nt_logo

Ci licealiści mogą sporo namieszać w przyszłości. Oto stypendyści Adamed SmartUp

Beata Pieniążek-Osińska

16 września 2022, 10:10 · 3 minuty czytania
Wiedzą i pasją do nauki mogliby zadziwić niejednego naukowca, choć mają zaledwie po kilkanaście lat. To oni w przyszłości będą zmieniać świat na lepsze. Dzięki specjalnym stypendiom mogą rozwijać swoje zainteresowania.


Ci licealiści mogą sporo namieszać w przyszłości. Oto stypendyści Adamed SmartUp

Beata Pieniążek-Osińska
16 września 2022, 10:10 • 1 minuta czytania
Wiedzą i pasją do nauki mogliby zadziwić niejednego naukowca, choć mają zaledwie po kilkanaście lat. To oni w przyszłości będą zmieniać świat na lepsze. Dzięki specjalnym stypendiom mogą rozwijać swoje zainteresowania.
Tegoroczni laureaci nagrody głównej i stypendyści programu ADAMED SmartUP Mat.pras.

Zakończono ósmą już edycję tego programu i wyłoniono 10 laureatów nagrody głównej - młodych ludzi, którzy mogą odegrać istotną rolę w świecie nauki. Laureaci przez kolejny rok skorzystają ze wsparcia mentorskiego w ramach indywidualnych konsultacji edukacyjnych.


10 laureatów nagrody głównej otrzyma wsparcie w ramach programu indywidualnych konsultacji. Każdy z nich będzie uczestniczył w zajęciach, warsztatach i stażach dostosowanych do własnych potrzeb i wybranej ścieżki rozwoju.

Ponadto spośród ubiegłorocznych laureatów nagrody głównej wybrano trójkę stypendystów ADAMED SmartUP. Stypendia otrzymali: Mateusz Jarek z Łazisk Górnych, Adrianna Jażdżewska z Gdańska i Patryk Wekwejt z Ostrołęki. Po 40 tys. zł mogą przeznaczyć na dowolny cel związany z rozwojem naukowym.

Wszystkich wyróżnionych łączy jedno – niespotykany talent w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych.

Przyszłość to nauka

Fundacja Adamed już od 2014 roku wspiera uczniów w rozwoju naukowym. Prowadzi działania popularyzujące naukę, organizuje bezpłatne warsztaty, ale przede wszystkim co roku zaprasza do wzięcia udziału w programie stypendialnym ADAMED SmartUP.

Do dotychczasowych ośmiu edycji zarejestrowało się prawie 60 tys. osób, spośród których 400 wzięło udział w obozach naukowych.

- Do nauki należy przyszłość. To dzięki niej pokonaliśmy trudności w trakcie pandemii, odpowiemy również na nadchodzące wyzwania: kryzys energetyczny, ocieplenie klimatu czy dezinformację w internecie. Jak mawiała Maria Skłodowska-Curie: "W życiu nie należy się niczego bać, należy wszystko rozumieć". I tego właśnie życzę Wam - absolwentom ADAMED SmartUP - żebyście wiedzieli coraz więcej i zmieniali świat na lepsze – powiedziała podczas gali dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, prezes zarządu Fundacji Adamed.

Inspirująca wspólnota

- Program ADAMED SmartUP od początku był tworzony, aby budować poczucie wspólnoty. To nie tylko poszerzanie wiedzy i umiejętności, ale przede wszystkim możliwość poznania ludzi o podobnych zainteresowaniach. Niezwykle cieszy mnie, że co roku dołącza do nas kolejne grono inspirujących ludzi – mówi z kolei Katarzyna Dubno, członek zarządu Fundacji Adamed.

- Dzięki udziałowi w programie zyskałem nowych znajomych. Myślę, że wielu z nich spotkam na dalszej drodze mojej kariery naukowej. Z niektórymi już teraz rozpoczynam współpracę przy nowych projektach – opowiada Mikołaj Cichoń, jeden z laureatów nagrody głównej 8. edycji programu.

Rekrutacja do kolejnej edycji trwa

W programie ADAMED SmartUP mogą wziąć udział uczniowie w wieku 14-18 lat, którzy interesują się naukami ścisłymi i przyrodniczymi.

Rekrutacja do 9. edycji potrwa do 15 stycznia 2023 r. 50 najlepszych osób weźmie udział w naukowym obozie ADAMED SmartUP.