nt_logo

Pijesz za dużo wody, więc puchniesz? Fakty i mity o zatrzymaniu wody w organizmie

Beata Pieniążek-Osińska

21 lipca 2022, 14:20 · 4 minuty czytania
Opuchnięte dłonie, stopy, a także twarz, uczucie nabrzmienia - to charakterystyczne objawy zatrzymania nadmiaru wody w organizmie. Wbrew pozorom, to efekt przyjmowania zbyt małej ilości płynów. Na temat przyczyn i sposobów na tę przypadłość krąży wiele mitów.


Pijesz za dużo wody, więc puchniesz? Fakty i mity o zatrzymaniu wody w organizmie

Beata Pieniążek-Osińska
21 lipca 2022, 14:20 • 1 minuta czytania
Opuchnięte dłonie, stopy, a także twarz, uczucie nabrzmienia - to charakterystyczne objawy zatrzymania nadmiaru wody w organizmie. Wbrew pozorom, to efekt przyjmowania zbyt małej ilości płynów. Na temat przyczyn i sposobów na tę przypadłość krąży wiele mitów.
Zatrzymywanie wody w organizmie to problem wielu kobiet Photo by engin akyurt on Unsplash

Większość z nas nie raz miała uczucie, że nogi, ręce, a także twarz są obrzmiałe, jakby napuchnięte, a masa ciała wzrosła, mimo że nie objadaliśmy się nadmiernie. Przyczyną takich objawów może być zatrzymanie wody w organizmie. Na ten temat narosło wiele mitów.


Jak podkreśla farmaceutka Anna Tyrańska na portalu gdziepolek.pl, w internecie aż roi się od informacji o przyczynach tego problemu i metodach jego zwalczania. Pojawiają się hasła: hormony, suplementy, alkohol, sport, pogoda, dieta. Specjalistka radzi jednak rozsądnie podejść do tematu i na początku oddzielić fakty od mitów.

Zatrzymywanie wody w organizmie jest wynikiem jej częstego spożywania

MIT Wręcz przeciwnie – zatrzymywanie wody w naszym ciele jest wynikiem jej niedostatecznej podaży.

- W sytuacji, gdy nie dostarczamy organizmowi przynajmniej 2-2,5 litra płynów dziennie, zaczyna on magazynować i odkładać w tkankach tę ilość wody, którą do tej pory udało mu się zachować. Efektem tego jest opuchnięcie dłoni i nóg, uczucie obrzmienia czy wzrost masy ciała - wyjaśnia Anna tyrańska.

Podkreśla, że walka z zatrzymywaniem wody w organizmie powinna zaczynać się więc przede wszystkim od zadbania o odpowiednią ilość płynów. Najlepiej, jeżeli jest to woda niegazowana.

- Jeśli ciężko ci się zmotywować do picia samej wody – dodaj do niej ulubione owoce – cytrynę, pomarańczę lub kawałki truskawek. Unikaj za to picia słodzonych napojów czy dużej ilości dosładzanych herbat - przekonuje farmaceutka.

To hormony mogą wpływać na zatrzymywanie wody w organizmie

FAKT: Farmaceutka wyjaśnia, że można to zaobserwować zwłaszcza u kobiet w ciąży i tuż przed miesiączką - poprzez nagromadzenie wody w organizmie pacjentki czują się opuchnięte, uskarżają się na ciężkość nóg i mają wrażenie rozpierania w jamie brzusznej. Może pojawić się też obrzęk piersi, co powoduje, że stają się tkliwe i bolesne.

Za zatrzymywanie wody w organizmie w największym stopniu odpowiadają estrogeny.

Mała aktywność fizyczna sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie

FAKT: Magazynowaniu wody w organizmie sprzyja siedzący tryb życia, natomiast aktywność fizyczna pobudza krążenie w naszym ciele, a to z kolei pozwala na odprowadzanie nadmiaru wody z tkanek.

- Nie musisz od razu spędzać kilku godzin na siłowni. Wystarczy 30-minutowy spacer w ciągu dnia, by skutecznie walczyć z odkładaniem wody w organizmie - przekonuje mgr. farm. Anna Tyrańska.

Dodatkowo podczas wysiłku fizycznego pocimy się, a organizm pozbywa się wówczas jonów sodu, które znajdują się pod skórą, i które w dużej mierze odpowiedzialne są za magazynowanie wody.

To powoduje, że ci, którzy regularnie trenują, rzadziej mają problemy z zatrzymywaniem wody w organizmie.

Zatrzymywanie wody w organizmie ma związek z niektórymi chorobami

FAKT: U osób zmagających się z chorobami nerek, serca, wątroby czy tarczycy, obrzęki mogą wynikać z niewłaściwej pracy tych narządów. Wówczas mimo odpowiedniej ilości wypijanych płynów czy pilnowania prawidłowej diety, nadal może dochodzić do gromadzenia wody w organizmie.

Najlepiej wtedy skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie metody leczenia, zwłaszcza jeśli pacjent nie jest świadomy występowania choroby.

Duże ilości alkoholu sprzyjają zatrzymywaniu wody w organizmie

FAKT Na zatrzymanie wody w organizmie wpłynąć może też znaczna ilość spożytego alkoholu.

- Alkohol powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, przez co ułatwia przenikanie wody do tkanek, a organizm zaczyna "magazynować" wodę - wyjaśnia Anna Tyrańska.

Ponadto długotrwałe spożywanie alkoholu prowadzi do uszkodzeń wątroby, która odpowiada za produkcję białka albuminy. Te z kolei są odpowiedzialne za utrzymywanie prawidłowego ciśnienia osmotycznego, a ich niedobór prowadzi do powstawania obrzęków.

Nadmierna ilości soli wpływa na zatrzymywanie wody w organizmie

FAKT: Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i towarzystw naukowych powinniśmy spożywać nie więcej niż 5-6 g soli na dobę, czyli tak naprawdę jedną, płaską łyżeczkę od herbaty - przypomina farmaceutka.

Nadmiar soli w organizmie wiąże wodę w przestrzeniach międzykomórkowych i prowadzi do tworzenia opuchlizny. Podobna zależność dotyczy potasu – jego prawidłowa ilość w organizmie równoważy wpływa na organizm i nie dopuszcza do magazynowania wody.

Z tego też powodu w diecie należy ograniczać produkty zawierające dużo soli.

Niektóre leki mają wpływ na zatrzymywanie wody w organizmie

FAKT: U pacjentów stosujących przewlekle leki z grupy: kortykosteroidów, NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), antykoncepcji hormonalnej lub blokerów kanału wapniowego (np. diltiazem, werapamil, amlodypina, nifedypina) częściej dochodzi do zatrzymywania wody w organizmie.

Podczas upałów zwiększa się ryzyko zatrzymywania wody w organizmie

FAKT: Jak wyjaśnia mgr. farm. Anna Tyrańska, ma to miejsce na skutek rozszerzania naczyń krwionośnych podczas występowania wysokich temperatur. To z kolei ułatwia przenikanie wody do tkanek i jej magazynowanie pod skórą.

Farmaceutka radzi więc, aby latem, w trakcie upałów pić nawet 3-3,5 litra napojów, najlepiej wody.

Restrykcyjna dieta może być przyczyną zatrzymywania wody

FAKT Na nadmierne magazynowanie wody w organizmie może wpłynąć też restrykcyjna dieta, zwłaszcza uboga w białko.

Białko - jak wyjaśnia farmaceutka - wiąże wodę, więc jeśli dostarczamy go zbyt mało, nadmiar płynów przesącza się przez ściany naczyń krwionośnych i odkłada się pod skórą.