Wraz z nasileniem temperatur, stopniowo zmniejsza się ilość noszonych przez nas ubrań. Z drugiej stromy, w organizmie wzrasta poziom hormonów odpowiedzialnych za pociąg seksualny i poczucie szczęścia. Czujemy się bardziej atrakcyjni, otwarci na nowe znajomości i doświadczenia. Nic więc dziwnego, że sierpień okazuje się miesiącem, kiedy uprawiamy najwięcej seksu. W jaki sposób letnia aura wpływa na nasze libido?
Reklama.
Słońce najlepszym afrodyzjakiem
Brytyjskie pary uprawiają seks dużo częściej w sierpniu niż w pozostałe miesiące. Naukowcy tłumaczą, że promieniowanie słoneczne podnosi poziom hormonów szczęścia – serotoniny i dopaminy, a także odpowiedzialnego za pociąg seksualny testosteronu. Wcześniejsze badania ukazały, że latem poziom testosteronu u mężczyzn jest nawet o 33% wyższy niż w styczniu. Tymczasem hormon ten warunkuje zdrowie i dobre samopoczucie człowieka. Choć jest to hormon androgeniczny, a więc odpowiedzialny za wystąpienie męskich cech organizmu, w mniejszej ilości występuje także u kobiet. Gdy poziom testosteronu jest zbyt niski, u przedstawicieli obu płci pogarsza się samopoczucie, poczucie własnej wartości, a niekiedy wzrasta ryzyko depresji. W wyraźny sposób spada także zainteresowanie seksem i popęd płciowy, a kobieta rzadziej doświadcza orgazmu.
Podobne badania przeprowadzili także naukowcy z Uniwersytetu Medycznego Gras w Austrii, ujawniając, iż u mężczyzn posiadających wyższe stężenie witaminy D we krwi wzrasta również poziom testosteronu. Jak wiadomo, witaminę D czerpać możemy z promieniowania słonecznego, nic więc dziwnego, że poziom hormonu wpływającego na nasze libido wzrasta proporcjonalnie do temperatury powietrza. Począwszy od października, jego stężenie stopniowo się obniża, osiągając najniższą wartość w marcu, a następnie, wraz z polepszeniem pogody, znów wytwarzamy więcej witaminy D, a co za tym idzie – testosteronu.
Badacze z Uniwersytetu w Sydney dowiedli, że testosteron odpowiedzialny jest za zdolności prokreacyjne mężczyzn. U 30% uczestników badania niepłodność współwystępowała z niedoborem witaminy D. W celu zwiększenia jej produkcji mężczyznom zalecono spacery w promieniach słońca przez co najmniej 30 minut dziennie. Okazało się, że bez stosowania dodatkowych środków farmakologicznych aż 40% spośród nich wkrótce po takiej terapii doczekało się dziecka.
Lato wydobywa z nas to, co najlepsze
Badanie przeprowadzone przez firmę Lovehoney, producenta zabawek erotycznych, ukazało, że na liście miesięcy sprzyjających zbliżeniom tuż za sierpniem plasują się kolejno lipiec i czerwiec. Autorzy badania wierzą, że za podobne statystyki odpowiedzialnych jest wiele różnych czynników. Generalnie, latem nosimy mniej ubrań, a słońce sprawia, że czujemy się bardziej szczęśliwi i atrakcyjni. W czasie wakacji pojawia się także więcej okazji do romansów.
Zdaniem prof. Cary’ego Coopera, psychologa z Uniwersytetu w Lancaster, pogoda wpływa na ludzkie samopoczucie, zwiększając tym samym libido, co w szczególności odnosi się do kobiet. Latem występuje zjawisko przeciwne chorobie afektywnej sezonowej, w wyniku której wraz ze skróceniem dnia i zmniejszeniem ilości promieni słonecznych pojawia się swoista depresja trwająca aż do wiosny. Jak podkreśla prof. Cooper, letnia pogoda ma ogromny wpływ na kobiety, ponieważ umożliwia im noszenie przeróżnych strojów. W ten sposób czują się one lepiej we własnej skórze.
Podczas letnich miesięcy wzrasta produkcja endorfin, nazywanych hormonami szczęścia. Sprawiają one, że otwieramy się na nowe znajomości i doświadczenia, stajemy się odważniejsi w kontaktach międzyludzkich. Badacze z Uniwersytetu w Południowej Bretanii we Francji potwierdzają, że gdy słońce świeci mocniej, chętniej flirtujemy. Co więcej, w miesiącach letnich młode kobiety częściej zdradzają swój numer telefonu napotkanym adoratorom. Dla porównania, kochankom w najmniejszym stopniu sprzyjają miesiące zimowe, z walentynkowym lutym na czele. Według specjalistów, oziębienie stosunków partnerskich wynika z nagromadzenia w ciele hormonu, nazywanego melatoniną, co skutkuje mniejszym popędem seksualnym, depresją i swoistym letargiem. Więcej o wpływie pogody na samopoczucie dowiesz się na abcZdrowie.pl.