Blok operacyjny Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie musiał ograniczyć planowe operacje. Powód? Ponad połowa instrumentariuszek poszła na zwolnienia lekarskie. Rzecznik Instytutu zapewnia, że żadnego oficjalnego sporu nie ma, a w pandemii nie raz duża część zespołu chorowała i trzeba było przeorganizować pracę.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
W Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie cześć planowych operacji w tym tygodniu nie odbędzie się
Realizowane są tylko najpilniejsze operacje, a pozostałe zostały odwołane
Na bloku operacyjnym zabrakło pielęgniarek, bo połowa z nich poszła na zwolnienia lekarskie
Instytut zapewnia, że nie chodzi o wynagrodzenia i nie ma żadnego sporu z pracownikami
W poniedziałek, w największym centrum onkologii w Polsce ponad połowa instrumentariuszek z bloku operacyjnego przedstawiła zwolnienia lekarskie na ten tydzień. Chodzi o 14 pielęgniarek, które mają zwolnienia L4 do końca tego tygodnia.
Centrum Onkologii na stołecznym Ursynowie zatrudnia w sumie ponad 3 tysiące pracowników, w tym blisko 800 pielęgniarek.
Nagła niedyspozycja tak licznej grupy pielęgniarek z bloku operacyjnego w tym samym czasie, wpłynęła na pracę tego bloku. Z 37 zaplanowanych operacji w poniedziałek nie odbyło się 21, czyli ponad połowa. Podobnie będzie do końca tego tygodnia, bo w tak okrojonym składzie, możliwe do realizacji są tylko najpilniejsze zabiegi.
Tylko najpilniejsze operacje
Rzecznik NIO-PIB Mariusz Gierej w rozmowie z NaTemat potwierdził, że 14 pielęgniarek z bloku operacyjnego jest na zwolnieniach lekarskich do końca tego tygodnia.
- Wczoraj dostaliśmy zwolnienia od 14 osób z bloku operacyjnego. To dość duży uszczerbek w personelu - przyznaje. Dodaje, że była to zaskakująca sytuacja, bo wcześniej nie było żadnych sygnałów o początkach choroby u tylu osób.
Jak informuje, z tego powodu z 37 zaplanowanych na poniedziałek operacji, trzeba było odwołać 21. Podobnie ma być do końca tego tygodnia.
- W pierwszej kolejności wykonujemy wszystkie operacje pilne, a te, które możemy przesunąć, planujemy w najbliższym czasie - uspokaja rzecznik Instytutu.
Problemy kadrowe nie od dziś
Dodaje też, że nie jest to pierwszy przypadek, gdy Instytut ma problemy z obsadą na bloku operacyjnym w ostatnim czasie. Pandemia bowiem wyłączała co jakiś czas część personelu z pracy przy pacjentach.
- W ciągu ostatnich trzech lat pandemii zdarzały się duże i nagłe ubytki personelu - mówi Mariusz Gierej i zapewnia, że Instytut ma doświadczenie z przeorganizowaniem pracy w takich sytuacjach. Przyznaje jednak, że "nie jest to komfortowa sytuacja".
Nie ma sporów ze związkami zawodowymi
Zaprzecza też doniesieniom niektórych mediów, że istnieje spór z pielęgniarkami o wynagrodzenia.
- Nie mamy sporu i protestu z żadnymi związkami zawodowymi - informuje rzecznik Instytutu w imieniu dyrekcji placówki.
Dodaje, że na przełomie lutego i marca tego roku były podwyżki dla całego personelu na poziomie 5-7 proc. Później od lipca została wprowadzona podwyżka ustawowa minimalnych wynagrodzeń dla medyków.
- Obecnie ze związkami negocjujemy nowy regulamin wynagrodzeń. Ma to umożliwić ostatnią serię podwyżek dotyczącą wyrównania inflacyjnego - zapowiada rzecznik.
- Naszym kapitałem są ludzie, więc staramy się o nich dbać - zaznacza.
Pytany o ostatnie ogłoszenie Instytutu o naborze na stanowisko pielęgniarek na bloku operacyjnym podkreśla, że takie ogłoszenia na różne stanowiska Instytut zamieszcza regularnie.
- Non stop szukamy pielęgniarek, nie tylko na blok operacyjny - wyjaśnia Mariusz Gierej przypominając, że z kryzysem kadrowym na te stanowiska zmagają się niemal wszystkie placówki ochrony zdrowia.
Dziennikarka działu Zdrowie. Ta tematyka wciągnęła mnie bez reszty już kilka lat temu. Doświadczenie przez 10 lat zdobywałam w Polskiej Agencji Prasowej. Następnie poznawałam system ochrony zdrowia „od środka” pracując w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejnym przystankiem w pracy zawodowej był powrót do dziennikarstwa i portal branżowy Polityka Zdrowotna. Moja praca dziennikarska została doceniona przez Dziennikarza Medycznego Roku 2019 w kategorii Internet (przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia) oraz w 2020 r. II miejscem w tej kategorii.