Boisz się wizyty u dentysty? Postaraj się mieć ją jak najszybciej z głowy! Zdaniem badaczy z Imperial College London i University College London, lęk przed bólem może być jeszcze gorszy niż sam ból. Brytyjscy specjaliści dowodzą, że większość ludzi woli doświadczyć rzeczywistego bólu niż stresu związanego z oczekiwaniem na ból, mający nastąpić w przyszłości.
Reklama.
Jak lęk wpływa na nasze decyzje?
Wizyta u dentysty dla wielu ludzi jest złem koniecznym, jednak istnieją znacznie gorsze powody do strachu niż borowanie czy ekstrakcje. Wielu ludzi bardziej niż samego bólu obawia się strachu przed bólem, dlatego większość z nas woli od razu uporać się ze źródłem nieprzyjemnych dolegliwości, niż odkładać to na później. Jak przypuszczają badacze, chcemy jak najszybciej stawić czoła bólowi, ponieważ stres z nim związany uniemożliwia nam skoncentrowanie się na innych czynnościach.
Główny autor badania, dr Giles Story z Imperial College London, tłumaczy, że w przypadku gdy danemu człowiekowi oferuje się nagrodę, pragnie ją dostać najszybciej jak tylko możliwe. Oznaczać to może, że podejmując decyzję, uważa on przyszłe doświadczenia za mniej ważne. Stosując się do tej metody rozumowania, można by przypuszczać, że większość osób będzie starała się odwlec przykre doświadczenia jak najdalej w przyszłość. Jednak okazuje się, że miejsce ma całkowicie przeciwne zjawisko. Przeprowadzony przez badaczy eksperyment ukazał, że w obliczu nieuchronnego bólu większość osób wolała zmierzyć się z nim od razu, nawet jeżeli oznaczało to, że ból będzie jeszcze bardziej dotkliwy.
Dlaczego strach ma tak wielkie oczy?
W ramach badania 35 uczestników poproszono o dokonanie wyboru pomiędzy bodźcami elektrycznymi wzrastającej intensywności. W 71% przypadków badani decydowali się na ból wcześniej, nawet jeżeli oznaczało to boleśniejszy bodziec. Podobne wyniki stwierdzono po tym, jak uczestnicy mieli wybrać pomiędzy zabiegami stomatologicznymi, obejmującymi różny poziom bólu.
Autorzy badania, którzy wyniki eksperymentu opublikowali na łamach „Public Library of Science Computational Biology”, tłumaczą, że oczekiwanie na ból jest nieprzyjemne, a nawet bardziej przerażające niż sam ból. Badania przeprowadzone w oparciu o metody obrazowania mózgu potwierdzają doniesienia brytyjskich specjalistów, chociaż wciąż nie wiadomo, czy i w jaki sposób strach zależny jest od momentu w przyszłości, w którym pojawić się ma ból. Jak sugerują specjaliści, lęk jest tym większy, im bliższy jest termin spodziewanego bólu. Dlatego jeżeli dana osoba skupia się jedynie na nadchodzącym bólu, postanowi jak najbardziej odwlec go w czasie. Z drugiej strony, gdy weźmie ona pod uwagę strach, którego doświadczy w czasie oczekiwania, wybierze ból natychmiastowy.
Jak dodaje dr Story, przeświadczenie o nieuchronnym bólu może uniemożliwiać wielu ludziom wykonywanie obowiązków lub czerpanie radości z konkretnych czynności. Ta sama zależność może mieć odniesienie także do pracy pod presją czasu – pracownicy częściej wykonują postawione im cele, jeżeli obowiązuje ich odgórny termin ostateczny. Zdaniem dr Story, wyznaczony termin lub inne czynniki wskazujące na ostateczność konkretnego skutku sprawiają, że pragniemy jak najszybciej uporać się z danym wyzwaniem, pomimo że wzbudza w nas strach.
Strach nasila choroby?
Oczekiwanie na ból jest typowe dla wielu ludzi, w szczególności tych, którzy cierpią z powodu przewlekłych dolegliwości bólowych. Specjaliści dowodzą, że obawa przed nasileniem bólu w przyszłości może mieć na nich znacznie gorszy wpływ niż ból rzeczywisty.
W bieżącym roku przeprowadzono eksperyment, w którym dowiedziono, że obawa przed bólem może wręcz nasilić występujące objawy chorobowe. Badanie dotyczyło ludzi cierpiących na lumbago – ból okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Jak podaje jego autor, Yves Henchoz z Uniwersytetu Quebec w Trois-Rivières, osoby, które doświadczają tego rodzaju bólu nie poruszają się tak samo jak zdrowi ludzie. Ból i strach przed nim zmieniają sposób, w jaki chodzą. Odkrycie to może tłumaczyć, dlaczego w niektórych przypadkach ostre lumbago przekształca się w schorzenie chroniczne. Więcej na temat źródeł i skutków strachu przeczytasz na Nerwica.com.