4-letniego chłopca badało 17 lekarzy, ale nie potrafili stwierdzić, co mu jest. Zdesperowana matka postanowiła zwrócić się do sztucznej inteligencji i jak się okazało, ChatGPT postawił trafną diagnozę. Dziecko jest już po operacji.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Ten przypadek pokazuje, że czasem technologia ma przewagę nawet nad szeregiem uczonych. To, co dla kilkunastu lekarzy okazało się zbyt dużym wyzwaniem, z którym próbowali zmierzyć się przez trzy lata, ChatGPT zdiagnozował błyskawicznie.
ChatGPT zdiagnozował rzadką chorobę
Amerykańska telewizja śniadaniowa "Today" pokazała historię 4-letniego Alexa. Chłopiec miał wiele różnych dolegliwości, jednak lekarze nie potrafili długo powiedzieć, co mu jest. Alex przestał rosnąć, a ponadto cierpiał na chroniczny ból. Aby go uśmierzyć, codziennie zażywał leki przeciwbólowe, które utrudniały normalne funkcjonowanie. Potem pojawiły się kolejne dziwne objawy. Dziecko zaczęło mieć wybuchy gniewu, było zmęczone i gryzło różne przedmioty.
Chłopiec miał też trudności z chodzeniem oraz utrzymywaniem równowagi. Rodzice w poszukiwaniu pomocy dla swojego dziecka, w ciągu 3 lat odwiedzili aż 17 specjalistów, m.in. neurologów, dentystów, internistów, fizjoterapeutów czy ortodontów. Jednak żaden z nich nie był w stanie postawić trafnej diagnozy.
Nadzieja w sztucznej inteligencji
Matka Alexa nie poddawała się w poszukiwaniach, zwłaszcza gdy obserwowała dziwne zachowania jak np. to, że jej syn nie potrafi usiąść w siadzie skrzyżnym.
W desperacji kobieta postanowiła skorzystać ze sztucznej inteligencji i wpisać wszystkie wyniki badań syna oraz niepokojące objawy do ChatGPT. Jak sama twierdzi, zajęło jej to całą noc. – Prześledziłam linijka po linijce wszystko, co było w jego wynikach rezonansu magnetycznego i wprowadziłam to do ChatGPT– opowiadała.
Sztuczna inteligencja po przeanalizowaniu wszystkich wprowadzonych danych zasugerowała, że chłopiec cierpi narzadki zespół zakotwiczenia rdzenia kręgowego. Z taką wstępną diagnozą kobieta udała się do kolejnego neurochirurga. Ten ponownie przejrzał wyniki badań chłopca i potwierdził to, co zasugerował ChatGPT. To pozwoliło na wdrożenie leczenia chłopca.
"Po przeprowadzeniu jeszcze jednego rezonansu magnetycznego lekarz był w stanie wskazać miejsce, w którym kręgosłup Alexa był uwięziony. Chłopiec niedawno przeszedł operację kręgosłupa i obecnie wraca do zdrowia" - podał portal Today.com.
Dziennikarka działu Zdrowie. Ta tematyka wciągnęła mnie bez reszty już kilka lat temu. Doświadczenie przez 10 lat zdobywałam w Polskiej Agencji Prasowej. Następnie poznawałam system ochrony zdrowia „od środka” pracując w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejnym przystankiem w pracy zawodowej był powrót do dziennikarstwa i portal branżowy Polityka Zdrowotna. Moja praca dziennikarska została doceniona przez Dziennikarza Medycznego Roku 2019 w kategorii Internet (przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia) oraz w 2020 r. II miejscem w tej kategorii.