cech pozytywnych mieli okazję niedawno zawitać do Polski jako eksperci zaproszeni na tegoroczne Światowe Forum Nikotynowe (Global Forum on Nicotine). Tym razem coroczna międzynarodowa konferencja poświęcona przyszłości wyrobów nikotynowych odbyła się 16-18 czerwca 2022 r. w Hotelu Marriott w Centrum LIM w Warszawie.

Dr. Newhouse, dr Polosa i dr Patwardhan byli gośćmi panelu dyskusyjnego zatytułowanego "Benefits of nicotine", który został przeprowadzony 17 czerwca jako czwarty z sześciu zaplanowanych w ramach 9. już edycji kongresu nikotynowego. Był to jeden z trzech paneli stacjonarnych GFN, które były również streamowane dla wszystkich tych, którzy z różnych powodów nie mogli być obecni na miejscu.

Global Forum on Nicotine Warsaw 2022, zorganizowane pod hasłem "Tobacco Harm Reduction – Here for Good", skupiło się na tematyce redukcji szkód zdrowotnych dla palaczy oraz polityce zdrowotnej w oparciu o regulacje prawne wobec alternatywnych produktów nikotynowych, takich jak e-papierosy. Oprócz paneli program konferencji uwzględniał przemówienia 3 keynote speakerów i rozmowy w studiu GFN•TV.

Po więcej informacji o IX Światowym Forum Nikotynowym należy zajrzeć na oficjalną stronę wydarzenia. Z głównymi tezami prelegentów, w tym uczestników panelu "Benefits of nicotine", można zapoznać się, oglądając przygotowane przez nich prezentacje wideo w archiwalnej rozpisce konferencji. Na kanale Global Forum on Nicotine na YouTube dostępne są nagrania poprzednich odsłon kongresu.